Halk; “Adayları biz seçmeliyiz” dedi

Halk; “Adayları biz seçmeliyiz” dedi

Genel seçimlerin 7 Haziran’da yapılmasının ardından koalisyon konusunda anlaşamayan siyasi partiler 1 Kasım’da tekrar seçime gidecek. Seçim yaklaştıkça, eli kanlı terör örgütü PKK güvenlik güçlerimize karşı alçak saldırılarına devam ediyor. Kahramanmaraşlı vatandaşlar bu konularda ne düşünür? Milletvekili aday listelerinin nasıl oluşturulsun ister? Terör olayları hakkında ne düşünür? Hepsi haberimizde.

Hassas bir dönemde olan ülkenin teröre karşı dik duran, taviz vermeyen, tepkisini her zaman devletten yana ortaya koyan şehirlerinden Kahramanmaraş seçim öncesi siyasilerden beklentilerini, istek, görüş ve düşüncelerini gazetemize açıkladı. Sokakta rastgele seçtiğimiz çok sayıda vatandaşın konuyla ilgili görüşlerini sorduk. Genç, yaşlı, erkek bayan birçok vatandaşın gündemde olan konular hakkında ortak görüşte olduğunu öğrendik. Adaylar milletvekili olduktan sonra vatandaşı oy verdiğine pişman etmemeli diyen vatandaşlar, özellikle milletvekili adaylarının seçilirken halkın görüşlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Teröre lanet yağdıran vatandaşlar ayrıca, uzun bir süre terör belası ile ülkenin meşgul olacağını düşünmekte. Terörle müzakere olmayacağının anlaşıldığını belirten halk sonuna kadar mücadele edilmesi gerektiği görüşünde. Bu konuların yanı sıra diğer birçok konuya da değinen vatandaşların görüş ve düşünceleri şöyle:

Yeşim kayabaşı -Esnaf Milletvekillerinin bayan ya da erkek olması hiç bir şey fark etmez, Bana göre bu şehirde gelişme olmaz. Kahramanmaraş gelişime açık bir memleket değil. Zihinler değişmediği sürece bir adım dahi ilerleyemeyiz. İnsanların kendini geliştirmeleri okuyup araştırmaları gerekir. Terör olaylarına karşı büyük nefretim var fakat bu terörün Kahramanmaraş’ta yaşanmaması beni mutlu ediyor. Seçimlerden bir umudum yok. Kahramanmaraş’ta siyasi partiler arasında AK Partinin daha fazla oy alacağını düşünüyorum.

Arif Kemal Bayhan -Öğrenci Şehrimizi doğru bir şekilde temsil edebilecek kişilerin kazanmasını istiyorum. Şu gelsin bu gelsin diyemem, doğru olan bu işi yapabilecek kişi kazansın. Milletvekilleri halkı doğru temsil etsin. Partiler arasından yine en fazla oyu AK Parti alır.

Osman Duman -Öğrenci Milletvekili olacak kişiler öncelikle konuşmasını bilmesi gerekir. Şehrimizi doğru bir şekilde temsil etmesi gerekir. Söyledikleri çok abartılı olmadan karşıdakine kendini anlatacak. Türkiye’nin tanıdığı ve Türkiye siyasetinde etkili olan kişiler olsun. Dürüst ve vatandaşlara karşı verdiği sözleri tutmaları gerekir. HDP’nin barajı geçmesinden sonra millet uyandı ve bunun sonucunda en yüksek oyu AK Parti alacak, HDP düşecek MHP yerinde sayacak CHP’ de aynı kalacaktır diye düşünüyorum.

Mehmet Akif Kelçik -Öğrenci Terör olaylarını şiddetle kınıyorum. Şehrimizi kim daha iyi temsil edecekse o kazansın. Seçmenlere de buradan sesleniyorum. Şehrimizi kim daha iyi temsil edecekse onu seçsinler. Bu seçimde yine AK Parti en yüksek oy alacak, tek başına iktidar olacak diye düşünüyorum.

