Çocuklar geleceğin aynasıdır

Çocuklar geleceğin aynasıdır

Dulkadiroğlu’nda 5 yıl önce 10 bin 40 metrekarelik alana temeli atılan 28 derslikli Çakmakçı Sait İlkokul ve Ortaokulu, düzenlenen törenle eğitim ve öğretime açıldı. Törende konuşan Vali Güvençer, çocukların geleceğin aynası olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen 10 bin 40 metrekarelik arazide 2010 yılında başlanan yapımı geçen yıl tamamlanan 28 derslikli Çakmakçı Sait İlk ve Ortaokulu\'nda eğitim ve öğretim düzenlenen törenle başladı. Törene; Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, İlçe Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Garnizon Komutanı Albay Uzay Şahin, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, veliler ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreninde konuşan Vali Mustafa Hakan Güvençer, yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

ÇOCUKLARA BAKINCA GELECEĞİ GÖRÜYORUZ
Çocuklar bizim göz ağrılarımız, onlara baktığımız zaman geleceğimizi görüyoruz diyerek konuşmasına devam eden Güvençer, “Çocuklar insan olmak halinin en saf en masum en güzel durumunu bizlere gösteriyorlar. Keşke onlar kadar saf, onlar kadar masum, heyecanlı, kararlı kalabilseydik. Onlarda cesaret ve güç alarak tecrübemizi de onlarla paylaşarak onlarla birlikte en iyi yerlere geleceğiz. Çocuklarımız için ne yapsak az. Tüm öğrenci ve velilerle birlikte biz kocaman bir grubuz” dedi. Önemli bir yolculuğun hep birlikte atıldığını söyleyen Güvençer, “Bu yolculukta bir eğitim yılı boyunca bizi ve çocuklarımızı hali kula de bir değişimler bekliyor. Bizler 14 bin öğretmen, 300 bin öğrenci, 600 bin veli ile birlikteyiz. Biz bin 100 adam bin 100 kadın adımlarımızı, ellerimizi birleştirelim. Eğitim alanında yapmamız gereken daha çok şey var. Bunu bizler değil bu eğitim ordusu yapacak” ifadesini kullandı.

OKUL BİR ARI KOVANIDIR
Okulun bir kovan olduğunu öğretmenlerin de öğrencileriyle beraber bal üreteceklerini belirten Güvençer, “Burası devasa bir gemi gözbebeği yolcularıyla beraber her gün değişecek dönüşecek. Değiştirme dönüştürme bir ideal bir hedef yükleme mekanizmasıdır. Bunun kıymetini bilelim. Öğrenciler bizlere parlayan gözleriyle bizlere hedeflediğimiz geleceği sunacaklar” dedi. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak da, “Bizim iktidarımızın ana hedefi teknik öğretime kavuşturup insanları belirli bir çalışma saatine kavuşturmaktır” diye konuştu. İnsanların sabah ezanı evden çıkıp yatsı ezanında eve gelmekten kurtarmak istediklerini belirten Dilipak şöyle konuştu: “Bundan yıllar öncesinde okulla açıldığı zaman kitapları nereden ve nasıl almamız gerektiğinin bilmiyorduk. Ya da kitapların hepsini aynı kırtasiyeden bulamıyorduk. Şu anda öğrencilerimiz kitaplarını ücretsiz bir şekilde okullarından alıyorlar. Bizim büyük hedeflerimiz var. Dünyanın 2023 yılına en büyük 10 ekonomisi içerisine girmek istiyoruz. Bunu yapabilmemiz için en büyük kaynağımız olan insan kaynağıdır. Bunu etkin olarak kullanmak zorundayız bunun içinde Fatih Projesini başlattık. Okullarda artık tablet bilgisayar verilerek okullarımız daha iyi daha güzel oluyor. Öğretmen açığını da en kısa sürede kapatmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Dilipak, “Geçen ay 37 bin öğretmeni eğitim kadrosuna kattık. İkinci dönemde de bunun sayısını daha fazla arttırarak kalıcı olarak öğretmen açığı sıkıntısının çözülmesini istiyoruz. Bunun içinde var gücümüzle çalışacağız” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER TÜM KAHRAMANMARAŞLILARIN GELECEĞİ
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, öğrencilerin sadece ailelerin değil tüm Kahramanmaraşlıların geleceği olduğunu söyledi. “Biz zengin yeraltı ve petrol kaynakları olan bir ülke değiliz bizim en büyük gücümüz sosyal sermayemiz olan insanımızdır. Bunu da en iyi seviyeye getirmek zorundayız” diyen Erkoç şöyle konuştu: “Dünyadaki bu büyük mücadelenin gerisinde kalmayalım. Çocukların istikbali ve geleceği çok önemlidir. Ben inanıyorum ki bu okuldan mezun olan öğrenciler Türkiye’nin en önemli en stratejik noktalarda görev yaparlar. Bu okuldan birçok idareciler valiler bakanlar başbakanlar çıkmasını temenni ediyoruz. Eğitim çok önemli bir fırsat eşitliği getirir. Ülkede ki gelir dağılımının daha adaletli hale gelmesinde eğitimin çok önemi vardır. Eğitim bizim geleceğimiz ailelerimiz ve şehrimiz açısından çok önemlidir. Türkiye genelinde eğitim alanında Kahramanmaraş’ın örnek gösterilmesi için her türlü gayret ve çabayı göstereceğiz.”

ÇOCUKLAR ÖĞRETMENLERE EMANET
Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ise, “Her yıl olduğu gibi bu yılda yaklaşık 3 milyon 591 bin kitabı öğrenci velilerine zahmet vermeden öğrencilerin masasının üzerine bıraktık. Fatih Projesi ile birlikte 9’uncu sınıflardan itibaren başlayarak tabletleri dağıtmaya devam ediyoruz. Fatih projesi sadece bir donatım projesi değildir aynı zamanda bir yazılım projesidir. Bundan sonrada yazılım hizmetlerine devam edecektir. Sadece EBA portalıyla ilgili olarak tüm öğretmenlerin ve velilerin kullanabileceği ders kitapların içerisinde yüklü olduğu binlerce derginin ve ders materyalleri burada bulunuyor. Değerli öğrencilerimiz kendilerine emanet edilen bu okula sahip çıksınlar, emanet edilen malzemeleri en güzel şekilde kullanarak kendilerinden sonra gelecek olan öğrencilere bıraksınlar” dedi. Çocukların öğretmenlere emanet edildiğini belirten Akkurt, şöyle konuştu: “Veliler sizlerden fikri, vicdanı hür olan nesiller yetiştirmenizi bekliyor. Onların size emanet ettiği çocukları sevgi ve saygıyla yetişmesini sağlayın. Onlara birer sanatkâr ruhu aşılayın ve bunlar Yunus Emre, Mevlana gibi on binlerce yıl bu ülkeye ve dünyaya olumlu katkılar ve nefesler versinler. Başarılı öğrenciler bizim eserimiz olduğu gibi başarısız olan öğrencilerde bizim eserimizdir. Onların sorunlarını da sıkıntılarını da kendi üzerimizde taşımamız gerekir” dedi. 

Haber: Mücahit Dalkara

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER