23 Yaş Altı Avrupa Güreş Şampiyonası serbest stil müsabakaları Kuzey Makedonya'da düzenlendi. Şampiyonaya Türkiye’yi temsilen Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi (TOHM) sporcusu olan Kahramanmaraşlı milli güreşçi Anıl Berkan Kılıçsallayan katıldı.

Milli güreşçi Anıl Berkan Kılıçsallayan, ilk turda Arnavut rakibi Paris Karapi'yi 4-1, çeyrek finalde Bulgar rakibi Georgi Ivanov'u 4-0 öndeyken tuşla yendi. Çıktığı yarı finalde Azerbaycanlı Vahit Galayev'i zorlu bir mücadele sonunda 4-3 yenerek finale yükselen Kılıçsallayan, finalde Rus rakibi Atsamaz Tebloev'ı 7-2 önde iken tuş ederek U23 Avrupa Güreş Şampiyonu oldu. Kente dönen şampiyon eğitim gördüğü Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi Batıpark Güreş Eğitim Merkezi’nde kurban kesilerek karşılandı.  Gerçekleştirilen karşılama törenine Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Türkoğlu Gençlik ve Spor İl Müdürü ve Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi Müdürü Şahin Hopur, antrenörler ve sporcular katıldı.

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE ÇOK GÜZEL BAŞARILARIN GELECEĞİNDEN ÜMİTLİYİM”

Karşılama töreninde konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, şu ifadelere yer verdi: “Anıl’ı tebrik ediyorum bizleri gururlandırdı. Bunun devamının geleceğini ümit ediyoruz. Bu başarıdaki en büyük söz sahibi buradaki antrenör arkadaşlarımız. Bütün bir gayretle bu kardeşlerimize ellerinden gelen bütün emekleri sarf ettiler. Bizler de hasbelkader devletin verdiği imkanları bu gençlerimize sunmak için gayret ettik. Ben bunun meyvelerini aldığımız için mutluyum. İnşallah önümüzdeki dönemlerde çok güzel başarıların geleceğinden ümitliyim.”

“BİZİMLE ANILAN BİR SPORDA AVRUPA ŞAMPİYONU OLMAK AYRI BİR ÖZELLİK TAŞIYOR”

Milli Güreşçi Anıl Berkan Kılıçsallayan’ı tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, “Anıl kardeşimiz hem şehrimizi hem ülkemizi hem de milletimizi en güzel şekilde temsil ederek bayrağımızı göndere çektirdi, İstiklal Marşı’mızı söylettirdi. Bizimle anılan bir sporda Avrupa Şampiyonu olmak ayrı bir özellik taşıyor. Şampiyonluk için katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, Anıl’ı tebrik ediyoruz” şeklinde konuştu.

“DARISI DÜNYA ŞAMPİYONALARINA”

Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi Müdürü ve Türkoğlu Gençlik ve Spor İl Müdürü Şahin Hopur ise şunları söyledi: “Pandemiye rağman Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Cemil Boz bizlere her türlü imkanı sundu ve bunun karşılığını alıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte de Yıldızlar, U15 ve Gençler kategorisinde yine bu tür karşılamalarımız Allah’ın izniyle olacaktır. Anıl’ı tebrik ediyorum İnşallah darısı Dünya Şampiyonalarına.”

“ALTIN MADALYAYI MADALYALI ŞEHRİMİZE GETİRDİK”

Avrupa Şampiyonu Milli Sporcu Anıl Kılıçsallayan da Türk Bayrağını Makedonya’da dalgalandırdıkları ve İstiklal Marşı’nı okuttukları için mutlu olduğunu söyledi. Kılıçsallayan, “Pandemide TOHM olarak çok iyi hazırlandık ve Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyayı madalyalı şehrimize getirdik” dedi.

Haber: Abdulsamet İspir