Uzmanlardan diş sağlığı için erken bakım uyarısı

Ağız ve diş sağlığının insan vücudu için çok önemli olduğuna vurgu yapan Diş Hekimi Mehmet Ağaoğlu, erken yaşlarda gereken bakımların yapılmadığı takdirde ileriki yaşlarda dişle ilgili çok fazla sıkıntıyla karşılaşılabileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlardan diş sağlığı için erken bakım uyarısı

Ülkemizde özellikle de şehrimizde çok fazla önemsenmeyen ancak canımızın yanmaya başladığı andan itibaren üzerine düşmeye başladığımız ağız ve diş sağlığı, özellikle küçük yaştan itibaren önemsenmesi insan sağlığı için çok önemli bir yer tutuyor. Bu kapsamda ağız ve diş sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken faktörleri gazetemize anlatan Diş Hekimi Mehmet Ağaoğlu, dişin ilk çıktığı andan itibaren ağız bakımına başlanması gerektiğine vurgu yaptı. Sağlığımız için 6 ayda bir diş hekimine görünmemizin önemine dikkat çeken Mehmet Ağaoğlu, son yıllarda ağız ve diş sağlığının yavaş yavaş önemsenmeye başladığını belirtti. Ağaoğlu, “Eskisi kadar değiliz ama olması gerektiği seviyede de değiliz. Yavaş yavaş bizden sonraki nesil bu işi mutlaka daha iyi yapacak” dedi.

“DİŞ ETLERİMİZ NE KADAR SAĞLIKLIYSA DİŞLERİMİZ DE O KADAR SAĞLIKLIDIR GİBİ BİR YARGIYA VARABİLİRİZ”

Beyaz Klinik’in sahibi Diş Hekimi Mehmet Ağaoğlu, ağız ve diş sağlığı konusunun önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Diş etlerimizin sağlığı aslında ağız sağlığımızın belirtecidir. Diş etlerimiz ne kadar sağlıklıysa dişlerimiz de o kadar sağlıklıdır gibi bir yargıya varabiliriz. Neden? Çünkü sağlıksız diş eti kanar, sağlıklı diş etik kolay kolay kanamaz. Bazen fırçayı ters kullanırsınız, diş etine fazla baskı uygularsınız o yüzden kanayabilir ama günlük bakım sırasında düzenli ve sürekli yapıyorsanız, her sabah 2-3 dakika, her akşam yatmadan 2-3 dakika dişinizi fırçalıyorsanız, doğru tekniklerle yapıyorsanız, gece yatmadan da dişlerin ara yüzünü temizliyorsanız ve bunu en azından 2-3 haftalık süreyle devam ettirdiyseniz ondan sonra kolay kolay diş eti kanamasıyla karşılaşmazsınız.
 

“6 AY 1 SENE ARASI KONTROLLERE GELMELİLER”

Hiçbir şeyiniz olmasa dahi 6 ay 1 yıllık süreyle diş hekimi muayenesi yaptırmak iyidir. Bunun nedeni de şudur; bazen bizim kontrole bıraktığımız takip etmek isteğimiz çürükler olur ya da bazı durumlar olur diş eti hastalıklarıyla alakalı bir takım takiplerimiz gerekir sorun büyümeden bunlara müdahale edebilmek adına 6 ayda 1 diş hekimine görünmek iyi olur. Bazı hastalarımızda implantlar vardır, bunların bakımları için temizlik için 6 ay 1 sene arası kontrollere gelmeliler.

“MACUNSUZ FIRÇALAMANIZI TAVSİYE EDERİM”

Her şeyin fazlası zarar, su içmez isek ölürüz ama fazla su içersek haddinden fazla günde 10 litre 15 litre içersek zehirleniriz. Su bile zehirler insanı. Diş fırçalama da böyle bir şey. Günde macunla 2 defa fırçalamak yeterlidir. Macun kullanarak bir sabah kahvaltıdan sonra bir akşam yatmadan önce fırçalama işlemi yeterlidir. Gün içerisinde yemek yedim dişimin arasında yemek artıkları kaldı yemek artıklarıyla dolaşmak istemiyorum diyorsanız fırçalayabilirsiniz tabi ki ama gün içerisinde yaptığımız fırçalamalarda macunsuz fırçalamanızı tavsiye ederim. Sonuçta macununda bir aşındırıcı özelliği vardır. Bu aşındırıcı özellik doğru kullanımda bizim istediğimiz bir şey yemek artıklarını aşındırmak istiyoruz, oradaki plağı aşındırmak istiyoruz ama bunu haddinden fazla kullanırsanız, çok fazla macun kullanırsanız dişin minesi çok sert çok sağlam olmasına rağmen uzun süreli kullanımlarda aşındırabilirsiniz.

“EN DEĞERLİ ŞEY DOĞRU TEKNİKLE DİŞ FIRÇALAMAK”

Diş Macununu ve diş fırçasını sınıflandıracak olursak diş fırçası temizlik elemanı diş macunu ise yardımcı temizlik aracı olarak geçer. Burada en önemli şey doğru teknikle diş fırçalamadır. Tabi ki macun buna katkı sağlar ama özel durumlar haricinde çokta macuna anlam yüklemeye gerek yok. Tadı hangisi hoşunuza gidiyorsa, partikülleri en küçük hangisi ise dişimizi en az çizecek ne ise onu kullanın. Özel durumlarda bizim kullandırdığımız ekstra macunlar var. Bunlar diş eti kanaması durumunda özel yazdığımız macunlar var, dişte hassasiyet durumlarında yazdığımız macunlar var, bunlar dışında doğal içerikli olanları da mümkün olduğu kadar tercih ederek kullandığımız her şeyde doğal içerik istiyoruz, kimyasalı dışarıda tutmak istiyoruz. Fırçamızı da 3-4 ay kullandıktan sonra değiştirmek güzeldir. Diyelim bir diş fırçası alırız hemen bütün kılları ayrılıyorsa eğer çok şiddetli sert fırçalıyoruz demektir. Bu yanlıştır ama bir sene sonrada aldığınız fırça pırıl pırıl duruyorsa eksik fırçaladığınız anlamına gelir. Günde en az 2 kere 2-3 dakika süren bir fırçalama yapıyorsanız 3-4 aylık peridotlarla fırçalarınızı kullanabilirsiniz. Yerli marka fırçalarımız da var onları da kullanabilirsiniz, illa pahalı olsun insanlar ticari yaklaşımlara giriyor, ne kadar pahalı o kadar iyidir diye bir şey yok. En değerli şey doğru teknikle diş fırçalamak ona dikkat etmemiz lazım.

“BÖYLE DURUMLARDA DİŞ ETİ HASTALIĞI DAHA DA İLERLER”

Diş fırçalama deyince şöyle bir yanlış anlaşılma oluyor: Hastalar sadece dişlerini fırçalıyorlar, aslında diş fırçalama diş etini fırçalamayı da içerir ve çok gereklidir. Diş etinden uzak durarak fırçalamalar bize diş eti hastalığı ve diş çürüğü olarak geri döner. Sağlıksız diş etleri söz konusuysa hastada günlük aklına geldikçe fırçalamaya başlar. Haftada bir fırçalıyor 15 günde bir fırçalıyor böyle süreci uzatıyorlarsa uzatılan durumlarda diş etlerinde hastalık başlar daha böyle kızarık, daha böyle kanamalı daha şiş diş etlerimiz olur. Diş etleriyle fırça temas ettiği zaman bu sefer diş eti kanar, kişi diş etim kanar, fırçayı diş etime değdirmeyeyim korkusuyla diş etinden fırçayı uzak tutar. Böyle durumlarda diş eti hastalığı daha da ilerler. Tabii ki diş etini kanatarak fırçalamak doğru değildir, öyle bir kelime kullanmıyorum! Öyle bir cümle yok ama böyle durumlara düşmüşsek diş etinin kanamasına aldırmadan kanatmaya çalışarak değil ama kanamasına aldırmadan ısrarcı bir şekilde diş etlerimizi fırçalamamız gerekiyor. Bir süre sonra o normale dönüyor. Ağızdaki tedavilerin tabii ki de yapılması gerekiyor, diş taşları varsa temizlenecek, çürük giderilecek, uyumsuz kaplama kenarları var ise bunlardan kurtulacak ve diş eti sağlıklı hale gelecek. Diş etine baktığımız zaman ağzın bütün sağlığından haberdar olursunuz.

“BİZDEN SONRAKİ NESİL BU İŞİ MUTLAKA DAHA İYİ YAPACAK”

Diş fırçalama ağız bakımı konusu çok önemli. İşin özü de burada bir şey yıkıldığı zaman, bozulduğu zaman tamir etmek gerçekten güçtür ve masraflıdır uzun süren bir takım bedeller ödetir. Hâlbuki koruyucu yaklaştığımız zaman işin yıkılmamasına çabalamak, işin bozulmamasına çabalamak çok daha ucuzdur. Çok daha kolaydır. Ama irade gerektiriyor, diş fırçalamak böyledir. Bu çürüklerin oluşmamasına çabalamak, çürük oluştuktan sonra dolgu yapmaya çalışmaktan çok daha ucuz ve sağlıklıdır. Diş fırçalamak bunun bir yansımasıdır, ağız sağlığımız en basit önlemesidir. Ağız ve diş sağlığı vücudumuzla ilgili bazı sağlık sorunlarının da habercisidir. Birçok hastalık ilk belirtisini ağızda verir, ağza bakarak bazı şeyleri tahmin edebiliriz. Nefes kokularıyla alakalı bir takım teşhislerde bulunma imkânı verir. Hastanın karaciğeri ile ilgili hastalık nefes kokusundan belli olur, bazı kanser türleri de ilk belirtisini ağızda verir. Ağız sağlığının önemi aslında yavaş yavaş yerine konuyor ama tabi ki zaman gerekiyor eskisi gibi değiliz. Eskisi kadar bir haber değiliz ama olması gerektiği seviyede de değiliz yavaş yavaş bizden sonraki nesil bu işi mutlaka daha iyi yapacak.

"İLK DİŞ ÇIKTIĞI ANDAN İTİBAREN AĞIZ BAKIMINA BAŞLAMALIYIZ”

Anneler çocuklarımızın dişlerini ne zaman fırçalamalıyız ne zaman başlamalıyız derler. İlk diş çıktığı andan itibaren ağız bakımına başlamalıyız. Çocukları mümkünse her emzirmeden sonra bir gazlı bezle ağzını temizlemeli. Zaten 6 aydan sonra ek besine de geçiyor, bu tarz mamalar verildikten sonra gazlı bezle ya da böyle parmağa takılan fırçalar var onla çıkan her dişi fırçalamak, yiyecek artıklarını temizlemek mümkün. Gece diş fırçalamanın önemi şu; tükürük salgımız neredeyse minimuma iniyor gece uyku sırasında eğer ağzımızda yiyecek artıkları varsa salgılanan tükürük çok yapışkan bir tükürük yiyecek artığının üstünü örtüyor içeride bakteriler çok daha hızlı çalışabiliyor. Çürüğün ilerleme hızı gece çok daha yüksektir. O yüzden gece dişlerinizi çok iyi fırçalayın, çocuklar içinde geçerli. Bazen böyle 2 yaşında 3 yaşında bütün dişleri çürümüş çocuklarla karşılaşıyoruz, çok üzülüyoruz. Buna genellikle biberon çocuğu dediğimiz tanım olarak gece beslenmesine bağlı olarak sütün içerisine şeker, bal, reçel bisküvi tarzı şeyler, böyle tatlandırıcı ilave edilmesine bağlı gelişiyor. Elbette bunları yiyebilir, çocuk sütün içerisine alabilir ama mutlaka devamında ağzın temizlenmesi şart bu yapılmadığı takdirde 3 yaşındaki çocukta burada çok zorluklar yaşıyor ağzını açamıyor. Bir taraftan apsesi olabiliyor, ilerliyor enfeksiyona sebep oluyor. O yüzden çocuk yaştan itibaren ağız bakımını ihmale etmemek gerekiyor her çocuğun mutlaka fırçası olsun, 1 yaşında bile olsun çocuk oyuncak gibi oynasın onunla. Tabi ki dişlerini fırçalayamaz, ebeveynleri olarak biz fırçalayacağız ama fırça tutma alışkanlığı küçük yaştan itibaren ailesiyle beraber çocuk ailesinin yaptığını yapıyor. Git kızım, git oğlum dişlerini fırçalamayla olmuyor. Beraber aynanın karşısına geçeceğiz ebeveynleri olarak çocuklarımızı yanımıza alacağız diş fırçalayacağız.”

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2021, 17:51

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER