Memur-Sen Kahramanmaraş Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde toplu sözleşme töreni düzenlendi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Önümüzde seçim var Türkiye’de istikrarın sürmesi gerekir” dedi.

Düzenlenen törende İstiklal Marşı’nın okunması saygı duruşu ve Kur’an-ı Kerim okunması ile açılan toplantının açılış konuşmasını Memur-Sen İl Başkanı Abdulaziz Aydın yaptı.

Aydın, 213 kazanım elde eden memurların durumunun 2016-2017 yıllarında çok daha iyi olacağını söyledi. Toplantıda konuşan Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu ise, 3. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde elde edilen kazanımlar hakkında konuştu. Memur-Sen'in kararlı bir duruş ortaya koymasıyla bugüne kadar ki en iyi toplu sözleşmeye imza atıldığını vurgulayarak, “Sosyal kazanımlar rekor seviyeye ulaştı. Kazanımlarımızla sadece toplu sözleşme tarihine değil çalışma hayatına damgamızı vurduk. Kamu görevlilerinin zaferiyle sonuçlanan 3. Dönem Toplu sözleşmesiyle, 2016 yılı için yüzde 6+5, kümülatif ise yüzde 11,3, 2017 yılı için yüzde 3+4 kümülatif ise yüzde 7,12 zam alarak enflasyon canavarının başını ezdik. Bu iki yıllık bazda yüzde 19,2 zam demek oluyor” şeklinde konuştu. TBMM Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil, “İşin doğrusu buraya ben dinleyici olarak, Memur Kardeşlerimize destek olmak, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın kardeşimize hoş geldiniz demek için gelmiştim. Memursen Genel başkanı Ali Yalçın bey ve ekibi toplu sözleşmelerde dik durdu, günlerce mücadele verdi, Ankara da yakinen takip ettik, güzel başarıya imza attılar kendilerini kutluyorum” şeklinde konuştu.

GÜVENÇ; ‘OLMAZLARI OLDURDUNUZ’
AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Adayı, eski vali, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, konuşmasında şunları kaydetti:“ 7 düven o yiğit adamı saldırıyor, Türkiye’yi bölüp parçalamak istiyorlar. Bugün her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Birlik olalım, diri olalım, bir olalım, dik duralım, Türkiye 1 Kasım da yeniden silkinerek ayağa kalkacağına inanıyorum, sizlerden destek bekliyorum dedi” Güvenç konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Zamanında Ankara’da bir iki odalı ofislerde sendikacılık yapılmaya çalışılıyordu. Bazıları dudak büküyordu. Türkiye’nin muhafazakârları bu işi yapar mı yapamaz mı diye. Selam olsun size muazzam gidiyorsunuz. Yani ülkede emekçilere kamu çalışanlarına kazandırdığınız haklar her türlü taktirin üzerinde. Olmazları oldurdunuz. Bu işler solcuların elindeydi ama Memur-sen söke söke kırmadan dökmeden halletti bu işi.”

‘ÖNCÜ MEDENİYET, GÜÇLÜ SENDİKA, BÜYÜK TÜRKİYE’
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın konuşmasına şöyle devam etti: “Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye” sloganıyla 81 ilde düzenlenen il buluşmaları kapsamında bu kez Kahramanmaraş'ta teşkilat ve üyelerle bir araya geldi. Memur-Sen'in kazanımlarını her fırsatta hedef alanlara tepki gösteren Yalçın, “Toplu Sözleşme'de masaya çakılı kalanlara rağmen 213 kazanım elde ettik. Basına verdiği fotoğrafla perişan olanlar şimdi fitne üretme peşinde. Biz emeğin ve ekmeğin, onlar kaos ve karmaşanın peşinde. Biz kazanımların adresiyiz onlar kaybedenler kulübü. Biz vaat değil icraat sendikacılığı yapıyoruz. 9 yıl masaya oturdular, ama ilaç niyetine bir tane kazanım elde edemediler. Bunun hırsı olacak ki, dün masadan eli boş dönenlerin 213 kazanımı duyunca dili çok dönmeye başladı. Memur-sen varsa özgürlük, kazanım, cesaret var demektir. Memur-Sen varsa bu ülke korku tünelinden çıkar, Türkiye'ye kurulan bütün tuzaklar tarihin çöp sepetine gider" diye konuştu. Yalçın, "Sayın Koncuk yaşımız itibariyle genç ve toy görebilirsin. Biz kaşarların halini gördük. Hakkınızı bileceksiniz, haddinizi bileceksiniz. Unutmayınız ki sendikacılık, çizmeyi aşma sanatıdır" diye konuştu.

‘İSTİKRAR SÜRMELİ’
Konuşmasında “İstikrar” vurgusu yapan Yalçın, “3. Dönem Toplu Sözleşmelerde elde edilen mali ve sosyal haklar da dahil olmak üzere 13 yıldır üretilen sosyal ve sessiz devrimlerin sırrı istikrardır. Bu kazanımlardan geri dönülmemesi ve yeni kazanımların sürmesi için siyasal ve ekonomik istikrarın sürmesi ve toplumsal barışın devam etmesi gerekmektedir” dedi. Memur-Sen'in her platformda terörün karşısında olduğunun altını çizen Yalçın, Milli İrade Platformu olarak İstanbul'da, Memur-Sen öncülüğünde Diyarbakır'da 600 STK ile bir araya gelerek açıklama yapıp, Ankara'da “Teröre hayır, kardeşliğe evet” yürüyüşünde tüm toplumsal kesimleri bir araya getirdiklerini hatırlattı. Yalçın, “Biz sorumluluk alıyoruz, almaya da devam edeceğiz. Ebedi kardeşliğimiz için elimizden geleni yapacağız. Vesayet ve terörün tek amacı ülkeye zarar vermek ekonomiyi yerle bir etmektir. Onun için dik duracağız, kardeşliğimize sahip çıkacağız, irademizi hedef alanlara hep birlikte "biz diz çökmeyeceğiz" diyeceğiz. Milletin egemenliğini çalmak isteyen küresel aktörlerin oyunlarını bozup, vesayet iklimini tekrar hâkim kılma çabalarına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. Memur-Sen'in itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını öne süren Yalçın, şöyle devam etti: "Ekonomik kazanımlar noktasında 2001'de yasa çıktığı halde, o tarihten bu tarihe toplu sözleşme düzenine kadar masaya oturup Devlet Personelleri Tutanakları askıda, sitelerinde; hizmet kollarıyla ilgili bir tane kazanımını ortak masada mutabakata bağlayamayan ve masadan eli boş dönenlerin şimdi sizin 213 kazanım aldığınız yerde dilinin çok döndüğünü görüyorsunuz. İtibarsızlaştırma hareketini görüyorsunuz.

Toplantıya: Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TBMM Türk Parlementerler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Uğur Dilipak, Milletvekili adayı Celalettin Güvenç, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, çok sayıda davetli katıldı.          

Haber: Şenol Güneş