Kahramanmaraş en önemli sorun ‘terör’ dedi

Kahramanmaraş en önemli sorun ‘terör’ dedi

MARPOLL 1 Kasım seçimleri öncesi Kahramanmaraş’ta kamuoyu araştırması yaptı. Tüm ilçeleri kapsayan araştırmada vatandaşların görüşleri alındı, çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Kahramanmaraş Kamuoyu araştırma şirketi (MAPOLL) Ağustos 2015 gündem araştırması sonuçlarını açıkladı. Araştırmada örneklem son seçimdeki seçmen sayısı olan 685.000’i temel alarak bin 110 kişi olarak tespit edildi. MARPOLL Kurucu Başkanı Selim Işık ve ekibi bin 110 kişiye sıcak gündemi ilgilendiren önemli sorular sordu.

SİZE GÖRE TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?

Geçen yıl yapılan araştırmada vatandaşlara aynı soru sorulmuş halkın %38’lik kısmı en önemli sorun olarak terör örgütünü göstermiş, %50’nin üzerinde bir kısmı ise işsizlik sorununu işaret etmişti. Bu araştırmada ise tablo değişti. Kahramanmaraş halkının % 60 gibi büyük bir kısmı ülkemizin çözülmesi gereken en önemli sorunu olarak terörü görüyor. Kahramanmaraş halkının % 12’ye yakın kısmı eğitimi, % 8’e yakın kısmı paralel yapı sorununu, % 8’lik kısmı işsizliği, % 7’ye yakın kısmı rüşvet ve yolsuzluğu ve nihayet % 5’lik kısmı ise diğer ekonomik sorunları çözülmesi gereken en önemli sorun olarak ifade etti.

 

KOALİSYON HÜKÜMETİNİN KURULAMAMASININ SORUMLUSU OLARAK KİMİ GÖRÜYORSUNUZ?

Bilindiği üzere 7 Haziran 2015 milletvekili genel seçimlerinin sonucunda TBMM uzunca bir aradan sonra dört partili bir durumla karşı karşıya kalmıştı.

Araştırmamızın bu sorusunda Kahramanmaraş halkının koalisyon hükümeti kurulamamasında kimi sorumlu gördüğünü ölçmeye çalıştık. Bu sorunun seçeneklerine partilerden farklı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismini de ekledik. Acaba bazı siyasal aktörlerin iddia ettikleri gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu koalisyonun kurulamamasında bir sorumluluğu var mıydı?

Kahramanmaraş halkının % 33’lük kısmı koalisyon kurulamamasında MHP’ye sorumlu gördüğü kanaatini ifade etti. Koalisyon hükümeti kurulamamasının sorumlusu olarak Kahramanmaraş halkının % 19’a yakın kısmı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, %16’sı AK Parti’yi, % 12’si CHP’yi, yaklaşık % 12’si HDP’yi görmüş. Koalisyon hükümeti kurulamamasının sorumlusu olarak % 8’lik bir kısım ise daha başka faktörlerin etkili olduğu kanaatini paylaştı.

 

YENİ YAPILACAK SEÇİMDE OYUNUZU DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

7 Haziran 2015 genel seçimleri sonucunda oluşan tablo Türkiye’de partilerin tek başlarına iktidarını mümkün kılmamıştı. Koalisyon hükümeti kurulması için yapılan görüşmeler de olumsuz sonuçlandı. Bu durumda anayasamız gereği tekrar millete başvurma ihtiyacı doğmuştu. Bu seçimin sebebi ise yaşanan tıkanıklığın millet iradesi ile aşılmasıdır. Peki 1 Kasım’da yapılacak olan genel seçimlerde Meclis’te aynı aritmetik tablo çıkarsa ne olacak? Farklı bir tablonun çıkması ancak seçmenin oy verme davranışında değişikliğe gitmesi ile mümkün olabilecek. Bu soruda Kahramanmaraş seçmeninin 1 Kasım seçimlerinde oy verdiği partiyi ne oranda değiştirip değiştirmeyeceği ölçülmeye çalışıldı. Karşımıza çok kritik bir tablo çıktı. Kahramanmaraş halkının % 81’i Kasım 2015 genel seçimlerinde oy vereceği partiyi değiştirmeyeceği kanaatini ifade etti. % 14’lük kesim ise oyunun rengini değiştireceğini ifade etti. Oyunu değiştirip değiştirmeyeceğinin kararını vermeyenler ise yaklaşık % 5 olarak karşımıza çıkıyor.

 

ÇÖZÜM SÜRECİNDE TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN GÜÇLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Son dönemde yeniden hortlayan terör olayları, eli kanlı terör örgütü PKK’nın çözüm sürecinde güçlenip güçlenmediğine ilişkin algıyı ölçmeye sevk etti. Kahramanmaraş halkının % 77 gibi büyük bir kısmı çözüm sürecinde eli kanlı terör örgütü PKK’nın güçlendiğine ilişkin kanaatlerini ifade etti. Kahramanmaraş halkının % 19’a yakın kısmı ise terör örgütü PKK’nın güçlenmediği fikrini paylaştı.

           

OY VERDİĞİNİZ PERTİNİN KAHRAMANMARAŞ’TAKİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARININ DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Kahramanmaraş’ta hem seçim öncesinde hem de seçimlerden sonra en çok tartışılan konuların başında aday gösterilen isimlerin uygun olup olmadığı meselesi gelmekteydi. Birçok gazeteci ve yazar başta olmak üzere toplumun farklı katmanları milletvekili aday listelerinden dolayı memnuniyetsizliğini ifade ediyordu. Kahramanmaraşlı seçmenin % 43’lük kısmı mevcut milletvekillerinin değişmesi gerektiğini ifade etti. Mevcut milletvekillerinin değişmesini isteyenlerin oranının %43 olmasını MARPOLL başkanı Selim Işık çok çarpıcı bulduğunu ifade ederek siyasilerin bu konuda vatandaşların görüşlerini dikkate alması gerektiğini ifade etti.

İLİMİZ MİLLETVEKİLLERİNDEN HANGİLERİNİN İSİMLERİNİ BİLİYORSUNUZ?

Bu soruda, görüşülen kişilere ilimiz milletvekillerinden hangilerinin adını bildikleri sorulmuş ve o sırada görüşülen kişinin hatırlayarak söylediği isimler anketörler tarafından işaretlendi. Bir anlamda bu sorunun cevabı ile biz marka vekillerimiz hangileri sorusuna da cevap bulundu. Buna göre Kahramanmaraş halkının büyük kısmı Mahir Ünal’ı tanıdığını ifade etmiş oldu. Mahir Ünal’dan sonra sırasıyla en çok bilinen vekillerimiz Veysi Kaynak ve Sevde Bayazıt Kaçar olarak karşımıza çıkıyor.

YENİ YAPILACAK SEÇİMDE, PARTİLERİN OY ORANI AÇISINDAN FARKLI BİR TAPLO ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Kahramanmaraş halkının % 77’si Kasım 2015 genel seçimlerinde Meclis’te farklı bir aritmetik beklediği kanaatini ortaya koydu. Halkın % 17’si ise tablonun değişmeyeceğini düşünmektedir. Bu rakamlar bize haklımızın seçimlerden sonra toplumsal meşruiyete sahip bir hükümeti arzuladığını göstermektedir. Sonuç ne olursa olsun, ülkemizin güçlü bir iktidara ihtiyacı olduğu açıktır.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER