Kütüphanecilikte Kahramanmaraş farkı

Birçok yazar ve şairin memleketi olan Kahramanmaraş, kütüphanecilik konusunda farkını ortaya koyuyor. Kütüphane sayısında büyükşehirler arasında ilk 3’te olan Kahramanmaraş, bir yılda yaklaşık 800 bin kişiyi kütüphanelerinde ağırladı.

Kütüphanecilikte Kahramanmaraş farkı

Edebiyatın başkenti olan ve başta ‘7 Güzel Adam’ olmak üzere birçok yazar ve şairini memleketi olan Kahramanmaraş, yazarlık alanında koyduğu farkı okuma anlamında da koydu. Kahramanmaraş  Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kütüphaneler 2021 yılında yaklaşık 800 bin kişiyi ağırlarken, 57 bin  851 kişi bu kütüphanelere üye oldu. Kahramanmaraş’taki kütüphanelerin bu denli tercih edilme nedeninin sadece ders çalışma ve kitap okuma alanı dışında büyük bir sosyal yönden kuvvetli alanları olduğunu ifade eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürü Ayşe Sofioğlu, kitap okumak isteyen, ders çalışmak isteyen her bireyi kütüphanelerine beklediklerini belirtti. Ziyaretçi defteri tutarak verilere çok rahat bir şekilde ulaştıklarını dile getiren Sofioğlu, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki kütüphanelerde 120 bin adet kitap olduğunu ve istenilen her kitaba rahatlıkla ulaşılabildiğini söyledi.

PANDEMİ BOYUNCA KÜTÜPHANELERİMİZDE VAKA OLMADI

Sofioğlu, şunları kaydetti: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de kütüphane sayısı anlamında ödülü olan bir belediyedir. Bu konuda Türkiye’de ilk 3’teyiz. İlçelerimizde de millet konakları içerisinde kütüphanelerimiz var.  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kütüphanelerde 120 bin adet kitabımız var. Genel anlamda bağış, satın alma, Belediye Kültür Yayınları’ndan ekleme ve yerli şair ve yazarlarımızdan yayın ekleme şeklinde koleksiyonlarımızı oluşturuyoruz. İlk kütüphanemiz 1992 yılında Saçaklızade Vakfı’nın belediyeye tahsis ettiği bir bina üzerinden yapılıyor. Kahramanmaraş aslında kütüphane bakımından çok iyi durumdadır. Belediye olarak ilk kütüphane 1992 yılında açılıyor. 2004 yılından itibarende çeşitli semtlere kütüphane açarak kitaba ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Kütüphanemiz Ramazan dolayısıyla sabah saat 08.00, gece 03.00 şeklinde çalışıyor. Ramazan önce sabah saat 08.00, akşam 08.00 şeklinde çalışıyordu. Pandemi sürecinde 08.00-17.00 şeklinde çalışıyordu. İlçelerdeki kütüphanelerimiz de akşam saat 22.00’a kadar açık oluyor. Şehir merkezindeki diğer kütüphanelerimizin de çalışma saatleri değişiyor. Pandemi boyunca kütüphanelerimizde her kurala uyduk. Hiç vakaya rastlamadık. Bu bizim için çok önemliydi.

ZİYARETÇİ DEFTERİ SAYESİNDE VERİLERE RAHATLIKLA ULAŞIYORUZ

Bizim kütüphanelerimiz daha çok okuma salonu, etüt salonu formatında çalışıyor. Her kütüphanemizde ortalama 5 bin adet kitap bulunuyor. Kütüphanelerimizde masaüstü bilgisayarımız,  dizüstü bilgisayar, webcam, projeksiyon cihazı, renki yazıcı, 3 boyutlu yazıcı ve öğrencilerimize her türlü çıktı alma fotokopi imkanı sunuyoruz. Sıcak su servisimiz var. Pandemi dolayısıyla birtakım kısıtlamalar olmuştu. Artık yavaş yavaş eski duruma dönüyoruz. 2021 yılı rakamlarına göre, kütüphanelerimizin 57 bin 851 üyesi var. Yine 2021 yılında kütüphanelerimizin 800 bin kişi ziyaretçisi oldu. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Kütüphanesi günde ortalama Bin kişiyi ağırlıyor. Ziyaretçi defteri tuttuğumuz için verilere kolaylıkla ulaşıyoruz.

KAHRAMANMARAŞ KİTABA DEĞER VEREN BİR ŞEHİR

2 buçuk yıl önce göreve geldim ve eğitimciyim. O zamanlarda kitap okuma sıralamasıyla ilgili olarak birtakım hatalar yapıldığını gördüm. Verileri hazırlarken ciddi araştırmalar yapmamışız. Buradan yola çıkarak il okuma haritası çıkarmaya karar verdik. Kahramanmaraş ilçeleriyle birlikte Bir milyon 150 bin nüfusa sahip. Biz ciddi bir araştırma yaparak, hatta şehirdeki iyi okurlarında kitaplarını ekleyerek Kahramanmaraş’ta Bir milyon 200 bin kitap olduğu verisine ulaştık. Kahramanmaraş’ta evinde 10 bin, 15 bin kitabı olan kitap kurdu insanlarımız var. Yazarlık ve çizerlik bakımından baya zengin olan bir şehiriz. Kahramanmaraş’ın 7 Güzel Adam’ı var ama ‘Yeni Güzel Adamları’ da var. Evinin 4 katının tamamının kitaplarla dolu olan insanlar var. Kahramanmaraş bu tip birçok insana ev sahipliği yapan bir şehir. Biz onlardan da sayı alarak böylelikle bu verileri elde ettik. Kahramanmaraş gerçekten kitaba değer veren bir şehirdir.

ÜYELİK KARTI BÜTÜN KÜTÜPHANELERİMİZDE GEÇERLİ

Kütüphanelerimize ücretsiz bir şekilde üye olunabiliyor. Bir kart veriliyor ve o üyelik kartıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bütün kütüphanelerden faydalanabiliyor. Sistemimiz bütün kütüphanelerimizde birbirine açık durumda. Herhangi bir kütüphanedeki görevlimiz okuyucumuzun istediği kitabın hangi kütüphanemizde olduğunu görebiliyor. Örnek olarak Saçaklızade Kütüphanesi’nde bir kitap yoksa oluşturduğumuz sistemden hangi kütüphanede olduğu görülebiliyor.

GEZİCİ KÜTÜPHANE VE FOKSİYONLARI

Yenilikçi kütüphanecilik alanında birçok yenilik gerçekleştirdik. Kütüphane denilince akla sessiz kitapların olduğu bir ortam akla gelir. Ancak biz birçok faaliyet yaptık. Gezici kütüphanemiz köy köy dolaşarak oralarda çocuklarla buluşuyor. Gezici kütüphanemizin içerisinde projeksiyon sayesinde çizgi film ve animasyon yayınlıyoruz. İçerisindeki kitaplarımızın dışında masal dinletisi yapıyoruz. Soru – cevap, bilmeceler gibi değişik etkinliklerimiz oluyor. Gittiğimiz yerlerde çocuklara hediyeler takdim ediyoruz. Bütün bunları gönüllü öğrencilerimiz yapıyor. Geleneklerimizden kalma çocuk oyunlarıyla hoş vakitler geçirtmeye çalışıyoruz. Oralardaki çocuklara ulaşamadıkları birtakım şeylere ulaştırarak harika vakit geçirmelerini amaçlıyoruz. Gezici kütüphanemizi kırsallarda değerlendirmeyi daha çok tercih ediyoruz. Otobüsümüzü de yenileyeceğiz.  Gezici kütüphanelerimizde de gönüllü gençler oluyor. İstersek o kütüphanede görevlendirebileceğimiz ekibimiz var. Ancak biz gençlerimizde karşılıksız bir şeyler yapabilme güdüsünü oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü biz bir takım gelenekleri kaybediyoruz. Geleneksel çocuk oyunları konusu en hassas olduğumuz konudur. Ayrıca Kahramanmaraşlı yeni güzel adamlarımızla bağlantı kurduk. Tüm kütüphanelerimizde yazar – okur buluşmaları yaptık. Okullarımızı konuk ettik. Ayrıca kütüphanelerimizin üyeleri de iştirak ettiler. Bunları gezici kütüphanemizde de yaptık. Yazarlarımızda hiçbir karşılık beklemeden öğrencilerimizle buluşup söyleşi yaptılar.

ALO KİTAP UYGULAMASI SAYESİNDE İSTEYENİN EVİNE KADAR KİTAP GÖTÜRÜYORUZ

Profesyonel isimlerden masal dinletilerimiz var. Dijital ortamda sürekli sesli öykü koleksiyonumuz var. Tıklayan herkes ücretsiz faydalanabiliyor. Ayrıca ‘Alo Kitap’ çalışmamız var. Kitaba ulaşamayan; engel durumu olan, evde çocuğu olup evden çıkamayanların hepsine telefon ettikleri takdirde okumak istedikleri kitapları evlerine getiriyoruz. Çay-simit söyleşilerimiz var. Gençler en çok kimsenin onları dinlememesinden muzdarip oluyor. Bizde TRT’de yayınlanan vapurda simit- çay programından esinlenerek 2 yıldır böyle bir etkinlik düzenliyoruz. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Kütüphanesi’nde her hafta bir gruba oluyor. Diğer kütüphanelerimizde aşağı – yukarı bir buçuk ayda bir yapıyoruz. Çay – simit söyleşileri çok keyifli ve anlamlı oluyor. Gençlerden çok özel öneriler geliyor. Bizde onları hayata geçirmeye çalışıyoruz.

DEVASAL ÇOK FONKSİYONLU KÜTÜPHANE

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Kütüphanemizin 2 yıldır tadilatı ile ilgileniyorduk. Çocuk kütüphanesini arka tarafına taşımak istiyorduk. Bunu da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa projelendirip beraber yapmak için 2 yıldır uğraşıyoruz. Şu anda bakanlıkla birlikte aldığımız karar Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nin yerine devasa bir kültür ve kongre merkezi yapmak olacak. İşlemleri tamamlandı. Sözü alındı. Görüşmeler yapıldı. Yazışmalar tamamlandı. Devasa bir çok fonksiyonlu bir devasa bir kongre ve kültür merkezi yapacağız. Tadilatımızı kütüphaneyi kullanan mimarlara yaptırmıştık. Çok güzel çizimler ortaya çıkmıştı. Ancak yıkılıp devasal bir şey yapılınca çok daha güzel olacak. Arazi gibi bir problemimiz de olmayacak. Elimizde devasal bir kamu arazisi var. Eski TEMA Vakfı binasından başlayıp, sosyete pazarına kadar çok büyük bir alanımız var. Bu kültür ve kongre merkezinin içerisinde devasal bir kütüphane olacak.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZİN ORTAYA ÇIKARDIĞI HARİKA BİR OTOMASYON SİSTEMİ VAR

Kütüphanelerimizdeki personellere birçok eğitim veriyoruz. Onları kütüphaneci olması ve kütüphaneye uygun çalışan olması için birçok eğitimi veriyoruz. Belediyelerde personel alımları doğrudan alanla alakalı olmayabiliyor. Bir personel grubunu bize verip, kütüphanecilik konusunda ehil hale getirmemizi istiyorlar. Çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri getirerek çalışma arkadaşlarımıza birçok eğitimi aldırdık. Şu anda Büyükşehir Belediyemizin ortaya çıkardığı harika bir otomasyon sistemi var. Hazır olarak gelenlerden bile daha bilgili olduklarını söyleyebilirim. Yeni yönetimimiz alana doğru orantılı kişileri entegre etmek istiyor.”

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 10:41

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER