banner117

YAZIN BESLENME

Yaz aylarında uzayan günler ile birlikte aktivitelerimiz artarken beslenme düzenlerimizde, öğün saatlerimizde değişiklikler olur. Havalar ısındıkça da bizi daha serin tutan sıvı içeriği yüksek gıdalara ağırlık vermeye başlarız. Hatta o kadar bu gıdalara yöneliriz ki beslenmemiz tek tip beslenmeye döner. Genellikle de bu tek tip beslenmede sizin de bildiğiniz gibi aşırı meyve, şekerli meşrubatlar ve dondurmalar bulunur. Bu beslenme bozukluğu durumlarını yaşamamak için dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle;

*Az Uyumayın !

*Kahvaltıyı Atlamayın !

Her zaman dediğimiz gibi güne enerjik ve hareketli bir metabolizma ile başlamanın olmazsa olmazı kahvaltılardır.

*Fast Food yiyeceklere yönelmeyin !

*Asitli ve şekerli içeceklerden uzak durun !

Özellikle su içme alışkanlığı olmayan kişilerin yaz mevsiminde yaptığı en büyük hata asitli içecekleri çokça tüketmeleridir. Biliyoruz ki içeceklerden alınan sıvılar hiçbir zaman suyun yerine geçmiyor.

*Aşırı kafein tüketmeyin !

*Su içmeyi unutmayın !

Unutmayın yaz aylarında terleyen vücudumuz, daha fazla suya ihtiyaç duyar, siz her gün en az 2 litre su için ve de sadece içtiğiniz suyun su yerine geçtiğini unutmayın.

*Her gün her saat dondurma, demeyin !

Eveeet yazın en masum en serinleten tatlısı biliyoruz. Yazın gelmesiyle diyetlerde sürekli sorulur oldu ama dondurma diye. Dondurmada önemli olan hangi dondurmayı ne miktarda ve de en önemlisi ne sıklıkta yediğiniz… Haftada en çok 3 kere , günde 1 veya 2 top taze sütten yapılmış dondurma tüketilebilir. Paket olup çok fazla şeker yağ içeren dondurmalardan uzak durun. Dondurma ile ilgili yapılan bir diğer hata da tüm gün çok fazla miktarda sadece dondurma tüketmektir. Tek tip beslenmek, kalori aşımı olmasa bile besin yetersizliğine sebep olacağından sağlıklı değildir.

*Yazı Karpuz Peynirle geçirmeyin !

Bu ikiliyi kan şekeri dengesini kurması ve doygunluk vermesi sebebiyle sağlıklı buluyorum. Fakat yazın bunaltıcı sıcaklarında zevkle yendiğinden porsiyon kontrolü problemleri çıkarabilmektedir. Özellikle hem hızlı hem doyurucu olması bakımından sık sık bu ikilinin başına oturmak tek tip beslenmeye dönüşür. Kontrolü kaybetmek bu sağlıklı ikilinin de size kilo aldırmasına neden olur.

Çok hareketliyiz bir şey olmaz demeyin !

SAĞLIKLI GÜNLER..

YORUM EKLE

banner205