banner263

Kahramanmaraş’ta en çok veraset davaları görüldü

Adalet Bakanlığı Türkiye geneli 2021 yılının dava haritasını çıkardı. Haritaya göre,   Kahramanmaraş’ta en çok veraset (miras) davaları görüldü.

Kahramanmaraş’ta en çok veraset davaları görüldü

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, 2021'de hukuk mahkemelerindeki davaların türlerine ilişkin araştırma yaptı. Bu araştırmayla Türkiye'deki hukuk yargılamaları incelendi. İllere ve coğrafi bölgelere göre yapılan çalışmayla Türkiye'nin 'dava atlası' oluşturuldu. Atlasa göre, 67 ilde en çok veraset konusunda dava açıldı. Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Siirt, Hakkari, Van ile Ağrı'da en çok tazminat; İstanbul, Ankara, Adana, Şanlıurfa ve Muş'ta en çok alacak; Yalova'da en çok tüketici davası açıldı. Gaziantep'te ise en çok boşanma davası açıldığı kayda geçti. İlimiz Kahramanmaraş’ta ise hayatını kaybeden bireylerin bırakmış olduğu mirasların, paylaşımından çıkan anlaşmazlıklardan dolayı veraset davası ilk sırada yer aldı. Komşu ilimiz Gaziantep ise Boşanma davalarında ilk sırada yer aldı.

KAHRAMANMARAŞ’TA EN ÇOK VÜCUT DOKUNULMAZLIĞINA KARŞI SUÇLAR İŞLENDİ

Öte yandan yine Adalet Bakanlığı 2021 yılında işlenen suçların istatistiki verilerini açıkladı. Kahramanmaraş’ta en çok darp, adam yaralama gibi vücut dokunulmazlığına karşı suçlar işlendi. En çok işlenen suçlar arasında ikinci sırada ise mal varlığına karşı işlenen hırsızlık, yağmalama gibi suçlar yer aldı.

Haber: Ömer Harmankaya

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER