"DOĞAL ANTİBİYOTİK" MARAŞ PAÇASI

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan kelle-paça çorbası Kahramanmaraş yemekleri arasında başköşedeki yerini koruyor. Özellikle şifasıyla kış aylarında grip başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyan meşhur Maraş paçası, hem lezzeti hem de faydalarıyla cezbediyor.

Zengin mutfak kültürüne sahip Kahramanmaraş'ta geleneksel lezzetlerin başında gelen ve vatandaşların sabah akşam tükettiği paça çorbası, özellikle kış aylarında içeriğindeki vitamin ve mineraller nedeniyle "doğal antibiyotik" olarak tanımlanıyor. Dondurmasının yanı sıra kendine has yapımıyla meşhur olan paça şehir ve bölge halkı tarafından da sık bir şekilde tüketiliyor. "Dondurma kenti" olarak bilinse de zengin mutfak kültürüne de sahip Kahramanmaraş'ta, paça çorba geleneği asırlardır sürüyor. Kentin tarihi sokaklarında ve ana arterlerdeki işletmelerde ustalar, sabah akşam özenle hazırladıkları paçaları müşterilerine servis ediyor. Kentte sabahın ilk ışıklarıyla başlayan paça çorba telaşı, akşam geç saatlere kadar devam ediyor.

PAÇANIN HER TÜRLÜ FAYDASI VAR”
Kahramanmaraşlı paça ustası Nizam Çuhadar, paçanın çok faydalı bir gıda ürünü olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Kelle paçayı küçükbaş kellelerden yapıyoruz. Bunu da kendi suyu ile yapıyoruz. Kahramanmaraş’ımıza has sumak ekşimizi kullanıyoruz. Kelle paçamız kış aylarında gribe ve diğer tüm enfeksiyonlara karşı korumada çok önemli bir faydası var. Paçamızın içine dana etini asla karıştırmıyoruz. Bunun yanında acı ve ekşimiz var. Kahramanmaraş’ın kendine has karışık, usta işi hepsinden karışık paçamız var. Paçaların içinden en güzeli bu olur. İnsanlar kış aylarında paçayı haftada en az 2 yâda 3 defa tüketmeleri lazım. Paça gerçekten faydalı ve enerji verici bir gıda. Özellikle ayak paça yaşlılarda diz kapağındaki sıvı kaybına çok iyi geliyor. Paçanın her türlü faydası var.”

Haber: Emre Akkış/Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER