TURİZMDE NECATİ OKAY FARKI

Bugün 10 yıl öncesine gitsek Kahramanmaraş’ın hangi ilçesinde ya da hangi kırsal mahallesinde kütüphane, taziye evi, sosyal tesis, halı sahalar ve parklar vardı? Ama son yıllarda en kırsal bölgeye de gitseniz bu saydıklarımın daha da fazlasını görmek mümkün. Aslında Kahramanmaraş’ın Büyükşehir olması son yıllarda yapılan hizmetlere en büyük etkendi. Çünkü Büyükşehirle birlikte Onikişubat ve Dulkadiroğlu isimleriyle merkezde 2 ilçe kuruldu. Köyler mahalle statüsü kazandı ve her Belediye Başkanı da kendi sınırlarına hizmetin en iyisini sunmak için yoğun çaba gösterdi ve göstermeye de devam ediyor. O ilçelerimizden biride Dulkadiroğlu. İlçenin kuruluşundan bu yana 2 dönemdir Belediye Başkanlığını sürdüren Necati Okay, ilçesinin çehresini günden güne değiştiriyor.

***

Başkan Okay, göreve geldiği daha ilk yıllarda hemen işe hızlıca koyularak içerisinde kaymakamlık, belediye ve ilçe müdürlüklerinin bulunduğu 'Kamu Külliyesi' projesini tamamladı. Şu ana kadar 20’yi geçkin Sosyal Tesisler inşa etti. Uydu kent projesiyle ilçedeki dar gelirli evsiz vatandaşları ev sahibi yaptı. Kentin merkezi konumundaki bazı sokakları ise modern bir görünüme kavuşturarak, vatandaşların vakit geçirebileceği Doğal Yaşam Mesire Alanı ve Heyecan Bahçesini de hizmete sundu.

 ***

Başkan Okay, bu projelerin yanında ilçenin tarihine de sahip çıkarak Mutfak Müzesi, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Dulkadiroğlu Konağı, Maraş Araştırmalar konağı ve Bahtiyar yokuşundaki 17 tescilli toplamda 34 konağın restorasyon çalışmasını da yaparak adeta tarihe ışık tutuyor. Bu konakların içerisinde çeşitli materyaller de sergilenerek turizme katkı sağlanıyor.

***

Başkan Okay, ilçede bulunan tarihi konakları bir bir kentin turizmine kazandırırken, bu konaklar birbirine yakınlığı nedeniyle ziyaretçilere turizm koridoru havası da veriyor. Yapılan bu çalışmalarla “Kahramanmaraş’a turist gelmiyor” algısı da ortadan kalktı. Son günlerde şehre gelen yerli ve yabancı turistler bu tarihi konakları yerinde görerek, Kahramanmaraş’ın tarihini yakından tanıma fırsatı buluyor. 10 yıl öncesine kadar çarpık kentleşmenin çok sık olduğu her mahallesinde yüzlerce gecekonduyu andıran yapılar bulunan Dulkadiroğlu ilçesi artık bir turizm bölgesi haline gelmiş durumda. Bunda en önemli pay ise Belediye Başkanı Necati Okay ve ekip arkadaşlarıdır.


 

YORUM EKLE