Araçlar sanayide kuyruğa girdi

Araçlar sanayide kuyruğa girdi

Yaklaşan Kurban bayramı tatili öncesinde uzun yola çıkacakları uzmanlar uyarıyor: Yola çıkmadan önce araç bakımını ihmal etmeyin. Araçlarının periyodik bakımlarının bayramdan önce yaptırın. Zira bayram günü yolda kaldığınızda tamirciniz sizden çok uzakta olabilir.

Bayram öncesinde uzun yola çıkacakların dikkat dağınıklığı, reflekslerde yavaşlama gibi kazaya davetiye çıkaracak hareketlerin gelişeceğini belirten uzmanlar buna birde araçtan kaynaklanan arizalarla davetiye çıkarmayın uyarısında bulundu. Bu konuda dikkatli olan vatandaşlar araçlarını oto tamir ve bakım servisine götürerek bakımlarını yaptırmaya başladı. Bayramda uzun yola çıkacak vatandaşlara, ‘yolda kalmayın, tamirci bulmakta zorlanabilirsiniz’ uyarısında bulunan Kahramanmaraş Yeni Sanayide özel oto tamir ve bakım servisinde usta Mücahit Akkurt, bilinçli araç sahiplerinin bu günlerde servisleri doldurup taşırdığını belirtti. Bayram tatilini genellikle memleketinde geçirmek isteyenlerin otomobilleriyle birlikte yollara düştüğünü dile getiren Çolak, araçların mutlaka bakımının yapılması gerektiğini söyledi. Mücahit Akkurt: “Bayram tatilini memleketlerinde ya da tatil yöresinde geçirmek isteyenlerin büyük bir kısmı araçlarıyla yolculuğa çıkacak. Bu uzun yolculukta rahat bir sürüş ve seyahat için bakim şart. Aksi halde bakimi yapılmamış aracın yolda kalması ve arızalanması kaçınılmaz” dedi.

ARIZALI ARAÇLARLA YOLA ÇIKMAYIN!

Araç bakımının en az şoförün dikkati kadar önemli olduğunu belirten Yeni Sanayi Sitesinde hizmet veren Mücahit Akkurt, yola çıkacak sürücülere tavsiyelerde bulundu. Çolak mevsimin yaz olması nedeniyle gündüz yolculuğunda sürücülerin dikkat dağınıklığı, uyku gelmesi ve reflekslerde yavaşlama gibi tehlike iç inde seyahat edeceğine dikkat çekerek su tavsiyelerde bulundu, “Aracın rutin bakımlarını yaptırmadan yola çıkmayın. Fren, yağ, far ayarları, yürüyen aksam, ön takım kontrolü, aydınlatma grubu ve elektrik sisteminin kontrolü mutlaka yaptırılmalı. Havaların sıcak olması nedeniyle klima bakimi yaptırılmalı. Lastiklerin havası ve lastik yüzeyinin yol tutusuna göre kontroller yapılmalı. Özellikle kalabalık aile seyahatlerinde lastik havaları fren sistemi ile doğrudan etkilidir. Aracın taşıdığı kilo arttıkça frenlerin tutma mesafesi uzar. Sürücüler bunun bilincinde olmalı. Amortisörler aracın süspansiyonudur. Duruş mesafesini kısaltmaya yardımcı olur. Patlak amortisörlerle yola çıkmayın. Ayrıca sürüş konforu ve aracın yol tutusunu da amortisörler etkiler. Gece yola çıkacaklarda uykularını almadan yol almamalı. Araçlarının far ayarlarını mutlaka kontrol ettirmeliler” diye konuştu.

‘SIZ ARACA, ARAÇ DA SIZE BAKSIN’

Birçok marka aracın bakim tamir ve onarım işlerini yaptıklarını kaydeden Çolak, araç bakımının önemine değinerek, “İster uzun yola çıkacaklar isterse şehir içinde seyahat edecek sürücüler araçlarının baskı balata, fren sistemi ve lastik havaları ile yol tutusunu usta ellere kontrol ettirmeli. Sevdiklerinize kavuşmanın birinci kuralı sizi onlara götürecek olan araçlarınıza bakmaktır. Yeni model araçlar ile bizim bakımını yaptığımız gruptaki araçlar elektronik beyin dediğimiz, bilgisayar programları ile çalışan sistemli araçlar. Aracın verdiği sinyalleri sürücüler önemsemeliler. Basit görünen arizalar bazen fren sisteminin kilitlenmesine ya da aracın yolda kalmasına neden olabilir” uyarısında bulundu.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER