AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kanal 7 ekranında yayınlanan Başkent Kulisi programının özel konuğu oldu. Canlı yayında Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sorularını yanıtlayan Mahir Ünal, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İlk olarak İsrail’in işgali altında bulunan Filistin’e yönelik saldırılarını değerlendiren Mahir Ünal, İsrail’in şiddetten beslendiğini ve bir terör devletine dönüştüğünü belirterek, “İsrail’le mücadele ederken, şiddetle değil, insanlığın vicdanına yaslanarak mücadele etmek gerekiyor” dedi. Daha sonra Ünal, Ali Babacan’ın 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti üyesi olduğu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesine imza attığı halde muhalefetin aday yapmaya çalıştığı eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerin göbeğinde yer aldığını söylemesine ilişkin konuştu. Burada bir ahlak sorunu olduğunu belirten Ünal, “Siyaset yüzleşebilmek ve gerçekler üzerinden yürüme işidir. Bunun kabul edilebilir, açıklanabilir, izah edilebilir bir tarafı yok” ifadelerini kullandı.

“ŞİDDETLE DEĞİL, İNSANLIĞIN VİCDANINA YASLANARAK MÜCADELE ETMEK GEREKİYOR”

Mahir Ünal, İsrail’in saldırılarına ilişkin konuşmasında şunları söyledi: “İsrail şiddetten beslenen ve kendi eylemlerini meşrulaştırdığı bir terör devleti haline dönüştü. O yüzden İsrail’le mücadele ederken, şiddetle değil, insanlığın vicdanına yaslanarak mücadele etmek gerekiyor. İsrail’in iç siyasetinin içinde bulunduğu açmazda bu şiddeti artırdı. Bugün İsrail Parlamentosunun 3’te 2’si sağcı siyasetçilerden oluşuyor. Şiddetin bu noktaya gelmesinde Netanyahu'nun tercihlerinin çok büyük önemi var. Netanyahu hükümeti kuramadı, kuramadığı için görevi devretti. Şimdi içeride şiddeti artırarak, Gazze şeridinde yaptığı bombalamalar ve şimdi oluşan şiddetle beraber diğer şehirlere de şiddetin yansıması Netanyahu'nun adeta elini rahatlatan bir faktör haline geldi.

“İSRAİL SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA SİSTEM ADETA ÇALIŞMIYOR”

Uluslararası sistem İsrail söz konusu olduğunda çalışmıyor. İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyinin hiçbir kararına riayet etmedi. Bu insanlığın üzerinde ciddi anlamda düşünmesi gereken ve Cumhurbaşkanı’mızın dünya 5’ten büyüktür tezini de açık bir şekilde ne kadar haklı olduğunu ortaya koyan bir durum. İsrail söz konusu olduğunda sistem adeta çalışmıyor, savaş suçları ortadan kalkıyor, insan olmanın gereği olan haklar adeta yok sayılıyor. Bizim oturup bunu düşünmemiz gerekiyor. İsrail’le şiddete başvurarak, savaşarak başa çıkmak mümkün değil. İsrail’le ancak insanlığın vicdanı başa çıkabilir.”

“İZAH EDİLEBİLİR BİR TARAFI YOK”

Ünal, Ali Babacan’la ilgili yaptığı konuşmada ise şu ifadelere yer verdi: “Siyaseti gerçeklik üzerine inşa etmek yerine, tasarlanmış bir zihin üzerine inşa ederseniz bir yerde bir şeyi unutursunuz. Muhalefetin aday yapmaya çalıştığı eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerin göbeğindeydim dediğiniz anda 2018’de AK Parti Milletvekili olduğunuzu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesine imza attığınız gerçeğini unutursunuz. Ve sizin o tasarlanmış zihin gerçekliğiniz çöker. Siyaset, açık şeffaf milletin gözü önünde yanlış yaptığınızdan ben burada yanlış yaptım diye bilme cesaretidir. Gerektiğinde milletinden helallik istiyorum diye bilme cesaretidir. Siyaset yüzleşebilmek ve gerçekler üzerinden yürüme işidir. Bunun kabul edilebilir, açıklanabilir, izah edilebilir bir tarafı yok.”

Haber: Abdulsamet İspir