Vatandaş listelerin değişmesini istiyor

Vatandaş listelerin değişmesini istiyor

Yaptığı halk röportajlarıyla sokağın sesini sayfa sütunlarına taşıyan Manşet Gazetesi bu kez sokakta yaşayan halka milletvekili listelerin değişip değişmemesi yönünde soru yöneltti. Röportaja katılan vatandaşların büyük bir çoğunluğu özellikle iktidar partisinin vekil listesinin değişmesini istiyor.

 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da seçim startı verildi. Siyasilerin hangi listelerle gideceği, aday adaylığı başvurusu ve adaylık kriterlerinin neler olduğu şuana kadar belirlenemediği süreçte vatandaş kesin ve net konuştu.

 

Manşet Gazetesinin daha önceki yaptığı halk röportajlarından ‘erken seçim’ çıkarken, erken seçim yapılması kararının alınmasından sonra bu kez de vatandaşlar daha çok gençlerin önünün açılması adına milletvekilliği listelerinin değişmesini istedi.

 

CHP’li seçmenler listelerin aynı kalmasını isterken iktidar partisi seçmenleri ise listenin mutlaka değişmesi gerektiğini vurguladılar. Kahramanmaraş’a daha çok hizmet edecek isimlerin listeye gelmesini isteyen vatandaşların birçoğu özellikle tek parti iktidarının tekrar gelmesini istedi.

Röportaja katılan vatandaşlardan en ilginç cevabı ise Remzi Paköz verdi. Paköz; “Milletvekili aday listelerinin değişmesini istiyoruz. Hangi partiden olduğu fark etmez biz hepsinin değişmesini istiyoruz. Çünkü görüyoruz ki bazı milletvekillerimiz mecliste çok pasif kalıyor. Bir değişikliğin olması kanaatindeyim. Bence adaylar arasında işi bilende olmalı işi öğrenmek isteyende olmalı. Yani ustada olmalı çırakta olmalı. Karışık olmalı ki gençlerde büyüklerini görsün. İster Kahramanmaraşlı olsun ister İstanbullu yeter ki vatana Millete hizmet etsin bizim için gerisi çok önemli değil.” dedi

RÖPORTAJIN AYRINTILARI

‘Aday listeleri değiştirilsin mi?’ sorusuna görüştüğümüz kişilerin büyük çoğunluğu ‘değişmeli’ cevabını verdi. Yeni milletvekili adaylarının halkın içinden ve halktan kopmayan kişiler olmasını istedi. Ayrıca vatandaşlar önümüzdeki seçimlerden beklentilerini de gazetemize açıkladı.

Değişik meslek gruplarından rasgele seçtiğimiz vatandaşlar milletvekili listeleri ve erken seçim sonuçlarıyla ilgili sorduğumuz sorulara hemen hemen aynı cevapları verdi. Vatandaşların siyasilerden istek, görüş ve düşünceleri şu şekilde:

 

Ahmet Nergiz

Öncelikle eskiden beri CHP seçmeni olduğumu belirteyim. CHP’nin milletvekili listesinin aynı kalmasını istiyorum. Seçimden çok umutluyum. CHP için güzel yarınlar olur. Bu ülkeye yakışan tek parti CHP diye düşünüyorum.

Mehmet Yıldız

Milletvekili aday listelerinin değişmesi gerekir. Milletvekili olarak şehrimizden gençlerin seçilmesini istiyorum. Pratik, çalışkan milletvekili istiyorum. Seçimden tek beklentim huzur. Allah devletimize zeval vermesin.

Emin Kurt

Aday listelerinin değişmesini istiyorum. Milletvekili olarak gençlerin gelmesini istiyorum. Yaşı ilerlemiş milletvekilleri işi gençlere bırakmalı. Dinamik, çalışkan adaylar istiyorum. Önümüzdeki erken seçim sonucu 7 Haziran’daki seçim sonucundan farklı olmaz diye düşünüyorum.

Serkan Bozbayır

Milletvekili aday listelerinin değişmesini istiyorum. Bundan sonraki gelecek adaylar hizmet etsin yeter. Önemli olan ülkemize ve ilimize hizmet. Önümüzdeki seçim sonucunda istikrarın sürmesini istiyorum.

Yakup Eren

Milletvekili aday listelerinin değişmesini istiyorum. Kahramanmaraş için mevcut milletvekillerini yeterli görmüyorum. Kahramanmaraşlı olup daha kaliteli çalışan bürokratlar var. Kahramanmaraş’ın milletvekillerinin bana göre halkla diyalogları iyi değil. Halkla diyalog ve hizmet konusunda çok zayıflar. Kahramanmaraş’ta AK Parti’ye oy veren halkın çoğu adaya değil, partiye veya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a veriyor diye düşünüyorum. Seçimden tek başına bir partinin iktidar olmasını bekliyorum. Bu şekilde huzur olacak. Hep sıkıntı ve yokluk içerisinden kurtulmamız lazım.

Emir Akkaya

Milletvekilleri aday listelerinin bu seçimde değişmemesini isterim. Önümüzdeki seçimden şu durumda hiçbir beklentim yok.

Gülay Saçak

Milletvekili aday listelerinin değişmesini istiyorum. Milletvekilinin halkla iç içe olmasını isterim. Yapılacak hizmetlerin ertelenmemesi lazım. Yapılan hizmetlerin tam anlamıyla yapılması yarım bırakılmaması gerekir. İnsanlar düşünce olarak bölündü. Herkes huzur istiyor.

Mesut Bayraktar

AK Parti seçmeniyim. Yeni seçimde milletvekili aday listelerinin tüm partilerde değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Milletvekili adayları Kahramanmaraş’ta fazla tanınmamış insanlardı. Bu yüzden daha fazla milletvekili olmasını istediğim isimler vardı ama olmadı. Tekrardan onların olmasını istiyorum. Seçimden AK Parti’nin tek başına iktidar olmasını istiyorum. Ülkenin huzuru, güveni için ve istikrarın tekrardan geri gelmesi için AK Parti tek başına iktidar olmalı.

Niyazi Karaman

Milletvekili aday listelerin değişmesini istemiyorum. Milletvekillerimizden memnunum. Hepsi iş yapacak insanlar. MHP’nin milletvekillerinden memnunum. Seçimden çok değişik bir tablo çıkacağını tahmin etmiyorum. 7 Haziran’daki seçime göre hemen hemen aynı olacak. Fakat HDP’nin barajın altında kalacağını düşünüyorum. HDP doğudan iyi bir oy aldı. Hakkımızda hayırlısı olmasını temenni ediyorum.

Yılmaz Kıraç

Milletvekili aday listelerinin değişmesini istiyorum. Şu anki mevcut milletvekillerini pek tanımıyorum. Halkla iç içe değiller. Seçimden önce istikrar bekliyorum. Savaşın ortamının bitmesini istiyorum. Yeni gelecek milletvekilleri bayanda olabilir. Bu bayanda olsa iş yapsın.

Haydar Koca

Milletvekili aday listesinin değişmesini istemiyorum. AK Parti’ye güveniyorum. 14 yıldan beri Türkiye’ye tek iktidar parti AK Parti. AK Parti olmasaydı Türkiye bu şekilde iyi bir yerde olamazdı. Tek iktidar olduğu için Türkiye şu anda çok farklı yerlerde. Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyorum. AK Parti yine kazanacak ve tek başına iktidar olacak. Bu işi ondan iyi yapacak parti yok. Ülkenin güvene, huzura ihtiyacı var. Şehitler gelmesin istiyoruz. Bunu da sadece AK Parti yapabilir.

Ömer Gül

Milletvekili aday listelerini değişmesini istiyorum. Aday listeleri için halka sorulması lazım. Ben oyumu milletvekili adaylarına değil AK Parti’ye verdim. Erken seçimin kararı isabetli oldu, ülkeye getirisi çok olur. En azından şehit haberleri kalmaz. Ülkemiz Hazirandan sonra 5 yıl geriye vurdu. En azından bu ekonomik durum düzelir.

Habib Fidan

Milletvekili listelerinin değişmesini istiyorum. Hiç kimse çalışma yapmıyor. Bu adayları halk seçmeli. Bize iş yapacak hizmet edecek milletvekili lazım. Erken seçim tek parti dönemini getirsin.

Erdoğan Yiğit

Milletvekili aday listelerinin değişmesini istiyorum. Meclise genç nesil girmeli. Bu seçim ülkemiz için yeni bir diriliş olacak.

Halil Yeşilbayrak

AK Parti’den başka partiye oy vermem. AK Parti iş yapıyor. Erken seçim ise tek partili iktidar getirsin isterim. Ülkeye istikrar gelsin. Askerlerimiz şehit olmasın.

Halil Kalkan

CHP’nin seçmeni olduğum için partimin adaylarını tanıyorum. Bu yüzden CHP’nin aday listesinin değişmesini istemiyorum. Kazanan partinin icraatları ön planda. Seçim ülkeye getirisi iyi olmaz. Seçim harcamaları devletin kasasından sonra da vatandaşın cebinden çıkıyor. 4 ayda bir seçimin hangi ülkeye getirisi olşur ki bize olsun.      

Mahmut Vişne

Milletvekili aday listelerinin değişmesini ben istiyorum. Çünkü Kahramanmaraş’ın milletvekilleri halktan kopuk gibi geliyor bana. Bir başka şehirlere bakın orada ki milletvekilleri şehrine bakıyor. Yatırımlar yapıyorlar. Örneğin bir Gaziantep’e bakın bir de Kahramanmaraş’a bakın arada ki farkı sizde göreceksiniz. Sadece seçim zamanında gelip derdimizi dinlemekle oy istemekle bu iş olmaz. Seçimlerden sonra da gelip derdimizi sıkıntımızı dinlemesi lazım. Erken seçime gelecek olursak ben bir vatandaş olarak AK Parti’nin tek başına geleceğine inanıyorum. Bunu da ülkenin geleceği ve istikrarı için istiyorum. Eğer erken seçimde 7 Haziran seçimlerin de ki gibi bir sonuç çıkarsa Türkiye yeniden eski günlerine döner ve bu durumda ülkemiz adına hiç hayırlı olmaz.

Mesut Taş

Milletvekilleri aday listelerinin değişmesini istiyorum. Çünkü ortada şehir adına bir çabalama yok. Yenilik olsa, yatırımlar olsa çok daha güzel olur. Yeni listelerde ki adayların genç ve dinamik olmasını istiyorum. Halkla kopuk olmasını istemiyorum bizim sorunlarımızı dinlesinler. Erken seçimden ümidim son günlerde yaşanan terör saldırılarının olmamasını istiyorum ve bu da ancak bir partinin tek başına iktidara gelmesiyle olur. İnşallah ülkemiz için hayırlısı olur.

Bekir Yenikomşu

Milletvekilleri aday listelerinin değişmesini istiyorum. Yani değişmesine inandıklarım var. Bu şehre hizmet edecek adayların olması lazım. Neden diyecek olursak daha aktif insanların olması lazım, bu şehri daha ileriye götürecek adayların olması lazım. Erken seçimde tek başına bir parti iktidara gelirse ülkeye huzurun geleceğini düşünüyorum. FETÖ örgütüne hizmet eden basınlar ve diğerlerinin sesi kesilecek. Umarım erken seçim ülkemiz için çok güzel olur.

Mustafa Akgüç

Milletvekili aday listesi bence değişse de, değişmese de bir fark olmaz çünkü gelen de giden de bu şehre hizmet etmiyor. Adayların işi seçim bitinceye kadar seçim bittikten sonra kimseyi tanımıyorlar. Bunun böyle olmaması lazım halka iç içe olması lazım bir milletvekilinin. Şehrimize, memleketimize hizmet etsinler. Erken seçim inşallah ülkenin tekrar istikrarını yakalamasında faydalı olur.

Selahattin Ahlatlı

Milletvekili aday listelerinin benim için çok bir önemi yok. Önemli olan iş yapacak milletvekillerinin gelmesi. Bu şehre ben bir AK Partili olarak bu aday seçimi konusunda CHP’yi kıskanıyorum. Adaylarının hepsi çok çalışkanlar. Deyim yerindeyse ekmeğini taştan çıkartıyorlar. Milletvekillerimizde halkla diyalog eksikleri var diye düşünüyorum. Halktan çok kopuklar. Erken seçimde inşallah AK Parti’ye oy vermeyip pişman olur, geri döner ve AK Parti yeniden tek başına iktidara gelir. Eğer tek başına iktidara gelemezse memlekette büyük bir kaos olur gibi. Diğer partiler kendi aralarında birleşemiyor, ülkenin partisi olamaıyor ama AK Partiye karşı birleşiyorlar.

Hacı Yusuf Elbistanlı

Siyasetle çok ilgilenmiyorum ama aday listelerinin değişmesini isterim. Daha aktif milletvekillerinin gelmesini isterim. Değişmesi bana göre faydalı olur. Bayan adayların şehrimizde siyasete girmesinden çok memnun değilim. Çünkü bayan milletvekilleri erkeklere göre daha pasif kalırken, erkek milletvekilleri daha aktif. Yeni gelen adayların bilgili ve tecrübeli olmasını isterim. Erken seçimde sonuçların AK Parti’nin lehine artacağını düşünüyorum. Koalisyon olursa kötü olur. Gelişen Türkiye bir anda durma noktasına gelir. Biz tek başına bir partinin gelmesinden yanayız. İnşallah da hayırlısı olur.

Remzi Paköz

Milletvekili aday listelerinin değişmesini istiyoruz. Hangi partiden olduğu fark etmez biz hepsinin değişmesini istiyoruz. Çünkü görüyoruz ki bazı milletvekillerimiz mecliste çok pasif kalıyor. Bir değişikliğin olması kanaatindeyim. Bence adaylar arasında işi bilende olmalı işi öğrenmek isteyende olmalı. Yani ustada olmalı çırakta olmalı. Karışık olmalı ki gençlerde büyüklerini görsün. İster Kahramanmaraşlı olsun ister İstanbullu yeter ki vatana Millete hizmet etsin bizim için gerisi çok önemli değil. AK Parti yıllardır tek parti olarak ülkeyi yönetti. Bu sene olmadı. Erken seçime gidiliyor ve gidilmesi de lazım çünkü ülkeyi refaha kavuşturabilecek tek şey tek başına bir partinin iktidarıdır. Koalisyon olsun istemiyorum. Koalisyon olunca her kafadan bir ses çıkar ama tek iktidar olduğu zaman böyle bir durum olmaz.

Mehmet Çuhadar

Milletvekili aday listelerinin değişmesini istiyorum. Ortaya daha farklı bir isim listesi çıkabilir. Çıkan listede kimin olduğu önemli değil, önemli olan çalışan bir milletvekili listesi olması gerekir. Seçimden önce daha aktif gezen, seçim çalışmalarını iyi yürüten bir isim gerekli. Daha önceki seçimdeki milletvekillerinin ismini biz ortada görmedik. Bu durumlar seçimden sonra yaşanmaz.

Şemsettin Namlı

Milletvekili aday listelerinin değişmesini istiyorum. Hizmet edecek milletvekilleri lazım. Dinamik, işi bilen genç milletvekilleri istiyorum. Milletvekilleri şehir merkezli olmalı. Tek partili iktidar olursa ülkeye getirisi iyi olur.

Ömer Hançer

Milletvekili aday listelerinin bu seçimde değişmesini istiyorum. Gündemde olan, vatandaşın sorunları ile ilgilenen bir Mahir Ünal var. İş yapacak milletvekili adayları istiyorum. Tek partili istikrar istiyorum.    

Ali Tekis

Milletvekilleri aday listesi tamamen değişmeli. Memlekete yatırım lazım. Erken seçim sonucunda tek bir parti iktidar olur.

Mustafa Gündoğdu

Kahramanmaraş’ta milletvekili aday listeleri değişmeli. Mevcut milletvekilleri Kahramanmaraş şehrine yeterli ilgiyi göstermiyor. Daha cevval, girişken, memleketini seven milletvekilleri istiyoruz. Tek partili iktidar olarak devam edilmeli.

Hacı İlyas Gündoğdu

Milletvekili aday listeleri değişmeli. Bu şehre hizmet edecek milletvekili lazım. Erken seçim sonucunda tek başına bir partinin iktidar olması gerekir.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER