Hak-İş Konfederasyonu’nun kongresine üst kurul delegesi olarak katılan Öz Büro İş Sendikası ve Öz Sağlık İş Sendikası İl Temsilcisi Murat Arifoğlu Ankara’dan umutlu döndüklerini belirtti.

Hak-İş Genel Kurulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılımıyla coşku içerisinde ve 5 bin işçinin katılımı ile gerçekleştiğini söyleyen Murat Arifoğlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yaptığı konuşmalarda taşeron işçilerin sorunlarını dile getirdi. Taşeron işçilerin derdi derdimizdir diyerek dertlendiğini ve Hak-İş’in işçilerin gür sesi olduğunu belirterek en kısa sürede taşeron işçilerin kadroya alınmasını istediklerini,1 senedir bitmeyen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çerçeve sözleşme yapılarak sonuçlandırılmasını Cumhurbaşkanımızdan ve Başbakanımızdan istemiştir. Genel Kurulda konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, taşeron işçilerin kadro konusunun seçimden hemen sonra çözüme kavuşturulacağını ve toplu iş sözleşmelerinin bir an önce sonuçlandırılması için öndeki engellerin kaldırılması ve hemen sonuçlandırılması talimatını vererek işçilere müjde vermiştir. Ayrıca Asgari ücretin ocak 2016 başında bin 300 TL olacağını da belirtmiştir.

‘TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR’
Bizler işçiler olarak daha umutluyuz diyen Arifoğlu, “Çünkü toplu iş sözleşmelerinin yapılması bizler için önem arz etmektedir. Bugüne kadar toplu iş sözleşme görüşmeleri neticelenemiyordu. Çerçeve sözleşmeyle arkadaşlarımız birçok hakka sahip olacaktır. İdari, mali ve sosyal haklara sahip olunacaktır. Asgari ücretin 2016 başında bin 300 TL yapılacak olması da bizler için güzel gelişmedir. Ayrıca bizim için en önemli madde olan kadro verilmesi tüm taşeron işçilerin heyecanla beklediği bir gelişmedir. Bizler kamuda çalışan başta veri hazırlama, tıbbi sekreterlik, klinik hizmet birimlerinde çalışanlar olmak üzere tüm taşeron işçilere kadro verilmesini ümit ediyoruz” dedi.

‘HAK-İŞ ÇATISI ALTINDAKİ TÜM SENDİKALARA ÜYE OLMAYA DAVET EDİYORUM’
Toplu iş sözleşmelerinden sadece yetkili sendika üyeleri yararlanabileceğini vurgulayan Demir, “Bizler Kahramanmaraş genelinde iş kolu sağlık ve büro olan tüm işçilerimizi temsil etmeye çalışıyoruz. Tamamında yetki müracaatlarını yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Henüz üye olamamış arkadaşlarımızı da öz sağlık iş, öz büro iş sendikalarına ve Hak-İş çatısı altındaki tüm sendikalara üye olmaya davet ediyorum. Verilecek haklardan yararlanılabilmesi için üye olmak gereklidir. Bugüne kadar taşeron işçileri gür sesi ve savunucusu olan Hak-İş ‘in daha güçlenip büyümesini sağlayacağız ve taşeron işçinin derdi derdimizdir diyerek bizleri her ortamda savunan Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a da ayrıca teşekkür ederek yeni dönemi için hayırlı olsun der başarılar dileriz” şeklinde konuştu.
Haber Merkezi