Türk mutfağında müthiş lezzetlere sahip olan Kahramanmaraş, gastronomi alanında her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Kahramanmaraş mutfağı, gastronomi alanında son yıllarda yaşanan gelişmelerle adından söz ettiriyor. Kahramanmaraş’ın yöresel yemeklerine alternatif olarak hizmete giren ve dünya mutfağından birçok lezzeti bünyesinde barındıran Loka Studio Food, kent halkına farklı damak tatları sunmaya hazırlanıyor. Uzun yıllar yurt dışında çalışan ve İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde eğitim gören Murat Edikli, memleketi Kahramanmaraş’ta çağdaş modern bir restoran kurarak dünya mutfaklarını kent halkına sunuyor. Kent halkına farklı lezzetler sunan restoran, aynı zamanda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Aşçılık Bölümü Programı öğrencilerine pratik anlamda eğitim veriyor. Loka Studio Food Mutfak Şefi Murat Edikli, restoran hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu. 

TECRÜBELERİMİ PAYLAŞIYORUM

Loka Studio Mutfak Şefi Murat Edikli açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi, Türkiye’de kendini kanıtlamış bir aşçılık okuludur. O okuldan mezun olan şefler dünyanın birçok yerinde çok güzel işler yapıyor. Ben de bunlardan biriyim ve o akademiden eğitim aldığım için çok mutluyum, gerek orada tanıştığım insanlarla, gerek tanıştığım eğitmen şeflerden aldığım eğitimle çok iyi bir meslek birikimim oldu. Bu eğitimleri bu birikimi buradaki öğrenci arkadaşlarla paylaşıyorum. Kendimi daha da geliştirmeye devam ediyorum, bu böyle sürecek. Bu güzel şeyleri paylaşarak mesleğimizde ilerleme sağlayabiliriz.Başlıksız-2-25

ARKADAŞLARIMI SEKTÖRE HAZIRLAMAK İSTİYORUM

İşimi, mesleğimi seviyorum. Bir süre yurt dışında çalıştım. Pandemi sebebiyle Kahramanmaraş’a döndüm. Her yörenin kendine has yeme-içme kültürü vardır. Bu yeme-içme alışkanlığının Kahramanmaraş’ta kırılamadığını fark ettik. Çok güzel yöresel yemeklerimiz var. İnsanların bu ürünlerin yanı sıra başka lezzetleri denemeye fırsatlarının olmadığını gördük bu yüzden Loka’yı kurma kararı aldık. Mutfakta 5 kişiyiz, ekibimizin tamamı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Aşçılık Bölümü öğrencilerinden oluşuyor. Öğrenciler burada, değişebilir ve yenilenebilir bir menüye sahip olduğumuz için her gün başka bir şeyler öğrenebiliyorlar. Bizler burada öğrencilerle beraber nasıl güzel yemekler ortaya çıkartabileceğimizi göstermek istedik ve bu amaçla yola çıktık. Gerek okulda eğitim alan arkadaşların gerekse de meslek çalışanlarının elinden gelenin en iyisini yaptığını düşünüyorum. Çalışma arkadaşlarımızın tamamı çok yetenekli, işini severek yapıyor ve kendini geliştirmek istiyor. Burası onlar için bir başlangıç, belki buradan sonra daha güzel yerlerde çalışma fırsatları olacak. Benim amacım: arkadaşlarımı sektöre hazırlamaktır. 

YENİLİKÇİ MENÜSÜ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR BİR MENÜYE SAHİBİZ

Gastronomi alanında bu memlekete bir katkıda bulunmak istiyorum. Kahramanmaraş’ta böyle bir mekânın eksikliğini hissettik. Loka bu amaç doğrultusunda kuruldu. Loka lokantanın kısaltılmasıdır, biz yenilikçi ve dönüştürülebilir bir menüye sahibiz. İstediğimiz yemekleri en iyi şekilde misafirlerimize servis etmeye çalışıyoruz. Şu an yeniyiz insanlar bizi yeni tanıyor, çok güzel işler yapmayı planlıyoruz. Kahramanmaraş’ın gastronomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Şuan entegre haldeyiz. 25 Kişilik küçük bir restoranız. Mutfağımızdan fast food, Avrupa mutfağından ve klasik Türk mutfağından çıkan ürünlerimiz mevcut. Menüler mevsimlere göre değiştirmeyi düşünüyoruz. Böylelikle gelen misafirlerimize tekdüze menü sunmuyoruz. Kaliteli malzemeler kullanıyoruz, güzel lezzetli tatlar ortaya çıkarmak istiyoruz. Daha yenilikçi daha farklı lezzetler ortaya koymaya çalışıyoruz. Kahramanmaraş gastronomi tanıtımında biraz daha iyi olabiliriz. Kahramanmaraş’ta çok lezzetli, çok güzel yemekler yapan işletmeler var. Kahramanmaraş gastronomi tanıtımında komşu illerimizin gerisindeyiz ancak bu kendimizi geliştiremeyeceğimiz anlamına gelmiyor.”

OKULDA ÖĞRENDİKLERİMİZİ BURADA UYGULUYORUZ

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Aşçılık Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi Celal Deniz Akyalı, “Biz Loka Studio Food’da hem kendimizi geliştirmek adına hem de yenilikçi ürünler çıkarmak adına çalışıyoruz. Kendi ürünlerimizi kendi ellerimizle hazırlayarak sağlıklı ve hijyenik bir şekilde Murat Şefimizin öncülüğünde en iyi şekilde müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda okulumuzun bize kazandırdıklarını burada uygulamalı bir şekilde öğrenme imkânı buluyoruz. Bu yolda bize çok katkıları bulunan Murat Şefimize çok teşekkür ediyoruz. Tüm misafirlerimizi de buraya bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BURASI HEDEFLERİMİZE YENİ BİR BOYUT KAZANDIRDI

Göksun’da Yollar Ulaşıma Açık Göksun’da Yollar Ulaşıma Açık

KSÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Aşçılık Programı 2. sınıf öğrencisi Şafak Aba ise, “Loka bizim için çok farklı oldu. Hem okulumuza gidip eğitimimizi alıyoruz hem buraya gelip çalışma imkânı buluyoruz. Yenilikçi, lokantanın küçüğü ama menüsü dönüştürülebilir ve kaliteli bir işletmedir. Herkese tavsiye ediyoruz. Bizim ideolojilerimize, düşüncelerimize ve hedeflerimize yeni bir boyut kazandırdı. Şefimiz Murat Edikli’ye çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

KAHRAMANMARAŞ’A DAMGA VURACAK BİR VİZYONLA GELİYORUZ

KSÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Aşçılık programı 2. sınıf öğrencisi Ömer Can Çoban’da “Biz burayı Loka Studio Food adında Murat şefimizin öncülüğünde 5 gün önce açtık. Menümüzün genişliği ile birlikte her kitleye hitap ederek alışılmışların dışına çıkmış bir restoran tasarladık. Eski olan her şey artık yeni diyerek sağlıklı bir ortam içerisinde açık mutfağımızla müşterilerimize hitap edeceğiz. Okulda imkânlarımız belirli oranda. Burada Murat Şefimizle beraber yenilikçi ve vizyoner bir bakış açısıyla her türlü şeyi deneme imkânına sahibiz. Bizim menümüzde gayet açık bir menü, yani: menü dışına çıkmadan da yapabileceğimiz farklı şeyler oluyor. Her türlü yemek tariflerini burada deniyoruz. 2023 yılının ilk ayında burayı açtık. Biz bundan sonra Kahramanmaraş’a damga vuracak bir vizyonla geliyoruz. İnşallah iyi bir çalışmayla müşterilerimizin isteklerini karşılayacağız” diye konuştu.

Haber: Ömer Harmankaya