KAMFOT 6. kez sanatseverlerle buluştu

Kahramanmaraş Fotoğrafçılar Topluluğu (KAMFOT) Germenica Otelde ‘Kahramanmaraş Burada’ mottosuyla fotoğraf sergisi açtı. 3 gün sürecek serginin açılışında konuşan KAMFOT Başkanı Baki Özdoğan, “Amacımız Kahramanmaraş’ı daha tanınır hale getirmek bunun için çabalıyoruz, bunun için çalışıyoruz’’ dedi.

KAMFOT 6. kez sanatseverlerle buluştu

Kahramanmaraş’ta 6 yıldır faaliyet gösteren Kahramanmaraş Fotoğrafçılar Topluluğu, her yıl olduğu gibi bu yılda birbirinden harika fotoğraflarının sergilenmesi için fotoğraf sergisi açtı. 13-15 Mayıs tarihleri arasında Germenika Otel’de sanatseverlerle buluşacak sergiye ilk günden ilgi yoğundu. ‘Kahramanmaraş Burada’ mottosuyla düzenlenen serginin açılış töreni de gerçekleştirilirken törene, Kültür Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağ, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş ve Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül katıldı. Sergi hakkında bilgilendirmelerde bulunan KAMFOT Başkanı Baki Özdoğan, “6 yıldır faaliyet gösteren bir topluluğuz. Dernekleşmek için kemik kadronun oluşmasını bekledik acele etmedik, şuanda da kemik kadromuz oluştu birkaç aya kadar dernek olarak yolumuza devam edeceğiz. Bu yıl 6. Fotoğraf sergimizi gerçekleştirdik. Yüzlerce fotoğraf yarışması yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şuanda da fotoğraf yarışmalarımız devam ediyor, yarışmalarımız İnstagram sosyal medya hesabımızdan gerçekleşiyor ilerleyen zamanda kendi oluşturacağımız web sayfasından yarışmalar düzenleyeceğiz. Çevrene sahip çık, suyuna sahip çık, çöpüne sahip çık gibi vakıflara üyeyiz, ayrıca TEMA vakfına da üyeyiz. Amacımız Kahramanmaraş’ı daha tanınır hale getirmek bunun için çabalıyoruz, bunun için çalışıyoruz’’ dedi.

HER FOTOĞRAFIN AYRI BİR HİKÂYESİ VAR

Fotoğrafların sadece Kahramanmaraş’ta çekilmediğine ve her fotoğrafın bir değeri, her fotoğrafın bir anlamı ve her fotoğrafın bir hikayesi olduğuna dikkat çeken Özdoğan, “Fotoğraflarımız sadece Kahramanmaraş’ta çekilen fotoğraflar değil çevre illerde çekilen fotoğraflarda sergimizde mevcut. Ancak bizim önceliğimiz tabi ki Kahramanmaraş, kültürümüzü anlatan fotoğrafları koyduğumuz için her fotoğrafın ayrı bir hikâyesi ve anlamı var. Her fotoğraf her zaman çıkmıyor. Bir anemon çiçeğinin fotoğrafını çekmek için Mart ayını bekliyorsun. Yani her fotoğrafın ayrı bir değeri ayrı bir özelliği vardır’’ İfadelerini kullandı.

SERGİYE YOĞUN İLGİ VAR

KAMFOT Başkanı Baki Özdoğan, serginin ilk gününden yoğun ilgi olduğunu ve bundan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Başkan Özdoğan, “Sergimize ilk günden büyük bir ilgi var, bu da bizi mutlu ediyor. Sergimizi ziyarete gelen tüm büyüklerime, kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bizim amacımız, vizyon oluşturmak ve insanlara ulaşmak. Bu amaca da ulaşacağımıza inancım var. Bugün sergimizin ilk günü, hafta içi olmasına ve mesai olmasına rağmen yoğun ilgi var. Bizim belirli bir kitlemiz oluşmuş durumda en son ki sergimizde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde olmuştu ve10 bin kişilik bir ziyaretçimiz olmuştu’’ şeklinde konuştu. Özdoğan ayrıca KAMFOT’un Kahramanmaraş’la sınırlı olmadığını birçok ülkeden ve birçok şehirden üyeye sahip olduklarını belirtti “KAMFOD sadece Kahramanmaraş ile sınırlı bir topluluk değil, Kahramanmaraş’a gönül veren Norveç Almanya ve Hindistan gibi ülkelerde ve Gaziantep, Kayseri, Malatya, Adıyaman, Bayburt gibi birçok şehirde de üyelerimiz var. KAMFOT’un tirajı 3 milyonu geçti ve her geçen gün büyüyoruz, büyümeye de devam edeceğiz’’ şeklinde konuştu.  

TANITIM BU ŞEHİRDEKİ BÜTÜN İNSANLARIN KALKINMASINA VESİLE OLUR

Fotoğraf sergisine katılan Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Turizmin tüm şehri bereketlendireceğini vurguladı. Okumuş, “Gökhan kardeşimiz, Kahramanmaraş’ın turizm alanındaki kurumları kadar Kahramanmaraş’ı önemseyen, Dünya’ya tanıtan bir kardeşimiz. Bugün Otel Germanicia’da ‘Kahramanmaraş Burada’ isimli bir fotoğraf sergisine katıldık. Burada Kahramanmaraş fotoğrafçılık topluluğunun düzenlediği fotoğraf sergisini gezdik. Çektikleri fotoğrafları anlattılar. Bu güzelliklere belki her zaman bakıyoruz ama detaylı olarak göremiyoruz, bunları görmemize vesile oldular. Kahramanmaraş özellikle eko-turizm alanında çok önemli bir şehir. Gastronomisiyle de ön planda olan, saray mutfağı olan, annelerimizin yaptığı güzel yemekleri diğer şehirlerde göremediğimiz, harika bir şehir. Bugün insanların gelir seviyesi yükseldikçe gezmek ve tatmak istiyorlar. Gezmeyi ve tatmayı yapan insanları Kahramanmaraş’a çekmemiz için tanıtıma ihtiyacımız var. Burada da ana unsurların Belediyeler olması gerekiyor. Turizm İl Müdürlüğümüzle birlikte turizme gönül veren Sivil toplum kuruluşlarının da Kahramanmaraş’ın tanıtımına katkı sağlamalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bir şehre bir proje yaparsın belirli bir kesimi ilgilendirir ama turizmle ilgili yapılan bu tanıtım bu şehirdeki bütün insanların kalkınmasına vesile olur. Bundan dolayı burada da emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

SANATSAL FAALİYETLERİN ARTMASINI TEMENNİ EDİYORUM

Fotoğraf sergisine katılan Kültür Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, sanatsal faaliyetlerin artması temenni ettiğini dile getirdi. Küçükdağlı, “Kahramanmaraş’ın kültür turizm alanındaki yoğun faaliyetler içerisinde sanatında yoğunluğunu görmek bizleri mutlu ediyor. Birbirinden farklı formatlarda sanat faaliyetleri gerçekleştiriyor, sanatsal üretimleri görebiliyoruz. Bu sanatsal üretimleri de böyle sergilemek ve Halk ile buluşturmak gerekiyor. Kahramanmaraş’ı ve Kahramanmaraş’ın kültürünü fotoğraflarda gördük. Kültür turizm adına her şey yapılıyor her şey tamam, fotoğraf sergisi neden olmasın dedik. Bu organizasyonu gerçekleştiren arkadaşlara ve Germinica otele teşekkür ediyorum. Tüm Kahramanmaraş halkının da bu fotoğraf sergisine gelmesini tavsiye ediyorum. Böyle faaliyetlerin artması Kahramanmaraş’a kültür turizm açısından müthiş derecede faydalı, böyle faaliyetlerin devam etmesini ve artmasını temenni ediyorum’’ açıklamalarında bulundu.

EV SAHİBİ OTEL GERMENİCA

Sergiye ev sahipliği yapan otel Germenica’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Büyükdereli Sanata değer verdiklerini ve sanata değer vermeye devam edeceklerini belirtti. Zekeriya Büyükdereli, “Bugün otelimizin lobisinde KAMFOT isimli fotoğrafçılık kulübünün yaptığı çalışmaları sergiledik. Ortak bir çalışmayla şehrimize, kurumumuza ve insanlarımıza sanata dair bir şeyler göstermek istedik. Biz kurum olarak sanat etkinliklerinin hepsinde varız. Elimizden geldiğince katkı ve destekte bulunmaya çalışıyoruz. Bununda şehrimize ve insanımıza değer kattığını düşünüyoruz. Bugünde fotoğrafçılarımızın özellikle şehrimizdeki ışığın dansını gösterdikleri fotoğrafları gördük. Bu bizleri çok mutlu etti. Umarım sanat etkinlikleri şehrimizde çoğalarak artar ve insanlarımızın gözlerine ve ruhlarına güzel bir ışık saçar. Gücümüzün yettiği kadar şehrimiz için tanıtıcı, sanatsal içerikli faaliyetlerin içinde bulunacağız’’ diye konuştu.

HAREKET OLAN YERDE BEREKET OLUR

Otel Germanica Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Büyükdereli ise sanatsal faaliyetlere önem verdiklerini ve hareket olan yerde bereket olacağına inandığını dile getirdi. Büyükdereli, “Otel Germanicia olarak uzun zamandır sanat ve sanatçıya yönelik faaliyetlerimiz olmadı. Çünkü hayatımıza Covid girmişti. Covid sürecinden sonra Otel Germanicia olarak kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sanata ve sanatçıya önem veriyoruz. Biz bu tip etkinliklerin şehrin tamamında olmasını amaçlıyoruz. Çünkü hareket olan yerde bereket olur. Kahramanmaraş’ımızın sanayisi gibi turizminin de hakettiği yere doğru ilerlemesi için bu sanatsal faaliyetleri yapıyoruz. Şehrimize baktığımızda hiçbir eksiğimiz yok. Kültür, tabiat, gastronomi bakımından her şey var. Biz bunları elimizden geldiğince sanatsal faaliyetler yaparak şehrimizi tanıtmaya çalışıyoruz’’ dedi.

KAMFOT üyeleri gelen ziyaretçilere tüm fotoğrafların hikâyelerini anlattı.

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER