DOLANDIRICILIK ŞEBEKESİNE POLİS GEÇİT VERMEDİ

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliğine bağlı ekipler Batman İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile birlikte ortak hareket ederek büyük bir dolandırıcılık şebekesini çökertti.

DOLANDIRICILIK ŞEBEKESİNE POLİS GEÇİT VERMEDİ

Ülke geleninde birçok insanı dolandırdığı tespit edilen şüphelilerin kendilerini sözde Polis, Komiser, Savcı gibi tanıtıp, "adınıza FETÖ terör örgütü hesap açmış", "hesabınız terör örgütlerinin eline geçti" ve "adınıza birden çok hat açılmış" gibi tehditler ile vatandaşları dolandıkları ortaya  çıktı.

SURİYELİ ESNAFI BİLE DOLANDIRDILAR

 Kahramanmaraş'ta polis ekipleri,  telefonla dolandırılan Suriyeli esnafın PTT hesabına havale ettiği paraya bloke koyarak kurtardı. Suriye uyruklu 21 yaşındaki Eyhem E. isimli esnafı arayan kendisini polis olarak tanıtan kişiler Arapça konuşarak "biz polisiz adınıza telefon hattınız var 2 kişide iptal etmeniz gerekiyor. Bu yüzden karakola dilekçe vermeniz lazım yoksa çift hat kullanmaktan 8 yıl hapis yatacaksınız. Bundan kurtulmanız için size gönderdiğimiz PTT hesabına tüm paranızı yatırın" şeklinde telefon açtı. Suriye uyruklu şahıs 11 bin TL parasının olduğunu belirterek, PTT üzerinden tüm parasını dolandırıcıların hesabına aktardı. Bir müddet sonra dolandırıldığını anlayan Suriyeli esnaf, polise haber verdi. Seri şekilde olaya müdahale eden polis ekipleri ilgili PTT hesabına anında bloke koydu. PTT hesabındaki paralar henüz dolandırıcılar tarafından çekilmeden kurtarıldı. Bloke konulan hesabı takibe alan Kahramanmaraş Polisi, Batman İl Emniyet Müdürlüğü ile koordineli çalışarak Batman ilinde PTT hesabından parayı çekmeye gelen 2 dolandırıcıyı suçüstü yakaladı. Batman iline gönderilen Kahramanmaraş Emniyeti Özel Polis Ekibi, yakalanan 2 şüpheliyi Kahramanmaraş' a getirdi.

ÜLKE GENELİNDE 7 OLAY AYDINLATILDI

Yakaladığı şüphelileri sorgulayan polis aynı zamanda şahısların adına açılmış PTT ve banka hesap numaralarını detaylı inceledi. Yapılan operasyon kapsamında Kahramanmaraş'ta dolandırılan 11 bin TL kurtarılırken, İzmir'den 15 bin TL, Trabzon'dan 25 bin TL, Ordu'dan 5 bin TL, Düzce'den 15 bin TL, Antalya'dan 10 bin TL,  İstanbul'dan 3 bin TL olmak üzere 94 bin TL dolandırıcılık olayına karıştıkları tespit edildi.

MAĞDURLAR GERÇEK POLİSE İNANMADI

Olayları aydınlatarak mağdurlara telefon açan Kahramanmaraş polisine, mağdurlar " gerçek polis olduğunuza inanmıyoruz siz dolandırıcısınız" şeklinde tepki gösterdi.

YAKALANMA ANINDA KİRLİ TELEFONU ATMAYA ÇALIŞTILAR

Batman'da suçüstü yakalanan şüpheliler polis aracına binerken olayda kullanıldığı düşünülen ve kirli tabir edilen telefonu ekip otosunun içine atmaya çalışınca polis fark etti. Kirli telefon ele geçirildi. Şüpheliler Ömer E. (25) ve Murat E. (27) Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Haber: Burhan Karagöz

MAHMUT BEYAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER