Dünyaca ünlü dergilerde yazarlık yapan, bunun yanı sıra da kültür-sanat danışmanlığı yapan Matt Hanson, Uğur Ugan, Hatice Utkan Özden, Rümeysa Kiger, Ali Murat Ergül ve Sırma Zaimoğlu Afşin Belediyesi’ne misafir oldu. Basında 1. Akdeniz Bianeli ile ilgili haberleri gören heyet, Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı Bölge Temsilcisi Mehmet İnal’ın ev sahipliğinde bölgenin tarihi ve turistik alanlarını gezdi. Ziyarete, Afşin Belediyesi’nin Lavanta Uygulama Alanında bulunan Arı Evi Müzesi gezisi ile başlayan heyet, daha sonra sırasıyla Ashab-ı Kehf Külliyesi, Ömer Ağa konağı ve konak içerisinde açılan Sitti Mükrime Hatun Çeyiz Sergisi ve Yassıhüyük kazı alanını gezdi. Heyet aynı günün akşamında ise Yassıhüyük Kazısına yönelik bilgilendirme konferansına katıldı.

afşin (3)

ÇALIŞMALARIMIZI GÖZLEMLEYEN HEYETİ İLÇEMİZDE MİSAFİR ETMEKTEN MUTLULUK DUYDUK

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “1. Akdeniz Bienalinin Afşin ayağını duyarak şehrimize gelen ve tarihi ve turistik yerlerimiz ile Edebiyat ve Kültür alanında ki çalışmalarımızı gözlemleyen heyeti İlçemizde misafir etmekten mutluluk duyduk. Umarız bu Uluslararası organizasyonlar sayesinde şehrimizde daha çok yerli ve yabancı gözlemci ve misafir ağırlarız” şeklinde.

afşin (2)

YEREL YÖNETİMLERİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

Burada bir konuşma yapan Sanat Danışmanı Sırma Zaimoğlu, “Bugün heyetimizle birlikte Afşin’e de geldik. Bugün gördük ki burası çok büyük bir kültürel mirasa sahip. Bizim Çukurova Sanat olarak aslında çok daha büyük imza atacağımız bir çalışma var. Bunun için de daha çok ilgi sarfeden sanat izleyicilerine ihtiyacımız var. Bu noktada toplumun desteğiyle beraber Ticaret Odalarının, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve Yerel yönetimlerin desteğine ihtiyacımız var. Afşin’de güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Slogan olarak da “Yapabiliriz Üzerine” dedi. Heyet 1 günlük gözlem çalışması sonrası şehirden ayrıldı.

Haber Merkezi

Karataş, “Afşin’in tekrar imarı ve inşası için yola çıktık” Karataş, “Afşin’in tekrar imarı ve inşası için yola çıktık”