SANKO Hastanesi’nde organ nakli

SANKO Hastanesi’nde organ nakli

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı operasyonla ablası Esra Erkan’a böbreği nakledilen Esma Yılmaz, “Küçükken kardeş kavgası yapıyorduk, şimdi hayat kavgası yapıyoruz” dedi.  

 

Kilis’te yaşayan evli 2 çocuk annesi Esra Erkan (26), eşinin görevi nedeniyle Şırnak’ta bulunan 3 çocuk annesi kardeşi Esma Yılmaz’ın (23) verdiği böbrekle sağlığına yeniden kavuştu. Esra Erkan, kısa bir süre önce rahatsızlandığında gittiği sağlık kuruluşunda yapılan tetkikler sonucu böbrek hastası olduğunu ve nakil ya da diyaliz tedavisi görmesi gerektiğini öğrendiğini söyledi. Sağlık durumuyla ilgili yaşadıklarını paylaştığında ailesinin doku testi yaptırdığını belirten Erkan, “Doku uyumu olan erkek kardeşinin çalışma şartları ağır olduğu için böbreğinin naklini kabul etmedim. Şırnak’ta yaşayan kız kardeşim böbreğini verebileceğini bildirdi. Tetkikleri yapıldı. Diyalize ilk kez girerken dokuların uyduğu haberini aldık. Kız kardeşim sayesinde sadece o gün diyalize girdim” diye konuştu. Kilis’teki sağlık kuruluşundan Gaziantep’teki başka bir sağlık kuruluşuna sevk edildiğini anlatan Erkan, şöyle devam etti: “Sevk edildiğimiz hastanede organ nakli yapılmadığı için hemen organ nakil merkezleriyle ilgili araştırma yaptık. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi tavsiye edildi. Biz de hastaneyi, daha önce nakil olan hastaları araştırdık ve operasyonun burada olmasına karar verdik. Nakil işlemi başarılı bir şekilde geçti. Böbreğim takıldığı gün çalışmaya başladı. Çok mutlu oldum. Kız kardeşime benim için böylesine bir fedakarlıkta bulunduğundan dolayı çok teşekkür ederim. İkimiz de son derece sağlıklı bir şeklide hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

HER İNSANIN YAŞAMA HAKKI VAR

Doktorumuz Prof. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu başta olmak üzere bütün sağlık çalışanları en ufak bir konuda dahi bizi bilgilendiriyorlar. Hastane çalışanlarına, doktorumuza ve Konukoğlu Ailesi’ne teşekkür ediyorum.” Uzun yıllar diyaliz tedavisi gören, büyük umutlarla nakil bekleyen hastalar bulunduğuna dikkati çekerek herkesi daha duyarlı davranıp organ bağışı yapmaya çağıran Erkan, ailesinin de organ bağışında bulunacağını sözlerine ekledi. Esma Yılmaz ise ablasının hastalığını öğrendiğinde büyük üzüntü duyduğunu, eşinin de desteğiyle böbreğini vermek istediğini dile getirdi.“Ablamın durumunu öğrendiğimde kendimi onun yerine koydum. Çocuklarını, ailesini ve yaşayacakları sıkıntıları düşündüm” diyen Yılmaz, şunları kaydetti: “Karar verdikten sonra süreci hızlandırmak için Şırnak’ta tahlilleri yaptırdım. Sonuçlar olumlu çıkınca Gaziantep’e geldim. Ablamı diyaliz sonrası görünce bir kez daha ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Küçükken kardeş kavgası yapıyorduk şimdi hayat kavgasını birlikte yapıyoruz. Doku uyumu için tetkiklerin sonucunu ablamla el ele öğrendik. Sonucun olumlu çıkması üzerine mutluluktan ağladık. Başarılı bir nakil işlemi oldu. İnsanlar ancak başına gelince organ bağışı ve naklinin ne kadar önemli olduğunu anlıyorlar. Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyorum. Uygun kadavra çıktığı haberini umutla bekleyen çok fazla hasta var. Yaşam savaşı veriyorlar. Biz birbirimize desteğimiz büyük bir şanstı.” Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. M. Fatih Yüzbaşıoğlu da organ nakli bekleyen hastaların bağış sayısının yetersiz olmasından dolayı her geçen gün umutlarını daha da kaybettiklerine vurgu yaptı. Prof. Dr. Yüzbaşıoğlu, “Vereceğiniz kararla belki bir değil, birden fazla insana yeniden yaşama hakkı vermiş oluyorsunuz. Her insanın yaşama hakkı var. Ancak bazı insanların yaşamı, başkalarının verdiği karara bağlı. Bu nedenle herkesi bir kez daha organ bağışında bulunmaya davet ediyorum” çağrısını yaptı.
Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER