Dünyada yapılan araştırmalar gösteriyor ki bilgisayar, cep telefonu, tablet, televizyon gibi akıllı ekranların aşırı ve kontrolsüz kullanımının ekran bağımlılığına neden olduğunu ve bunun sonucunda da kişiye fiziksel ve ruhsal yönden ciddi zararlar veriyor.  Bu kapsamda Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı uyuşturucu, alkol ve tütün bağımlılığına karşı kararlı mücadelesini sürdürürken, Türk gençliğinin kişisel ve sosyal gelişimine tehdit oluşturan ekran bağımlılığı ile mücadele projesini hayata geçiriyor. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı gençlerin teknolojiyi akılcı ve faydalı bir şekilde kullanmasını amaçlıyor. Bu bağlamda ulkuocaklari.org.tr adresinden sunulan ekran bağımlılığı testi ile gençler kendilerini bu konuda ölçebiliyor ve sonuçlarına göre verilen tavsiyelerden faydalanıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı Dursun Nar, Türk Gençliğini ve ailelerini ekran bağımlılığı konusunda bilgilendirerek; kişiye ve topluma verdiği zararı en aza indirmek istediklerini belirtti.

IMG_3315

GENÇLERİMİZİN KİŞİSEL VE SOSYAL GELİŞİMLERİNE ZARAR VERİYOR

Teknolojinin kontrolsüz kullanımında gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini olumsuz etkilediğini öne süren Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı Dursun Nar, “Ekran bağımlığı ile mücadelemiz Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sayın Ahmet Yiğit Yıldırım beyefendinin talimatları doğrultusunda başladı. Bizler zaten uyuşturucu, alkol ve tütün bağımlılığına karşı bir mücadele veriyorduk. Ekran bağımlığı çok büyük bir sorun oluşturmaya başladı. Bu da gençlerimizin kişisel ve sosyal gelişimlerine zarar veriyor. Bilgisayar, televizyon, tablet ve akıllı telefon gibi cihazların doğru kullanılmasını sağlamak için mücadele ediyoruz. Bunların fiziksel ve duygusal zararlarını öne çıkarmaya çalışıyoruz. Teknolojiyi faydalı bir şekilde kullanımına karşı değiliz ama oyunlar ve bir Müslüman Türk gencine yakışmayacak şekilde sosyal mecralarda vakit geçirmelerini istemiyoruz. Bunun içinde ulkuocakları.gov.tr adresimizde 20 sorundan oluşan ekran bağımlılığı testi var. Eğer bu testin sonucunda kişi ekran bağımlısıysa yönlendirme yapılıyor. Nasıl vakit geçirmeleri gerektiğini ve nasıl uzaklaşabilecekleri konusunda yardımcı oluyorlar” ifadelerini kullandı.WhatsApp Image 2022-11-09 at 16.32.51 (1)

AİLE BAĞLARINDA KOPUKLUK OLABİLİYOR

Ekran bağımlılığının aile bireyleri arasındaki iletişime zarar verdiğini dile getiren Başkan Dursun Nar, “Ekran bağımlılığı neticesinde aile bağlarında kopukluk olabiliyor. Anne ve babanın elinde telefon, çocukların elinde tablet veya bilgisayar oluyor. Aile bireyleri arasında iletişim kopukluğu yaşanabiliyor. Eskiden aileler evde bir araya geldiğinde baba gününün nasıl geçtiğini, anne evde neler yaptığını çocuk ise okulda nasıl vakit geçirdiğini anlatırdı. Şimdiyse herkesin elinde bir akıllı telefon veya tablet birbirlerinden bir haber yaşıyorlar. Benimde ortaokula giden çocuğum var. Öğretmenlerimiz telefon üzerinden atıyor ödevleri artık. Bazı programlar var ödev yapıyorlar, test çözüyorlar, teknolojiyi böyle kullanmalarında bir sıkıntı yok. Bizim tek derdimiz teknolojinin fayda sağlayacak alanlarda kullanılması. Bununla ilgili Genel Merkezi’mizin talimatları doğrultusunda ilçelerdeki liselerde afişlerin panolara asılmasını sağladık” diye konuştu.

Kahramanmaraş'ta "Ölü Ozanlar Derneği" adlı oyun sahnelendi Kahramanmaraş'ta "Ölü Ozanlar Derneği" adlı oyun sahnelendi

WhatsApp Image 2022-11-09 at 16.32.50 (1)

EĞİTİM SEMİNERLERİ İLE GENÇLERİMİZİ EKRAN BAĞIMLILIĞINDAN KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ

 Gençleri bilinçlendirmek adına eğitim seminerleri verdiklerini ifade eden Nar, “Bunun yanı sıra eğitim birimimiz ilçelerde seminer programına başladı. Ekran bağımlılığı ile ilgili eğitim birimizden sorumlu İl Başkan Yardımcımız ilçelerdeki okullara gidip orada eğitimler veriyor. Yaklaşık 1 hafta önce başladığımız eğitim seminerlerimizin ilkini Göksun İlçe Ocağımız vesilesinde gerçekleştirdik. Şuan öğrencilerimiz sınav döneminde olduğu için ara verdik. Ara tatilden sonra programımıza devam edeceğiz. Hangi ilçede seminer düzenleyeceğimizi talepler doğrultusunda eğitim birimiz belirliyor. Bunun gibi seminerler yaparak gençlerimizi ekran bağımlılığından kurtarmaya çalışıyoruz. Bizler sadece ideolojik anlamda eğitimler vermiyoruz. Uyuşturucu ve Madde bağımlılığı en büyük illetlerden bir tanesi. Ama bunun yanında ekran bağımlılığı maalesef aile yapımıza kadar sıkıntı olmaya başladı.  8 – 10 yaşındaki çocuk bile elinde telefon, tablet veya bilgisayar ile sosyal medya mecralarında karşıdakinin kaç yaşında olduğunu bilmiyor, ne amaçla onunla görüştüğünü bilmiyor, çocuklarımızı ve gençlerimizi bilinçlendirmemiz lazım. Çünkü bu devletin, bu milletin tek umudu Türk Gençliğidir. Biz Ülkü Ocakları olarak yanlış gördüğümüz, eksik gördüğümüz ve sıkıntı doğabilecek durumlarda her alanda her sahada gençlerimiz için varız. Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin!” sözlerini kullandı.    

Haber: Emrah Özdemir