Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla Türk donanmasının, İstanbul Boğazı'nda gerçekleştirdiği tarihinin en büyük resmi geçidini ve Solo Türk gösterisini Vahdettin Köşkü'nden takip etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 19.23'te Vahdettin Köşkü'nden halka hitabetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan da eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal ve İstikbal mücadelesi kahramanlarını yad etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından eşi Emine Erdoğan'la birlikte Türkiye Yüzyılı butonuna basarak drone, havai fişek ve ışık gösterilerini başlattı.

13 yaşındaki kız nişanlandı; inceleme başlatıldı 13 yaşındaki kız nişanlandı; inceleme başlatıldı

"CUMHURİYETİMİZ İKİNCİ ASRINA YELKEN AÇIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan insanlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını bir kez daha yürekten tebrik ediyorum. Dünyanın dört bir yanında Cumhuriyet Bayramı sevincimizi paylaşan tüm dostlarımıza, kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Millet olarak bugün gerçekten çok farklı bir gurur ve heyecanı yaşadık, yaşıyoruz. 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiğimiz Cumhuriyetimiz bugün ilk asrını tamamlayıp adına Türkiye Yüzyılı dediğimiz ikinci asrına yelken açıyor. Şanla, şerefle, sevinçle kutladığımız Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıl dönümünün ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle bin yıldır mübarek vatan topraklarının müdafaası için toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm gazilerimizi, meclisimizin ve ordumuzun tüm kahraman mensuplarını şükranla yad ediyorum. Vatanımızın bekası için sınırlarımız içinde ve dışında fedakarca görev yapan güvenlik güçlerimize, Mevladan muvaffakiyetler diliyorum. Cumhuriyetimizin ilanından bugüne Türkiye'nin gelişmesine katkı veren herkesi hayırla anıyor, Rabbim hepsinden razı olsun diyorum" dedi.  

"HİÇBİR AYRIM YAPMADAN, KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün 1 buçuk milyonu aşkın insanımızın katılımıyla gerçekleşen Büyük Filistin Mitingi, bunun bir parçasıydı. Tarih şuuru olmayan, Gazi Mustafa Kemal'in mücadelesini bilmeyen, Cumhuriyetin niçin kurulduğunu anlamayan birileri farklı niyetler arasa da biz dün sadece Filistin'le dayanışmamızı göstermekle kalmadık. Bu mitingle gönül coğrafyamızın tamamına teşmil ettiğimiz istiklalimizi ve istikbalimizi koruma kararlılığımızı bir kez daha tüm dünyaya duyurduk. Atatürk Havalimanı'ndaki o muhteşem birliktelikle Cumhuriyetimizin 100. Yılında Gazi Mustafa Kemal'in ruhunu da şad ettik. İnşallah bundan sonra da hiçbir ayrım yapmadan, kimsesizlerin kimsesi olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

"DHA"