Emeklilerden ‘zam’ talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Nalbantaşı, emeklilerin geçim sıkıntısı çektiğini belirterek, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

Emeklilerden ‘zam’ talebi

Aralık 2002'de en düşük işçi emeklisi aylığı 257 lirayken, aynı dönemde asgari ücretin 184 lira seviyesinde olduğunu hatırlatan TÜED Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Nalbantaşı, en düşük emekli aylığının bugün devlet katkısıyla bin 500 lira, asgari ücretin ise 2 bin 825 lira düzeyinde olduğunu kaydetti.

“SÜREÇ TERSİNE DÖNDÜ”
Emeklinin borçlu yaşadığını anlatan Nalbantbaşı, “2002'nin aralık ayında 184 lira olan asgari ücret aradan geçen sürede yüzde bin 433 artarken, 257 lira olan en düşük işçi emeklisi aylığı yüzde 483 artış gösterdi. 2002 yılında asgari ücret en düşük işçi emeklisi aylığının yüzde 72'sine denk gelirken, bugün emekli aylığı asgari ücretin yüzde 53'üne denk geliyor. Yaklaşık 20 yılda taban emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makas emeklinin lehineyken, tersine döndü” diye konuştu.

“EMEKLİ AYLIĞIYLA YAŞAM MÜCADELESİ VERMEK ÇOK ZOR”
Nalbantbaşı, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Asgari ücret ile en düşük emekli aylığı arasındaki adaletsizlik ortadan kaldırılmalı ve büyük haksızlıklara neden olan aylık bağlama yöntemi değiştirilerek hakkaniyet ölçülerinde bir standart sağlanmalı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve yetkililere sesleniyoruz; bin 500 lira emekli aylığıyla yaşam mücadelesi vermek çok zor. En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı. Zorlu kış şartlarında emeklilerimizin ayakta kalabilmesi için seyyanen zamlar yapılmalı.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2021, 17:34

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER