Kahramanmaraş’ta bir yatırım daha atıl kaldı!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, 2017 yılında açılışı yapılan ancak atıl durumda kalan Türkoğlu Lojistik Merkezi’ni Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme getirdi. Aycan, Türkoğlu Lojistik Merkezi’nin eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Kahramanmaraş’ta bir yatırım daha atıl kaldı!

2017 yılının Ekim ayında ‘Kahramanmaraş’a deniz de gelecek liman da gelecek’  parolasıyla açılan  Türkoğlu Lojistik Merkezi yeterli teknik donanımın olmaması ve personel eksikliği sebebiyle atıl durumda kalmıştı. Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve kent protokolünün katılımı ile açılışı gerçekleştirilen merkez sayesinde Kahramanmaraş ihracatını şahlandırması bekleniyordu. Ancak, geçen bunca zamana rağmen eksikler giderilemedi ve lojistik merkezinin Kahramanmaraş ihracatına beklenen etkisi bir türlü gerçekleşmedi. Daha önce Kahramanmaraş’ın birçok sorununu meclis gündemine getiren MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, bu konuyu da TBMM gündemine taşıdı. Türkoğlu Lojistik Merkezi’nde belirtilen eksikliklerin giderilmesi gerektiğini belirten Aycan, lojistik merkezinin tam kapasiteyle çalışması durumunda hem Kahramanmaraş’ın hem de Türkiye’nin büyük kazanç elde edeceğini belirtti.

KAHRAMANMARAŞ VE ÜLKEMİZİN İHRACATI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Aycan, konu ile ilgili olarak TBMM’deki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Kahramanmaraş aynı zamanda bir sanayi şehridir. 2021 yılında 1,5 milyar Amerikan doları tutarında ihracat yapmıştır. İhracat genellikle Mersin Limanı'ndan yapılmaktadır, Kahramanmaraş ile Mersin arasındaki demiryolları bu bakımdan çok önemlidir, bu demiryollarının geliştirilmesi ihracat açısından çok önemlidir. Devlet Demiryolları Türkoğlu'na lojistik merkezi kurmuştur. 800 dönümlük alana büyük bir merkez kurulmuştur fakat atıldır, yeteri kadar kullanılmamaktadır. Kullanılmamasının bir nedeni, burada gümrük biriminin olmaması olarak belirtilmektedir. Bu nedenle lojistik merkezine gümrük birimi kurulması gereklidir. Ayrıca lojistik merkezinin personel ve teknik donanımı eksikleri vardır, bunlar da giderilmelidir. Türkoğlu Lojistik Merkezinin çalışması, atıl yatırımın işlemesi, Kahramanmaraş'ın, ülkemizin ihracatı açısından çok önemlidir. Lojistik merkezinin gerekli iyileştirmeleri yapılmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 18:42

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER