Sefer Aycan; Aşı üretme kapasitemizi artırmalıyız

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, ‘Maymun Çiçeği’ isimli hastalıkla ilgili olarak “Genel önlemlerin yanında özellikle viral bulaşan hastalıklar için özel önlem aşıdır. Bu nedenle aşı geliştirme ve üretme kapasitemizi geliştirmeli ve yeni salgınlara hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Sefer Aycan; Aşı üretme kapasitemizi artırmalıyız

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) söz alarak son günlerde ortaya çıkan bulaşıcı hastalık ‘Maymun Çiçeği’ hastalığı ve diğer bulaşıcı hastalıklarla mücadele etme yöntemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmenin ve yeni salgınlara hazırlıklı olmanın gerekliliğini vurgulayan Aycan, bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmenin en önemli yönteminin aşı olduğunu belirtti.

BULAŞICI HASTALIKLAR VAR OLMAYA DEVAM EDECEKTİR

Aycan, şunları kaydetti: “Bulaşıcı hastalıklar dünyanın gerçeği ve ciddi bir sorundur. Dünya ülkeleri şimdi de maymun çiçeği adı verilen bir bulaşıcı hastalıkla karşı karşıyadır. Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarına göre 20 ülkede 131 vakaya tanı konulmuştur. Temas ve solunum yoluyla bulaşmaktadır. Diğer taraftan, Avrupa'da özellikle çocuklarda hepatit yani karaciğer iltihabı vakaları ve ölümleri görülmektedir. Bu yeni vakaların nedeni ise araştırmaktadır. Ülkemizde ise son günlerde özellikle çocuklarda ishal vakaları görülmektedir. Görüldüğü gibi bulaşığı hastalıklar her yerde vardır, var olmaya da devam edecektir. Bu nedenle, koruyucu önlemleri ciddi bir şekilde almaya devam etmeliyiz. Genel önlemlerin yanında özellikle viral bulaşan hastalıklar için özel önlem aşıdır. Bu nedenle aşı geliştirme ve üretme kapasitemizi geliştirmeli ve yeni salgınlara hazırlıklı olmalıyız.”

Haber: Burak Alkaya

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER