Kabakçı, “Genç nesile spor yaptırmanın yolu okuldan geçiyor”

Kabakçı, “Genç nesile spor yaptırmanın yolu okuldan geçiyor”

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı  Sezonunda yapılacak olan, okul sporları faaliyetlerinin sezon başı değerlendirilmesi ve okulların organizasyona azami düzeyde katılımlarının sağlanması amacı ile okul sporları tertip komitesi üyelerinin katılımı ile toplantı düzenlendi.

Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda, Dulkadiroğlu ilçesindeki Ortaokul ve Liselerde görevli Beden Eğitimi Öğretmenleri okul sporları hakkında bilgilendirildiler.

Düzenlenen toplantıya katılan Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Genç nesile spor yaptırmanın yolunun okuldan geçtiğini belirtti.

Kahramanmaraş’ın iki Merkez ilçesinden biri olan Dulkadiroğlu ilçesini çok önemsediklerini ifade eden Müdür Kabakçı, Tesis anlamında olsun, diğer çalışmalar üzerinde olsun ben üst makamlarla, hem diğer alanlarda hem de başta okullarımız olmak üzere sportif alanları Dulkadiroğlu ilçesi adına iyileştirme ve daha üst düzeyde çalışmalar yapmak için mücadele ediyoruz. Teşkilat adına ilde yetişen, spor ve sporcunun gelişimi için büyük mücadele veriyoruz. Bizde sizin aranızdan geldik. Beden eğitimi öğretmeni olarak ta bu teşkilatta 2008 yılından bu yana başta kurumsallık ve tesisleşme adına büyük çalışmalar ortaya koymanın mücadelesi veriyoruz. Teşkilat olarak belli bir noktaya da geldik” dedi.

İl genelinde sporun gelişmesi için tesisleşme adına büyük bir hamle içerisinde olduklarının altını çizen Kabakçı, şöyle devam etti: “Tesisleşmede ki bir diğer amacımız ise sporculara da geniş olanaklar sağlamaktır. İlimizde spor arazileri yönünde tesis yapma adına zorluklar yaşıyoruz. Birçok tesisimizi yapmak adına mücadeleler verdik. Dulkadiroğlu ilçe sınırları içerisinde tesis yapma olanağımız yok. Dulkadiroğlu ilçemiz sınırlarında tesis yapma alanı yok. Ancak Doğukent futbol sahasını yaptık. Alan olursa da, yine mevcut bölgelere spor alanları olarak başta spor salonları, sporcu fabrikası adı altında projeler var onlardan da yapmayı düşünüyoruz. Başta beledilerimiz olmak üzere bu konuda görüşmelerimiz var. Mevcutta alan olmazsa, tesis olmazsa birçok şeyde eksiklik yaşıyoruz. İlimizdeki tüm tesisleri herkesindir. Spor salonları okul sporlarına açtık. Osman Sayın spor salonu okul sporlarına yoğun şekilde kullanılacak. Gençlik merkezinin salonu kullanılıyor, birde büyük salon yapıyoruz. Gecikme oldu. Müteahhit firma tarafından burasıda bittiğinde spor salonunda sorun kalmayacak.”


Verilere göre, Kahramanmaraş’ın Türkiye genelindeki Okul sporları organizasyonunda son sıralarda bulunduğunu belirten Kabakçı, bundan dolayı üzüldüklerini söyledi.

Kahramanmaraş olarak okul sporlarında son sıralarda yer almamız gerek diyen Kabakçı, “Okul sporlarında son derece düşük bir katılım gerçekleştiriyoruz. Bunun sebeplerinin ne olduğunu da az çok biliyoruz. Bunu aşmamız lazım ilimiz adına bu teşkilat, okullar hepimizin. Okul olmazsa, spor olmaz. Çocuk hep okulda okul noktasında çıkış yapıyoruz. Lisanslı sporcu sayısında da Türkiye’de teşkilat olarak ilerideyiz. Biz okul sporları organizasyonunda biz bu sayıyı hak etmediğimiz kanaatindeyiz. Genç nesile spor yapmanın yolu okuldan geçiyor. Siz öğretmenlere, yöneticilere önemli görevler düşüyor. Obezite almış başını gidiyor. Okullardaki eğitim müfredatından kaynaklanan sorunlar olabilir. Ama bizlerde bu işe müdahil olmamız lazım müdahil olurken de, kendi eksenimizden, alanımızdan bakmamız lazım. Sağlıklı, ahlaki yaşam adına veya sizlerin katacağı değerler adına bu organizasyona çok şeşler katmamız lazım. Birçok arkadaşlar müthiş bir çalışma içerisinde çalışmayı üst seviyeler çekmek istiyoruz. Dün birçok şey yoktu, eksiğimiz vardı. Sizlerin ihtiyaçlarını, eksiğini veremiyorduk. Bugün tüm ilçelere spor salonu sentetik gece ışıklandırmalı sahalar yaptık. İlimizde de aynısı var. Bu alt yapı sorununu hallettik. Bunlar hallolduktan sonra birçok ilçede de sportif sonuç bekliyoruz. Dün Andırında spor salonu, futbol sahası yoktu. Pazarcık’ta spor salonu yoktu, geçen yıla kadar müthiş alt yapıdan sporcular çıkıyordu. Bugün bütün ilçelerimizde tesis var. Okul sporlarında en az bir veya birkaç branşta herkes katılımını gerçekleştirirse, birçok gencimize spor kültürünü ve spor alt yapısını aşılamış oluruz. Sizlerin çalışmalarıyla, desteğiyle belli bir noktaya okul sporlarında gelmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Haber: Mahmut Beyaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER