ÖTV düzenlemesi ikinci el fiyatlarını nasıl etkileyecek?

2022 yılında sıfır araçlarda uygulanacak matrah limitleri düzenlenirken, 1600 silindire kadar olan araçlarda vergi dilimi 3'ten 5'e çıkarıldı. ÖTV düzenlemesini değerlendiren Kahramanmaraşlı galericiler, ikinci elde fiyatların 5-10 TL düşebileceğini ifade ettiler.

ÖTV düzenlemesi ikinci el fiyatlarını nasıl etkileyecek?

2022 yılında sıfır otomobil alımında uygulanacak matrah limitlerinin değiştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, motor hacmi 1600 santimetre küp (cm3) geçmeyenler için yüzde 45, 50, 80 şeklinde üç farklı dilimde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına ara kademeler eklendi.

İKİNCİ EL ARAÇTA FİYATLAR DÜŞER Mİ?

Yeni yılda dilimler yüzde45,50,60,70 ve 80 olarak uygulanacak. Matrah limitlerinin değiştirilmesi kararını değerlendiren oto galericiler, piyasanın durgun olduğunu söylerken, yapılan ÖTV matrah düzenlemesinin piyasayı rahatlatacağını belirtiyor. Sıfır otomobil fiyatlarına yansıyacak indirimin ikinci el araçları da etkilediğini belirten galericiler, fiyatların yüzde 15 oranında düşebileceğini söylüyor.

“BÜYÜK BİR DÜŞÜŞ OLMAZ AMA FİYATLAR 5-10 BİN TL AŞAĞI ÇEKEBİLİR”
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş Oto Galericiler Sitesi Dernek Başkanı Turan Demirciler, şunları söyledi: “Araç fiyatlarında ciddi bir düşüş olacağı kanaatinde değilim. Daha önce de bir ÖTV indirimi yaşadık. O dönemde herhangi bir indirim olmadı. Neden olmadı? ÖTV indirimine uğrayan araçlar bayilere gidildiği zaman sınırlı modeller için geçerli oldu. Artı her bayide 2-3 tane bu araçtan vardı. Sıfırı 400 bin olan araçların üzerinde ÖTV indirimi yok. 260 bin bandı olan taban araçlara da tekrar bir indirim söz konusu değil. Arada kalan 260 bin ila 400 bin bandındaki araçlara yüzde 5-10 oranında bir indirim oranı telaffuz ediliyor. Dolayısıyla ikinci el araçlarda büyük bir düşüş olmaz ama 5-10 bin TL fiyatlar aşağı çekebilir.”

“SIFIR ARAÇ DÜŞTÜĞÜ ZAMAN İKİNCİ ELDE DÜŞECEKTİR”
Bir başka galerici esnafı Ahmet Metiner, şunları kaydetti: “Fiyatlar uzun süredir normalin üzerinde seyrediyor. Gereksiz çıkan araç fiyatlarının düşürülmesi için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Sıfır araçlar düştüğü zaman ister istemez ikinci el araçlarda düşecektir. Bizler yarı yarıya düşmesine razıyız. Bir arabanın fiyat 100 bin TL ise 100 bin TL'de sabit kalsın. Matrah değişikliğinin ikinci el oto piyasasına da olumlu yönde yansıyacağını düşünüyorum. Bu yansıma yüzde 10 ile 15 arasında değişiklik gösterebilir.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2022, 16:25

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER