Maçın kaderini değiştirmek!

2023 yılının Haziran ayında Türkiye’de Genel seçim heyecanı yaşanacak. Bu tarihten önce baskın bir seçim olma ihtimalide göz önünde bulundurularak siyasi partiler yavaştan sahaya inmeye başladı. İlimiz Kahramanmaraş’ta da seçimin ayak sesleri yavaş yavaş hissediliyor. Bilindiği üzere AK Parti’nin kuruluşundan buyana Kahramanmaraş seçmeni her dönem büyük destek verdi ve haliyle Kahramanmaraş AK Parti’nin kalesi olarak anılıyor. Ancak halkta, “Yıllarca en büyük desteği veriyoruz ama yeterince hizmet alamıyoruz” algısı da giderek artıyor. Çözülemeyen havaalanı, kentsel dönüşüm, temizlenmeyen Aksu çayı, hiç başlanmayan ılıca yolu gibi daha ismini yazmadığım birçok sorun kentte AK Parti’nin hanesine eksi puan yazıyor.

***

2018 genel seçimlerinde yeni bir parti olmasına karşın Kahramanmaraş gibi muhafazakâr seçmenlerin olduğu şehirde 64 bin 426 oy olan ve milletvekili çıkarmayı kıl payı kaybeden İyi Parti’ye son yıllarda büyük bir ilgi olduğu görülüyor.  Tabi bunun yanında DEVA, GELECEK, MEMLEKET, YENİDEN REFAH ve MİLLİ YOL PARTİSİ gibi partilerde bu seçimlerde oy pusulasında yer alacak. Haliyle seçmenler yeni kurulan partilerle birlikte ‘Daha iyisi mi var?’ fikrine karşın yeni kurulan partileri alternatif olarak değerlendirir mi? Bunu seçimde hep birlikte göreceğiz.

***

Ama bir gerçek var ki AK Partiyle ittifak sağlayan MHP’nin Kahramanmaraş’ta tabanda yer alan seçmenlerinin başka partiye katıldıklarını görüyoruz. MHP teşkilatının kendi içinde kopuk bir siyaset yürütmesi de Cumhur ittifakına olan teveccühü azaltıyor. Kendinden kopuk, partiden kopuk, halktan ve basından kopuk siyaseti düşünenlerin sonunun ne olduğunu anlatmaya gerek yok. Ben muhtemelen 2023 Haziran’ında yapılacak seçimi, bir siyasi derbi maçına benzetiyorum. İktidar ile muhalefetin arasında oynanacak derbinin galibini kestirebilmek için şimdiden tahminde ve yorumda bulunmak erken, yanıltıcı olur.

***

Yeniden MHP Kahramanmaraş teşkilatına değinecek olursak; sadece Milletvekili ve Dulkadiroğlu teşkilatının sahada olması, toplumun her kesimi ile ziyaret ve diyalog içinde olması maçı kurtarmaya, başarı hikâyesi yazmaya, muhtemel bir erken veya zamanında yapılacak seçimde milletvekili çıkartmaya yeter mi, onu da mevcut yönetime, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin şehrimizdeki temsilcisine sormak gerekiyor. Yukarıda da söyledim, siz tabana, üyelerinize sahip çıkmaz, partilileri partiden, ideolojiden, ülküden uzaklaştırırsanız, onlara sahip çıkan birileri mutlaka olur ki, bu da maçın kaderini değiştirir.

YORUM EKLE