Kış soğuklarının etkisini göstermeye başladığı Kahramanmaraş’ta insanların en çok talep gösterdiği yerlerden birisi de turşucular oldu. Kentin Tarihi Kapalı Çarşısı içerisinde bulunan Saraçhane’de uzun yıllardır ev yapımı turşu satan Devlet Köşker, grip vakalarının artmasıyla beraber bağışıklık sistemini doğal yollardan güçlendirmek isteyen tüketicilerin, turşu ve turşu suyu tercih ettiğini belirtti. Turşu suyuna talebin arttığını dile getiren Köşker, şunları kaydetti: “Turşu suyu gerek içindeki bulunan probiyotikler sayesinde bağışıklığı arttırması gerekse maliyetinin düşük olmasından dolayı vatandaşların bir numaralı tercihi haline geldi.”

“TURŞU BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE FAYDA SAĞLIYOR”
Her yaştan insanın turşu suyunu tercih ettiğini anlatan Köşker, turşu ve turşu suyunun bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olduğunu söyledi. Salatalık, biber, pancar, bamya ve patlıcan gibi birçok çeşitte turşu çeşidi bulunduğunu belirten Köşker, “İnsanların alışık olduğu lahana, biber ve salatalık turşularının her zaman revaçta olan turşu çeşitlerimiz. Tüketiciler turşuyu seviyor. Pandemi süreci halen devam ettiği içinde tüketiciler doğal yollardan probiyotik almak istiyorlar.’ Turşu probiyotik bir ürün olduğu için doğal antibiyotik etkisi var. Özellikle de turşu suyu. İyi bir turşu öncelikle görselinden anlaşılır. Parlak olması gerekir. Aynı zamanda turşuyu tattığınız zaman tuz oranı yerinde olmalı. En iyi turşu da bu şekilde anlaşılır. Vatandaşların en çok tercihi ise salatalık, lahana ve biber oluyor.”

SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALI
Turşunun sağlık açısından birçok faydası bulunduğuna dikkati çeken Köşker, lahana turşusunun özellikle kanser hastalığına karşı koruyucu bir önlem olduğunu söyleyerek, tüketicilere turşu ve şalgam suyu tüketmelerini tavsiye etti.

TURŞU SUYU VE FAYDALARI
Turşunun kendisi kadar suyunun da yararlı ve lezzetli bir besin olduğunu unutmamak lazım. Turşu suyu turşunun kendi doğası gereği kurduğunuz sebzenin ya da meyvenin özünü barındırır. Bunun yanında salamurayı kurarken kullandığınız limon ve sirke yada damak tadınıza göre kullandığınız bitkiler ayrı bir aroma vermektedir.  Spor sonrası kaybedilen mineral dengesini sağlamak için alınabilir. Sporcularda oluşan kas kramplarını azalttığı da belirtilmekte. Yemeklerle birlikte alındığında hazmı kolaylaştırmakta ve bağırsak hareketlerini arttırıp besin emilimini azaltarak kilo verilmesini sağlıyor. Sabahları aç olarak tüketildiğinde kilo vermeyi kolaylaştırıyor ve tokluk hissi veriyor. Kabızlık durumlarında bağırsak florasının dengesini sağlıyor. Hareketleri arttırarak kabızlığı önlüyor. Alkol alımı sonrası oluşan yan etkileri düzeltiyor. Özellikle içine atacağınız sarımsakla bu etkilerini arttırabilir ve vücudunuzun hastalıklara daha dirençli kalmasını sağlayabilirsiniz. Tabi unutulmamalı her iyi şey kararında güzeldir. Abartılı tükettiğinizde tansiyon, bağırsak florasının daha kötü duruma gelmesi, böbreklerin çok su tutması gibi sorunlara da yol açabilmekte.

Haber: Emre Akkış