`Hastalığım boyunca kimseden donör isteyemedim´

`Hastalığım boyunca kimseden donör isteyemedim´

Kahramanmaraş’taki diyaliz hastalarının çektikleri tüm eziyetleri ve ufuktaki yaşam arzusunu Manşet Gazetesi okuyucuları için araştırdı. Eşlerinden, kardeşlerinden, babalarından, annelerinden ve kuzenlerinden, kadavradan aldıkları böbreklerle tekrar hayata tutunmaya başlayan nakil hastalarının hayat hikayeleri ile her hafta okuyucuları için sayfa sütunlarına taşıyan Manşet Gazetesi’nin bu röportajları toplumda geniş yankı buldu.

Diyabet hastalığından dolayı böbrek hastalığına yakalanan Mehmet Ali İyici, 13 yıl boyunca diyaliz tedavisi gördüğü süreci, hastalığında yaşadığı sıkıntıları, zorlukları, hastalığı boyunca hayatta nasıl kalışını, yaşama tutunuşunu, toplumla iç içe olmak için verdiği savaşı, böbrek hastalığı yetmezmiş gibi bir de kalp hastalığına yakalanıp nasıl kurtuluşunu, üzüntülerini, dertlerini, nakil öncesini, nakil sürecini ve sonrasını Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mesut Tuğrul’a anlattı. 

13 yıl boyunca diyalizde yaşadığı zorlukları, ilaç tedavi sürecini gazetemize anlatan Mehmet Ali İyici, vücudundaki şişkinliklerden dolayı gittiği hastaneden böbrek hastası olduğunu öğrenerek döndü. Böbrek hastası olduğunu öğrendiği zaman onun için hayatının en zor anları başlamıştı.

Hastalığı boyunca ailesinin hep yanında olduğunu, onu hayata bağlayanın ailesi olduğunu belirten Mehmet Ali İyici, kadavradan çıkan böbreğe milli piyangodan para çıkmış gibi sevindi. Nakil ameliyatına girene kadar kadavradan umudu olmayan İyici, “Nakil için bekleyen binlerce kişiden kadavranın bana çıkması milli piyangodan para çıkması gibi geldi” dedi.

13 yıl boyunca böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadele eden ve diyalize giren Mehmet Ali İyici ile gerçekleştirdiğimiz röportajın işte ayrıntıları;

Kaç yıldır hastasınız? İlk olarak hangi şikâyetlerle hastaneye başvurdunuz? Hastalığınızı nasıl öğrendiniz ve öğrendikten sonra ne hissettiniz? Hastaneye gittiğiniz gün yanınızda kim vardı? VÜCUDUNDAKİ ŞİŞKİNLİKLER YÜZÜNDEN GİTTİĞİ HASTANEDE, BÖBREK HASTASI OLDUĞUNU ÖĞRENDİ
Böbrek hastalığım vücudumda şişliklerle başladı. Bende böbrek hastalığının nasıl bir şey olduğunu bilmediğim için başta anlamadım. Diyalizinde ne olduğunu bilmiyordum. Ancak başıma gelince anladım. Hastalığım 2001 yılında mayıs ayında ilk diyalize başladım. Daha önce Gaziantep Tıp Fakültesinde tedavi gördüm. Tekrar Kahramanmaraş’a geldim. Hastalığım hızlı ilerlemeye başlamıştı. İstifa etmeler, şişlikler ve ağzımda çamurlar oluşmaya başladı. Bu şekilde hastalığımı öğrendim ve tedavi süreci başladı. Hastalığımı öğrendiğimde ve diyalize başlayan bir insanda öncelikle psikolojik bir çöküntü meydana geliyor. Hastalığa alışma ve adaptasyon süreci kolay olmuyor. Bir insanı 24 saat şurada oturtsan durur mu? Durmaz. Ben diyalizde makinede 4 saat hiçbir şey yapmadan duruyordum. Tansiyonda düşmeler, şekerde oynamalar oluyordu. Hafta da 3 gün 4 saat diyalize girdim. Bazen diyalize 4 gün girdiğimde oldu. Bu diyabetten de kaynaklanıyordu. Diyalizde yaklaşık 13 yıl tedavi gördüm. Diyalize Kahramanmaraş’ta girdim. 2 Diyalize girmek çok zordu. Öncelikle diyalize girerken insanın psikolojisi bozuluyor.

Böbrek yetmezliği hastalığından önce başka bir hastalığınız var mıydı, bu hastalığa sebebiyet veren hastalığınız nedir?
BÖBREK YETMEZLİĞİ HASTALIĞI VÜCUDUNDA BİRÇOK PROBLEMLER YAŞANMASINA YOL AÇTI
Böbrek yetmezliği hastalığından önce diyabet hastasıydım. Diyabet hastalığımdan dolayı böbrek yetmezliği hastalığına yakalandım. Böbrek hastalığı insanın kalbini de yoruyor. İnsan makineye girdiği zaman kalbinde de ağrı oluşuyor. Uzun yıllar diyalize girdiğim için kalbimde de problem oluştu. Diyaliz makinesi insan kalbini yorduğu için ister istemez kalp damarlarında tıkanma yapıyor. 3 yıl önce de baypas ameliyatı oldum.

Tedaviniz nasıl başladı? İlaç tedavisi gördünüz mü, gördüyseniz kaç yıl sürdü? İlaç tedavisi süresince neler yaşadınız ve ilacın sağlığınıza yan etkileri var mıydı? İlaç kullanırken neler hissediyordunuz, iyileşme umudunuz var mıydı?  
‘DİYALİZ EN AZINDAN BİR GÜN YAŞATIYOR’
Diyalize ilk gittiğim zamanlarda bir çekimserlik, uzak durma oluyordu ama zaman geçtikçe hemşirelere ve benim gibi hastalara alıştım. Yanımda ne kadar çok insan olursa diyalize psikolojik olarak etkiliyor. Normal bir arkadaş gibi alıştım ama daha doğrusu alışmak zorunda kaldım. Başka çarem yoktu. Bazı günler diyalize gitmek istemedim ama mecburdum. Diyaliz normal yaşamımı etkiledi. Bir köye gitmek istersin ama gidemezsin. Diyalize girmediğim hiç olmadı ve bu mümkün değil zaten. Cuma günü diyalizden çıktığımda pazartesi gününe kadar zor duruyordum. Pazar günü öğleden sonra oldu mu rahatsızlıklar başlıyordu. Vücudumda şişmeler, ağzımın içindeki çamurlar başlıyor ve biran önce diyalize girmek için pazartesi olmasını bekliyordum. Diyalizde kan temizleniyor. Vücuttaki sıvı alınıyor. Ürein, kreatin ve potasyum değerleri düşüyor. Diyaliz böbreğim gibi bir şey. Tam olarak böbreğin yaptığı görevi yapmasa da en azından rahatlatıyor. Kendimi her zaman diyalize girecekmiş gibi hazırladım. Kadavradan nakil alacağıma dair umudum yok denilebilecek kadar azdı.

İlaç tedaviniz boyunca ne tür gıdalar yasaktı?
TEDAVİ SÜRESİNCE YEDİĞİM HERŞEY KISITLANDI’
Diyalizde tedavi süresince bazı gıdalarda yasaktı. En başta su yasaktı. Su bir insan vücudu için olmazsa olmaz. Yediğim her şey kısıtlandı. Elma hariç diğer meyveler kısıtlandı. Temel besinimiz olan bulgurda kısıtlıydı.

Böbrek yetmezliği hastalığınız süresince herhangi bir sağlık sorunu oluştu mu?
‘BÖBREK YETMEZLİĞİ HASTALIĞINDA Kİ YAŞADIĞI SIKINTILARDAN DOLAYI KALP HASTALIĞINA YAKALANDIM
Tedavi süresinde mahalle baskısı yaşamadım. Çünkü ben kimseye hastalığımı hissettirmedim. Normal insanlar gibi işimi yapmaya devam ettim. Tabi diyalize girdiğimde zaman geçtikçe vücudum daha da yıprandı gücüm kalmadı. Her zaman için psikolojimi iyi tutmaya çalıştım. Kendi kendime ben iyiyim dedim çevreme karşı da iyi görünmeye çalıştım. Diyalizde çektiğim sıkıntılardan dolayı kalp damarlarım tıkandı. Kalp hastalığına da yakalandım. Baypas ameliyatı oldum. Kollarımda şişme meydana geldi.

Hastalığınız boyunca iyileşme süreciniz nasıl oldu, bu süreçte herhangi bir aksaklık oldu mu?
DİYALİZİ BIRAKINCA KOLUMDA ŞİŞLİKLER OLDU AMA ÇOCUKLARIM VE AİLEM İÇİN AYAKTA DURDUM
Hiçbir zaman beni bırakmadı. Ameliyata çağırdıkları zaman ben 2’nci sıradaydım. Diğer hasta ameliyatı kabul edince ben dışarda kaldım. Bana uygun donör bulamadık. Bu duruma çok üzülmüştüm. Sonuçta kalkıp buradan Antep’e gittik ve ameliyata birinci hastanın girdiğini öğrenince çok üzüldüm. 


Diyaliz tedavisi gördünüz mü, gördüyseniz kaç yıl? Diyalize haftada kaç gün kaç saat giriyorsunuz?
‘13 YIL BOYUNCA DİYALİZ TEDAVİSİ GÖRDÜM’
Yaklaşık 13 yıl diyalize girdim. 13 yıldan sonra nakil oldum. 30 Mayıs saat 16 da ilk defa diyalize girmiştim yine naklide 30 Mayıs saat 16’da oldum. Haftada 3 gün boyunca diyalize giriyordum. Hastalığımdan dolayı hiçbir zaman isyan etmedim. Ben hastayım, ben diyalize giriyorum diye hiçbir zaman bir şey söylemedim. Allah’ımdan her zaman için hayırlısı istedim benim için nakil hayırlıysa nakil olsun diyaliz hayırlıysa diyaliz olsun dedim. Allah’ta bana nakil olmayı nasip etti. Bana kadavra çıktı. Bu kadavra milli piyangodan ikramiye çıkmış gibi oldu. Nakil için binlerce bekleyen var ve onların arasından bana çıktı bu bana bir milli piyango gibi geldi.

Diyalize girmek ve bağımlı olmak nasıl bir duygu? Diyaliz tedavisi süresince kendinizi toplumdan dışladınız mı?  
‘TOPLUMA KARŞI İYİYMİŞ GİBİ DAVRANDIM’
Diyalize girmek kötü bir durum hayattan uzaklaşıyorsun hayattan tüm bağlılığını koparıyorsun. Haftada 3 gün boyunca diyalize giriyorsun bir yere gitmek istediğim zaman gidemiyordum. Diyalize bağımlı olmak benim tüm hayatımı etkiliyordu. Hastalığım süresince kendimi eve kapatmadım. Ben hastayım demedim. Bu durumu aileme dahi yansıtmadım onlara karşı hep iyiymişim gibi davranmaya çalıştım. Çocuklarım, ailem için hayata tutundum. Ailem beni hayata bağladı. Nakil olacağım zaman ailem bana destek verdi. Hayatımıza yine aynı şekilde devam ettik. Eşim her zaman yanımda oldu bana destek verdi.

Diyalize girmenin yan etkisi oluyor muydu?
‘DİYALİZE GİRDİĞİM ZAMAN ÇOK HALSİZ OLUYORDUM’
Evet oluyordu. Diyalize girdiğim zaman halsiz düşüyordum. Vücudum kendimde değildi. 1 gün boyunca kendime gelemiyordum

Diyaliz tedavisi süresince aile bireylerinizden gördüğünüz destek sizi nasıl etkiledi?
HASTALIĞIM SÜRESİNCE AİLEM BENİ HAYATA BAĞLADI
Ailem bana her zaman böbreğini vermek istedi.. Eşim ve ailem her zaman benim yanımdaydı bana destek oldular. Hastalığım süresince hiç yanımdan ayrılmadılar. Çocuklarımla hep birlikte oldum.

Böbrek nakli bekliyor muydunuz? Uygun donör bulmak için akrabalarınızı hiç araştırdınız mı ya da kadavraya yazıldınız mı? Açık açık organını istediğiniz bir akrabanız oldu mu, olduysa tepkisi nasıl oldu?
‘KARDEŞLERİM BÖBREKLERİNİ VERMEK İSTEDİ FAKAT BEN ALMAYA ÇEKİNDİM’

Uygun donör için kardeşlerimin kanı uydu fakat ben almak istemedim çekindim. Sonunda da ters bir durum yaşandığı zaman ben vicdanen rahatsız olurdum. Akrabalarımdan da isteyemedim. Sonuçta bunu ben isteyemem, benim istememle olabilecek bir şey değil onu bana karşıdaki kişinin talep etmesi gerekir. Karşıdaki kişi vermek istediği zaman bile tereddütle yaklaşılır. Sonuçta insan çekimser olur utanır. Bu yüzden kimseden isteyemedim. Teklif ettikleri zaman ise sonunda bir problem yaşanır ve bundan ben sorumlu olurum diye çekindim. Burada sadece kendi sağlığımı değil karşıdaki kişinin de sağlığını düşünmek zorundaydım. Bundan dolayı kimseden donör almak istemedim.

Nakil olmak için kaç yıl beklediniz? Size böbreğinizi kim vermek istedi? Nakil olacağınız kişiyi bulduğunuzda neler hissettiniz?
BİNLERCE HASTANIN İÇERİSİNDEN BANA UYGUN KADAVRA ÇIKACAĞINDAN UMUDUM YOKTU
Böbrek naklinden umudum çok azdı. Binlerce hasta var bağışlar az benim için çok zordu. İnsanın yaşamı boyunca her zaman umudu vardır ama benim umudum çok azdı. Umudumu yitirdiğim anda aniden bir telefon çaldı. Ben o telefona bakmak dahi istemedim. Tereddütle açtım telefonu. Umudumu yitirdiğim anda bana umut ışığı oldu. Gaziantep’ten beni aradılar telefon çalınca korktum. Telefona baksam mı bakmasam mı diye tereddütte kaldım, eşimde telefona bakmam gerektiğini söyledi. Telefonu açtım. Hemen Gaziantep’e gelmem gerektiğini söyledi. Oraya gittiğim zaman ben 2’nci sıradaydım. Ameliyata birinci sıradaki arkadaş girdi. Ben ümidi kestim tekrar Kahramanmaraş’a gelecektim sabaha karşı iki böbrek daha geldi. Bu durum ise her zaman olan bir şey değil Allah’ta nasip etti ve oldu.

Böbrek nakli ameliyatının yüzde 90 risk taşıması sizi korkuttu mu? Bu psikoloji ile nakil ameliyatına girerken neler hissettiniz? Ameliyatı hangi hastanede oldunuz? Ameliyat sürecinde ne gibi hazırlıklarınız oldu?
‘AİLEMİN YANIMDA OLMASINDAN DOLAYI KORKULARIMI YENDİM’
Ameliyatı Gaziantep’te oldum. Ameliyattan korkuyordum. Risk taşıdığını biliyordum ama haftada 3 gün boyunca diyalize girmekte çok zor bir durum. İnsanın tek hayatı diyalize girmek oluyor. Bu acılardan dolayı ameliyata girdim artık ne olursa olsun dedim. Psikolojimi her zaman iyi tuttum. Kendime moral verdim ailem her zaman yanımda ve bana destek olduğu için korkularımı yendim.

Diyalize girerken ve nakil olduktan sonraki yaşamınız arasındaki farklar neler? Böbreğini veren kişinin artık senin yanında nasıl bir yeri var?
NAKİLDEN SONRA TEKRAR DİYALİZE GİDECEKMİŞİM GİBİ TEDİRGİN YAŞADIM
Diyalizdeyken insan haftada 3 defa diyalize girdiğinden dolayı ona alışıyor. Nakil olduktan sonra bir boşluk oldu. Tekrar diyalize gidecekmişim gibi tedirginlik yaşadım. Zaman geçtikçe bu duruma alıştım. Nakil olduktan sonra normal hayatıma devam ettim. Daha önceden bir yere gitmek istediğim zaman gidemiyorum. Yaptığım her işim yarım kalıyordu. Şu anda çok şükür sağlıklı bir insanım. En azından su içebiliyorum. İnsan hastalığı süresinde su içmeyi dahi unutuyordu. Diyalize girdiğim zaman bir bardak su bile içemiyordum. Nakilden sonra ilk su içtiğim zaman çok güzel bir duyguydu benim için. İlk zamanlar su içmek bana tuhaf geliyordu. Su içmek beni zorluyordu. Şu anda su içmeye alıştım ve su içmek çok güzel bir duyguymuş.Bana böbreğini veren insana minnettarım. Nakil öncesinde 52 kiloydum nakil sonrasında 57 kiloya kadar çıktım. Nakilden sonra yeniden doğmuş gibi oldum. İkinci baharıma başladım. Sağlığıma kavuştum. Nakil olmaya eşim ve kardeşimle birlikte gittim. Tetkiklerim yapıldı. Onları bekledim sıra bana geldiği zaman çağırdılar. Nakil ameliyatım 4 saat sürdü. Ameliyattan sonra bir gün boyunca ayılamadım. Ameliyattan sonra 18 gün hastanede kaldım. Ameliyattan sonra insanın canı yemek yemek dahi istemiyor. Ameliyattan sonra dirençsiz kaldım çok halsizdim ama sonra toparlandım sağlığıma kavuştum. Nakilden sonra yeniden doğmuş gibi oldum. İkinci baharıma başladım. Sağlığıma kavuştum.

Nakilden sonra herhangi bir sağlık sorunu yaşadınız mı?
NAKİLDEN SONRA DAMARLARIMDAKİ YIPRANMADAN DOLAYI KOLUMDA YARALAR OLUŞTU
Nakilden sonra parmaklarımda yara çıktı. Damarlarda yıpranma olmasında dolayı yaralar oluştu. Diyalize girerken kan dolaşımı daha hızlın olsun diye damarlarımızı incelttikleri için en ufak bir kanama meydana geldiği zaman kan zor durur. Diyalizi bıraktıktan yaklaşık 6 ay sonra bu yaralar kendiliğinden oluşmaya başladı. Damarlarım tıkandı damarların tıkanması sonucunda yaralar oluştu. Diyalize girenlerin birçoğunun böbreğini kaybetmesi diyabetten meydana gelir. Naklimi Gaziantep’te oldum. Kolumda ki şişliklerin nedeni iğnelerden meydana geliyor. Yıllardan beri diyalize girip iğne vurulduğumdan dolayıdır. Bu iğnelerde normal iğne gibi değil büyük iğne olduğundan dolayı kolum bu şekle geldi.

Kahramanmaraş’taki hastaneler nakil açısından hangi aşamada? Organ bağışı konusunda ne düşünüyorsunuz?
ORGAN BAĞIŞI YENİDEN BİR HAYAT DEMEK
Kahramanmaraş’ta nakil yapılmıyor. Nakil yapılmamasından dolayı da ben çok zorluklar yaşadım. Organ bağışı yeniden bir hayat demek. Yaşayan bir hayat birini yeniden canlandırıyor. Herkesin organlarını bağışlamasını isterim. Toprak olacağına birine can vermek onu yaşatmak daha iyidir. Bir insana yeniden hayat bağışlamak çok güzeldir. Organ bağışı yapmak birçok insanı yeniden hayata bağlayacak. Ben nakli 17 yaşındaki bir genç kızdan aldım. Kadavradan nakil olmuş biri olarak organ bağışına sıcak bakıyorum. Dernek olarak organ nakline insanları yönlendirmek için birçok kampanyalar başlattık. En azından çevremdeki insanların organ nakline yönlenmesine fayda sağladım. Tüm yakınlarım benim ameliyatımdan dolayı organ nakline sıcak bakmaya başladı.

Röportajdan Yansıyanlar

-2001 yılında vücudundaki şişliklerden dolayı hastaneye gittiğinde böbrek hastası olduğunu öğrendi.

-13 yıl boyunca diyaliz tedavisi oldum. Vücudu direncini kaybetmişti. Tam umudunu kesmişken Gaziantep’ten gelen haberle hayata yeniden bağlandı.

-Hastalığı boyunca ben iyiyim dedi. Psikolojisini hiç bozmadı her zaman için Allah’a sığındı

-Herkesin organ naklinde bulunması gerektiğini söyledi. Organ naklinin birçok insanı yeniden hayata bağlayacağını söyledi.

Haber: Kübra Dilbirliği 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lucas Grant
Lucas Grant - 4 yıl Önce

Yaşı 18 ila 45 yıl arasında olan makul bir ücret karşılığında böbrek bağışı yapmak isteyen insanlara ihtiyacımız var. İlgilenen taraflar, lütfen daha sonraki işlem için mümkün olan en kısa zamanda iletişime geçmelidir. lütfen daha fazla bilgi için iletişime geçin: (lucasgrantfirm@gmail.com)

Lutheran Hospital
Lutheran Hospital - 4 yıl Önce

Merhaba, böbreğini satmak istiyor musun? Eğer evet ise, iowalutheranhospital@gmail.com aracılığıyla bize ulaşın, ayrıca whatsapp +1 929 281 1248 numaralı telefondan bizi arayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Acil kredi
Acil kredi - 3 yıl Önce

Aninda çevrimiçi kredi, bugün% 100 güvenli / garantisi bana e-posta. Privateloaninvestment@hotmail.com whatsapp'da beni ekle +917338386140

SIRADAKİ HABER