İlk tören Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirildi. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Garnizon Komutanı Emin Mehmet Terzioğlu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, kurum amirleri, öğretmen, öğrenciler, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen törende Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Çelenklerin sunulmasının ardından saat 09.05’te sirenler çalarken, 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra İstiklal Marşı okundu ve göndere çekilen bayraklar tekrar yarıya indirildi. Anma programı nedeniyle ikinci tören ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizesinde, Şehit Akif Akçadağ Anadolu Lisesi tarafından düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Şehit Akif Akçadağ Anadolu Lisesi Müdürü Mehtap Ayas yaptı.

“ATATÜRK’ÜN BİZE MİRASI CUMHURİYETTİ”
Ayas, konuşmasında şunları kaydetti: “Atatürk mensubu bulunduğu Türk milleti için canını ortaya koymaktan hiç çekinmeyen, her türlü zorluğa katlanarak kendini milletine adayan, silah arkadaşlarıyla birlikte kahramanlık destanları yazan, bu milletin bağrından çıkmış büyük bir kahraman, şanlı bir liderdir. Ona minnettarlığımız ufukların ötesinde borcumuzu ödememizin tek yolu ise bıraktıklarına sahip çıkmaktır. Onu anmak, anlamayı, anlamak ise ondan geriye kalanlara sıkıca sarılmayı gerektirmektedir. Onun bize mirası akıldı, bilimdi, cumhuriyetti. Mirasça aslında mirasın ta kendisiydi.

“BİZİ BİZ YAPAN GEÇMİŞİMİZDEKİ O BÜYÜK İNSANLARI YÜZ ÜSTÜ BIRAKMAMAKTIR”
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğe ışık tutan, ‘Beni anlamak mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir’ sözünden hareketle bu gün bize düşen cumhuriyetimizin değerlerini korumak, tarihimize tutunarak geleceğimize sahip çıkmak ve bizi biz yapan geçmişimizdeki o büyük insanları yüz üstü bırakmamaktır. 83 yıl önce bugün bize kurduğu, bizimde yükseltmek zorunda olduğumuz pırıl pırıl cumhuriyeti bizlere bırakarak ebedi dünyaya intikal eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatan için canlarını vermiş tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.”

Program daha sonra ise “Atatürk'ün Askeri Kişiliği” ile “Atatürk ve Devlet Adamlığı” konulu konuşmalar yapıldı. Şehit Akif Akçadağ Anadolu Lisesi'nin hazırlamış olduğu Atatürk Oratoryosu ile devam eden program öğrenci ve öğretmenlerin şiir ve müzik dinletisi ile sona erdi.

Anma programına; Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’un yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler ve öğretmenler katıldı.  
Haber: Emre Akkış/Abdulsamet İspir