banner287

Kolonlar yıkılmaya başlandı

Kent Meydanı projesi kapsamında şu ana kadar yarısı yıkılan Kahramanmaraş İl Özel İdare Binasının batı cephesinde bulunan kolonlar ise hilti yardımıyla yıkılıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Meydanı projesi kapsamında yıkımına başlanan ve yıkım süreci devam eden ‘Dünya’nın En Saçma Binası’ lakaplı İl Özel İdare Binasının her geçen gün katları bir bir eksiliyor. Aralık 2021’de dış cephe sökümü ile start alan yıkım çalışmalarında gelinen süreçte ciddi ölçüde bir yol kat edilirken, yarısından fazlası yıkılan binanın batı cephesinde bulunan kolonların nasıl yıkılacağı herkesin aklındaki ilk soru olmuştu. Yüklenici firma tarafından vincin ucuna takılan hilti yardımıyla kolonlar yıkılmaya başlarken, böylece kent halkının bir merakı daha son bulmuş oldu.

KENT MEYDANININ DAHA GÜZEL OLACAĞINI DÜŞÜNENLER DE VAR

Kahramanmaraş’ın en işlek caddelerinden Trabzon bulvarında bulunan, 1994 yılında hizmet vermeye başlayan İl Özel İdare binası, halk arasında Sarı bina, 18 katlı olarak da adlandırılıyordu. Google arama motorunda “Dünya’nın en saçma binası’’ yazıldığında karşımıza ilk sırada çıkan Kahramanmaraş ile özdeşleşen İl Özel İdare binasının yıkımı bazı kesimleri üzmüştü. Kahramanmaraş’ın sembolü olduğunu ve şehre farklı bir atmosfer kattığını kabul edenler oldu. Şehre ziyarete gelenlerin de odak noktasıydı, fotoğrafını çekip binayı ölümsüzleştirenler sayısı bir hayli fazlaydı. Bazı kesimler ise görselliğinin ve fonksiyonun olmamasını eleştiriyordu. Kent meydanının daha güzel olacağını düşünenler de var. Yıkım çalışmalarının tam olarak Temmuz ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Haber Ömer Harmankaya

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2022, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER