İlçe statüsüne kavuştuğu günden itibaren Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilen Nurhak Belediyesi ilçenin zaruri ihtiyaçlarına dahi cevap vermiyor. Vatandaşlar CHP’li belediye başkanına tepkili.

12 yıldır CHP’li belediye başkanı Av. Ahmet Akkuş tarafından yönetilen Nurhak Belediyesi ilçenin, yol, su, çöp gibi zaruri ihtiyaçlarına dahi cevap vermiyor. “Doğup büyüdüğüm, öldükten sonra gömüleceğim memleketimde taş taş üzerine koymak dünyanın en güzel zenginliği olsa gerek” diyerek 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Nurhak Belediye Başkanlığı’nı kazanan Ahmet Akkuş o tarihten bu yana Nurhak’ta taş üstüne taş koymadı.

Akkuş’u her dönem seçimlerin ardından ilçede göremediğini ifade eden vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi kurulduğundan itibaren ilçede pek çok alanda ilerleme olduğunu ifade etti.

BÜYÜKŞEHİRLE BERABER DEĞİŞİM BAŞLADI
2014'ten sonra büyükşehir belediyelerinin sorumluluk alanı il sınırlarına genişletildi ve belde belediyelerinin kapatılmasıyla yalnızca ildeki tüm ilçe belediyelerini kapsar hâle geldi. Dolayısıyla belediye hizmeti aynı zamanda hem büyükşehir, hem de ilçe belediyesi eliyle yürütülür. Ancak, yasa büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yürüttükleri hizmet türlerini birbirinden ayırmıştır. Ayrıca büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri birbirinden bağımsız kuruluşlardır. Bunlar arasında astlık ve üstlük ilişkisi yoktur.  

2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile Kahramanmaraş'ta sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesi çalışmalarına başladı. Nurhak’ta değişim de bu tarihte başladı. İlçe Merkezi karayolu ve kaldırım çalışmaları yapıldı. Belediye binası haricindeki kamu binalarının tamamı yenilendi. Kanalizasyon ve içme suyu gibi altyapı çalışmaları tamamlandı. Son olarak ilçeye 5 kilometre uzaklıktaki Kullar ve 10 kilometre uzaklıktaki Tatlar Mahallesinin yoğun şikâyetleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi bu mahallelerin ilçeye bağlantı yol çalışmalarını tamamladı. Kapalı spor salonu hizmete açıldı. DSİ Tatlar Çayının kenarlarına duvar korkuluk çalışmalarını başlattı. Büyükşehir Belediyesinden bağımsız çalışan Nurhak Belediyesi ise ilçede henüz gözle görülür bir çalışma yapmadı. Nurhak belediye başkanının seçimlerin ardından yüzünü görmeyen Tatlarlılar Ahmet Akkuş’a tepkili.

ÇOCUKLAR İLK KEZ GÖRDÜKLERİ OYUN PARKLARINA HÜCUM ETTİ
Son olarak mahallelere Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin göndermiş olduğu oyun parklarına çocuklar adeta hücum etti. Oyun parkını ilçedeki çocukların hayatında ilk kez gördüğünü ifade eden Mustafa Kurt, çocukların çok mutlu olduklarını söyledi. Kurt, Nurhak Belediyesinin faaliyetleri hakkında şöyle konuştu: “ Bizim ilçe belediyesi sanki hiç yok. İlçede ne Belediye Başkanını ne de belediye çalışanlarını göremiyoruz. Fatih Mehmet Erkoç Mahallemize defalarca gelip ihtiyaçlarımızı sormasına rağmen ilçe belediye başkanımız bir kere olsun sormadı, üstelik yüzünü göremiyoruz. Kendisini eleştirenlere de CHP’nin iktidarda olmadığı için hükümetten yatırım alamadıklarını bahane ediyormuş. Büyükşehir belediyesinin bize gönderdiği hizmetlerden çok memnunuz belediye başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a teşekkür ediyoruz.”
Haber: Şenol Güneş