Geleceğin ‘Pehlivanları’ yetişiyor

Geleceğin ‘Pehlivanları’ yetişiyor

Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kahramanmaraş Güreş Eğitim Merkezi’nde, geleceğin ‘Güreşçileri’ yetişiyor. Türkiye’nin en başarılı Güreş Eğitim Merkezleri arasında gösterilen ve 1989 yılında hizmete açılan Kahramanmaraş Güreş Eğitim Merkezi’nde, yeni sezon başladı.

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının başlaması ile birlikte spor faaliyet sezonunun başladığı Eğitim Merkezinde 11 ile 16 yaş arasındaki 31 sporcu ‘Güreş’ eğitimi alıyor. Eğitim Merkezinde yatılı olarak kalan sporcuların her türlü ihtiyaçları da karşılanıyor. Haftanın 6 günü çalışmalarını sürdüren sporcular, Antrenörlerinden güreşin inceliklerini öğreniyorlar.

‘KAHRAMANMARAŞ GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİ DİĞER İLLERE GÖRE EN BAŞARILI EĞİTİM MERKEZİ’
Kahramanmaraş Güreş Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Ayman, Tercih edilen bir Eğitim Merkezi olduklarını söyledi. Ayman, 1989 yılından bu yana Eğitim Merkezi’nde bir fiil güreşçi yetiştirdiklerini belirterek, başarılarının temel yapısında planlı ve düzenli program dâhilinde çalışmak olduğunun altını çizdi.

2015-2016 Eğitim-Öğretim spor faaliyet sezonumuzu okulların açılması ile birlikte açmış bulunmaktayız diyen Müdür Ayman, “Sportif faaliyet olduğu için çocukların 1 aylık tatilleri yeterli oluyor. Biz Temmuz ayından itibaren çalışmalarımıza başladık. Tercih edilen bir eğitim merkeziyiz. Kahramanmaraş Güreş Eğitim Merkezi diğer illere göre en başarılı Eğitim Merkezi’dir. Bunu güreş otoriteleri defalarca bizlere söylemekteler, buda bizim için bir gurur ve onur vesilesidir. Tercih edilebilir olmamız kurumsal bir yapı itibari ile ne kadar sağlıklı olduğumuzun da bir göstergesidir. Bunun taçlandırılmasında sportif başarıyla kendini göstermektir. Son 2 yılı değerlendirme yaparsak, 2013 yılında Mersinde yapılan Akdeniz oyunlarında Ülkemizde Büyükler kategorisinde Serdar Böke altın madalya kazandı. Bu güreşçimiz bizim eğitim merkezinde yetişmiş bir sporcudur. Yıldızlar da olsun, geçen yıl Avrupa şampiyonasında Ali Çam Güreş Eğitim merkezimizde güreş eğitimini almış, buradan TOHUM Olimpiyat Hazırlık merkezine oradan da Ankara ASKİ güreş takımında yer aldı. Yine, Selahattin Kılınçsallayan Avrupa da ve Dünya gençler şampiyonasında başarı elde etmiş, yine bizim güreşçimiz. 5 yıl temel eğitimin tamamladı, şu anda TEDAŞ’ta aktif güreş hayatına devam ediyor. Bunun yanında bu yıl Büyükşehir Belediyesi Güreş takımı büyük bir ivme katarak, bizden geçen sporcuların birçoğunu oraya verdik. Bunun en bariz Örneği Ertuğrul Kahveci Avrupa da ve Dünyada 3. Oldu. Oda bizim medari iftarımızdır” dedi.

‘TEMEL EĞİTİM GÜREŞTE BÜYÜK ÖNEM ARZ EDER’
Başarı grafiklerini şu anda da devam ettirdiklerini ifade eden Ayman sözlerini şöyle tamamladı; “Bunun temel yapısında planlı ve düzenli program dâhilinde çalışmadır. Güreş otoritesinin, güreş severlerin bizden beklentileri çok büyük. Temel eğitim zaten bu işin temel taşlarındandır. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bizden beklentilerin ne olduğunun bilincindeyiz. Onun için temel eğitim güreşte büyük önem arz eder. Çünkü gittikleri kulüplerde ve Olimpiyat Hazırlık Merkezlerindeki stil değişikliği artık zor olmaktadır. Orada daha etkin, daha Profesyonel şekilde çalışma devam ettiği zaman daha sağlıklı, daha randumanlı, başarıya daha yakın bir yapıda, o ciddiyet içerisinde, o düşünce içerisinde sürdürdüklerinden devamlı gelmektedir” dedi.


‘ÇALIŞMALARIMIZI DİSİPLİNLİ ŞEKİLDE SÜRDÜRÜYORUZ’
Güreş Antrenörlerinden İsmail Demir’de, Türkiye şampiyonalarına ‘Güreşçi’ yetiştirmek için çalıştıkların söyledi.

Demir, Antrenörler Recai Kuruçay, Muhsin Akdağ ile birlikte haftanın 6 günü sporcuları çalıştırdıklarını belirtti. Çalışmaların disiplinli birlik ve beraberlik içinde davam etiğini ifade eden Demir şunları söyledi; “Türkiye şampiyonalarına güreşçi yetiştirmek için çalışmalara devam ediyoruz. 11-16 yaş sporculara eğitim veriyoruz. Yıldızlar Liginde geçen yıl Türkiye şampiyonu olduk. Son yılların en verimli dönemini yaşıyoruz. Bu yılda iddialıyız, çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz.”

Haber: Mahmut Beyaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER