6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketi depremlerinin ikincisinin merkez üssü olan Elbistan’da depremzedelerin barınma ihtiyacının karşılanması ve hayatın normalleşmesi amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor. Kentteki yapı stokunun büyük ölçüde yok olduğunu belirten Başkan Mehmet Gürbüz, depremzedelerin barınma ihtiyacının karşılanması ve hayatın normalleşmesi amacıyla 3194 sayılı imar kanunun 18. maddesine istinaden imar uygulamasının sınırlarını kaldırdıklarını söyledi. Diğer taraftan mevcut imar planı doğrultusunda yapı ruhsatlarıyla ilgili Kahramanmaraş genelinde öncü olmaya ve ilkleri gerçekleştirmeye devam eden Elbistan Belediyesi, yerinde dönüşüm, güçlendirme gibi ruhsat taleplerini karşılayarak belirlenen alanlar dışında diğer bölgeler için 6 katla sınırlı kalmak kaydıyla yapı ruhsat başvurularını da almaya başladı.

CAN KAYIPLARIMIZ OLDUĞU GİBİ ŞEHRİMİZİN DE YAPI STOĞU BÜYÜK ÖLÇÜDE YOK OLDU

Başkan Gürbüz, “6 Şubat depreminde 20 bine yakın bağımsız bölümümüzü kaybettik. Kimi deprem anında yıkıldı, kimi ağır hasarlı olduğu için yıkılmak zorunda kaldı. Yani her bir haneyi 4 kişi olarak düşünürsek, 80 bin kişinin acil barınma ihtiyacının karşılamamız gereken bir tablo çıktı ortaya. Bu ihtiyacı karşılamak için devletimiz ilk günden itibaren bütün imkânlarını seferber etti. Depremden önce ilçemizde imar planı çalışmaları çerçevesinde 3194 sayılı imar kanunun 18. maddesine istinaden imar uygulaması yapılması zorunluluğu doğmuştu. Şehrimizde, Taşburun Mahallesi ile Taşoluk mevkiini de içine alan bölgede 18. madde uygulama sınırı belirlemiştik. Gelinen noktada 6 Şubat’ta yüzyılın felaketi ile yüzleştik. Can kayıplarımız olduğu gibi şehrimizin de yapı stoku büyük ölçüde yok oldu. Geldiğimiz noktada; afetten etkilenen vatandaşlarımızın barınma ihtiyacının karşılanması ve hayatın normalleşmesi amacıyla 18. madde uygulamasının sınırlarını kaldırdık.

ÖNCÜ OLMAYA VE İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Elbistan'da 3.5 büyüklüğünde Deprem Elbistan'da 3.5 büyüklüğünde Deprem

Belediye Encümenimizin bu konuda aldığı kararla birlikte vatandaşlarımız yapı ruhsatlarında 18. maddeyle ilgili sınır gözetilmeksizin başvurularını yapabilecekler. Mevcut imar planı doğrultusunda yapı ruhsatlarıyla ilgili Kahramanmaraş genelinde öncü olmaya ve ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Yerinde dönüşüm, güçlendirme gibi ruhsat taleplerini karşılayan belediyemiz; Malatya Caddesi, Adnan Menderes Bulvarı ve Hacı Esat Efendi Caddesi hariç olmak üzere diğer bölgeler için 6 katla sınırlı kalmak kaydıyla yapı ruhsat başvurularını da almaya başladı. El birliği ile şehrimizi adeta yeniden ayağa kaldırmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Aldığımız bu kararlarla da; Elbistan’ımızın dönüşümü ve yenilenmesi noktasında çok önemli bir eşiği aşmış olacağız. Tüm hemşerilerimize hayırlı olsun. Her zaman dediğim gibi; tarih, 2023 senesini Elbistan’ın yıkıldığı değil, çok sağlam bir şekilde yeniden inşa edildiği sene olarak yazacak” ifadelerini kullandı.

Ekran görüntüsü 2023-10-02 101147

Haber: Emrah Özdemir