Musa Türk -Öğrenci Kahramanmaraş’ı kim daha iyi temsil edecekse o kazansın. Terörü kınıyorum ve bir an önce son bulmasını istiyorum. Canlarımız yanmasın artık. Bu seçimde AK Parti tek başına iktidar olacaktır diye düşünüyorum.

Mücahit Aksu -Öğrenci

Terörün bitmesini istiyorum. Bu zamana kadar halkımız terörle çok mücadele etti. Barış süreci de denildi. Budan sonra nasıl cevap verilmesi gerekiyorsa o şekilde cevap versinler. Hangi dilden anlıyorlarsa onu yapsınlar biz ne kadar geri çekildiysek onlar o kadar üstümüze geldi. Şehrimizi kim daha iyi temsil edecekse o kazansın.

Hasan Toprak -Esnaf

Kahramanmaraş’ın insanları milletvekili adaylarının seçilmesinde söz sahibi olmalı. Önceki seçimlerde aday adayları için halkın görüşleri soruluyordu fakat bu seçimler için henüz soran eden yok.

Şahin Akben -Esnaf

Seçimlerde vatandaş mecburen oy verecek birilerini istese de istemese de milletvekili seçecek gibi düşünen siyasetçiler istemiyoruz. Aldığı oyların hakkını versin, sokaktan caddeden arada bir geçtiğini görüyoruz selam versinler istiyoruz.

Durdu Mehmet -Esnaf

Ben bir esnaf olarak benim yaptığım işin ne olduğunu ve işimin detaylarını bilmeyen kişileri milletvekili olarak seçmek istemem. Benim yaşadığım birtakım sorunlar var fakat bu sorunları milletvekillerimiz bilmiyor. Örneğin, Atari oyunları oynattığım kafemi gece saat11.30’dan sonra kapatmak mecburiyetindeyim. Üstelik ramazanda sahura kadar kafe açık kalsın istiyoruz müşterilerimiz de istiyor fakat yasak. Bu yüzden ceza yiyoruz. Ben vergi ödüyorum elektrik ödüyorum, kira ödüyorum fakat para kazanamıyorum. Kısıtlanıyorum. Benim seçeceğim milletvekilleri bu şikâyetlerimize kulak vermeli. Küçük sorunlar deyip kulak ardı etmemeli.

Mehmet Balbaba -Esnaf

Kahramanmaraş’ı seven iyi bilen milletvekili adayları görmek istiyoruz. Meclise gönderdiğimiz kendi içimizden olsun istiyoruz. Partiler adayları Ankara’da belirlememeli. Milletvekili adayları belirlenirken parti çıkarı için değil, vatandaşın çıkarı gözetilmeli. Daha önce görevlere gelmiş çok başarılı olamamış isimlerin milletvekili aday adayı olmalarına şaşırıyoruz. Yeni yüzler genç milletvekilleri istiyoruz.

Muhittin Duygal -Esnaf

HDP barajı geçemez AK Parti iktidar olur diye umut ediyorum. İktidara gelen hükümet PKK ile mücadeleyi sürdürmeli diye düşünüyorum. Devletimiz onlara bir gün öyle bir darbe vuracak ki ondan sonra onlar yalvaracak barış yapalım diye. Devlete herkes saygı duymalı.

İsmail Kurt

Milletvekili aday listeleri bu günlere aklımıza da gelmiyor, o konularda pek düşünmüyoruz da. Çünkü şehitlerimiz oluyor akşam sabah yeni bir şehit gelmese diye dua ediyoruz. Siyasi liderler bu konuda çok hassas olmalı diye düşünüyorum. Milletvekili adaylarını seçerken vatandaşların isteyerek içinden gelerek oy verebileceği kişiler olmasına dikkat edilmeli. Öyle adaylar olsun ki milletvekili seçildikten sonra vatandaşı oy verdiğine pişman etmesin. Bu konuda isteklerimiz bunlar.
RÖPORTAJ: ŞENOL GÜNEŞ –KÜBRA DİLBİRLİĞİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER