Klima temizliği, teknik servislerden destek alınabileceği gibi evde de kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Ancak temizlik işlemine başlamadan önce, klimanın ana güç panelini kapatmak önem taşıyor. Kullanılacak klima temizleme spreyleri, bu işlemde büyük fayda sağlıyor. Klima temizliği sırasında, motor kısmı ve duvarların sıvı temasından korunması için dikkat edilmeli ve klima kapağı açılarak peteklerin temizlenmesi gerekiyor. Bu noktada elektrik süpürgesiyle peteklerin tozunun alınması gerekiyor.

Klima Temizliğinde Su kullanımı Klimaya Zarar Veriyor mu?

Klima temizliğinde su kullanımının klimaya zarar verip vermediği merak edilen konular arasında yer alıyor. Ancak kullanılan su miktarı ne kadar fazla olursa olsun, klimanın iç kısmında bulunan drenaj kanalları sayesinde suyun dışarı atılması sağlanıyor ve klimanın zarar görmesi engelleniyor. Yine de klima temizliği sırasında klimanın yakınında bulunan elektroniklere su temasından kaçınılması gerekebiliyor.

Evde klima temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında peteklere fazla baskı yapılmaması ve su borusunun tıkanmaması bulunuyor. Aksi takdirde, peteklerde ezilme veya da su borusunun tıkanması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Hava filtrelerinin su altında yıkanarak temizlenmesi, klimanın performansını artırır ve daha kolay bir temizlik sağlar.

Editör: Melike Algan