Kahramanmaraş Mutfağı Tarihi Kale’de görücüye çıktı

Türk Mutfağı Haftası münasebetiyle Tarihi Kahramanmaraş Kalesi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, “Tarihin önemli uygarlıklarına ve medeniyetlerine ev sahipliği yapan Kahramanmaraş'ın sahip olduğu kültür mirası, kendine özgü yöresel mutfağının gelişim ve değişiminde önemli rol oynamıştır” dedi.

Kahramanmaraş Mutfağı Tarihi Kale’de görücüye çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen Türk Mutfağı Haftası, yurt genelinde olduğu gibi zengin mutfak kültürüne sahip Kahramanmaraş’ta da kutlanmaya başlandı. 2022 yılından itibaren her yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla Tarihi Kahramanmaraş Kalesi’nde açılış programı düzenlendi. Törene; Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kültür Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, İstiklal Üniversitesi Rektörü Sami Özgül, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, kamu kurum amirleri ve ilgililer katıldı. Başta dondurma olmak üzere Maraş mutfağına ait lezzetlerin de yer aldığı törende konuşan Kültür ve Turizm İl Müdürü Küçükdağlı, Türk mutfağının hem ekolojik hem de kültürel bağlamda sürdürülebilir bir mutfak olduğuna vurgu yaptı. Kahramanmaraş’ın zengin mutfak kültüründen de bahseden Küçükdağlı, “Burada dünyaca ünlü Maraş dondurması başta olmak üzere gastronomi turizmi açısından zengin bir görünüm arz eden Maraş mutfağının doyumsuz lezzetlerinin ancak tadılarak ve yaşanarak anlaşılabilir bir haz olduğunu da ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

ASIRLIK TÜRK MUTFAĞI HOŞGÖRÜLÜ BİR SENTEZ MUTFAĞIDIR

Küçükdağlı, konuşmasında şunları söyledi: “Asırlık Türk Mutfağı; başlangıçtan bugüne özgünlüğünü kaybetmeden yeni dokunuşlarla zenginleşen, kırsaldan saraya uzanan ve sarayın çok kültürlü yapısı ile toplumun etnik yapısını aynı potada birleştiren, olağanüstü kapsamlı ve hoşgörülü bir sentez mutfağıdır. Orta Asya ve Anadolu topraklarının sunduğu ürünlerdeki çeşitlilik, uzun bir tarihsel süreç boyunca birbirinden farklı birçok kültürle yaşanan etkileşim, Selçuklu ve Osmanlı saraylarında gelişen yeni tatlar, Türk mutfak kültürünün yeni yapısını kazanmasında büyük rol oynamıştır. Türk Mutfağı; çeşit zenginliği ve damak tadına uygunluk yönünden olduğu kadar birçok yemek ve yiyecek türü ile sağlıklı ve dengeli beslenmeye kaynaklık edebilecek örnekleri de barındırmaktadır.

seydihan küçükdağlı

ASIRLIK MARAŞ MUTFAĞI TÜRK YEMEK KÜLTÜRÜNDE ÖZGÜN VE AYRICALIKLI BİR YERE SAHİPTİR

Türk Mutfağa; hem ekolojik hem de kültürel bağlamda sürdürülebilir bir mutfaktır. Mutfakta sebze, meyve ya da et. Yiyeceklerin her parçası kullanılır, boşa harcanmaz. İsraf etmemek amacıyla mutfakta her malzeme değerlendirilir. Geleneksel mutfağımız evlerde annelerimiz ve ninelerimizin, lokantalarda ise usta aşçılarımızım elinden kuşaktan kuşağa aktarılarak yaşatılmaktadır. Tarihin önemli uygarlıklarına ve medeniyetlerine ev sahipliği yapan Kahramanmaraş'ın sahip olduğu kültür mirası, kendine özgü yöresel mutfağının gelişim ve değişiminde önemli rol oynamıştır. Dulkadiroğlu Beyliğinden Osmanlı Saraylarına uzanan ve günümüze kadar korunan Asırlık Maraş Mutfağı (ve baharatları) Türk yemek kültüründe özgün ve ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Doğasıyla, havasıyla, suyuyla ve endemik florasıyla meşhur olan Kahramanmaraş'ın sahip olduğu coğrafyanın yaşanmışlıklarla dolu kültürel çeşitliliği nedeniyle Maraş mutfağı kendine has lezzetler içermekte olup, bu da geçmişten bugüne çok zengin bir mutfak kültürü oluşmasını sağlamıştır.

KAHRAMANMARAŞ BİRÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPMASI NEDENİYLE COĞRAFİ İŞARET BAKIMINDAN ZENGİN BİR POTANSİYELİ KAPSAMAKTADIR

Akdeniz bölgesinde yer alan Kahramanmaraş ili; İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine bağlanan geçiş bölgesinde olması, Akdeniz ikliminin daha yoğun yaşanmasına rağmen komşu bölgelerin de iklimsel özelliklerini taşıması ve geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle coğrafi işaret bakımından zengin bir potansiyeli kapsamaktadır. Bu doğrultuda Maraş Dondurması, Maraş Biberi, Maraş Tarhanası, Maraş Çöreği ve Maraş Kelle Paçası başta olmak üzere ülkemizde ve tüm dünyada bilinmekle olan onlarca ürünü tescillenerek coğrafi işaret almış, yine birbirinden önemli ve özgün çok sayıda ürün için ise tescil başvurusu yapılmıştır.

LEZZETLERİN TARİFİNİ SÖZLERLE ANLATABİLMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR

Kahramanmaraş’ın yöresel mutfak kültürü içerisinde tencereden sofraya sunulan özgün çorbaları, ekşili yemekleri, köfte çeşitleri, enfes kebapları, salata türleri, rayihalı şıraları ile sokak lezzetlerinin sağlıklı ve besleyici gıda ürünleriyle maharetli ev hanımlarının, uzman aşçıların ve ünlü şeflerin hünerli ellerinden hazırlanan yöresel mutfağın damaklara bıraktığı lezzetlerin tarifini sözlerle anlatabilmek mümkün değildir. Burada dünyaca ünlü Maraş dondurması başta olmak üzere gastronomi turizmi açısından zengin bir görünüm arz eden Maraş mutfağının doyumsuz lezzetlerinin ancak tadılarak ve yaşanarak anlaşılabilir bir haz olduğunu da ifade etmek isterim. T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen Türk Mutfağı Haftası münasebetiyle Kahramanmaraş Valiliği koordinesinde hazırlanan programlarda işbirliği içerisinde ve ortak çalışma kültürü çerçevesinde destek veren kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim.”

BU PAYDAN KAHRAMANMARAŞ’IMIZIN DA CİDDİ ANLAMDA FAYDALANMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM

Program sonrası gazetemize açıklamalarda bulunan Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş ise, “Son yıllarda yemek kültürü tanıtımları yani Gastronomi çalışmaları tüm illerde artmış durumda. Benim 4. Dönem Belediyeciliğimde son dönemimde özellikle Türkiye’de Gastronomi ’den dolayı şehirlere gelen yüzbinlerce turist var. Bu paydan Kahramanmaraş’ımızın da ciddi anlamda faydalanması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Kahramanmaraş yöresel yemekler alanında Türkiye’de ilk üçte olan bir şehir ama Gastronomi için buraya gelen turist sayısına baktığımızda, bu sayının çok az olduğunu görüyoruz, bunun da en önemli nedeni: tanıtım ve reklam çalışmalarının yeterli olmaması. Saray mutfağının merkezlerinden bir tanesi de Kahramanmaraş, ama yeterli ilgi ve alakayı göremiyor maalesef. Bu tanıtım çalışmaları vesileyle Türk Kültür Haftası’nda Kültür ve Turizm İl Müdürümüz Seydihan Küçükdağlı, tarihi kalemizde program düzenlendi ve Kahramanmaraş’ımızın yöresel yemekleri burada tanıtıldı. İnsanların artık uçağa binip, sadece yemek yemek için gittiği şehirler var. Gaziantep, Afyonkarahisar, Hatay gibi şehirler UNESCO tarafından Gastronomi şehirleri listesine alındı. Kahramanmaraş’ın da bir an önce başvuru yapıp, bu şehirlerarasında yer alması gerekiyor. Bizdeki Maraş biberi, tarhanası, İçli Köftesi, özellikle Dünya’nın en güzel dondurması gibi birçok yemek çeşidini barındırıyoruz. Bizler yerel yöneticiler olarak, tüm Türkiye’ye ve tüm Dünyaya tanıtmamız lazım. Bu güzel organizasyonu düzenleyen herkese çok teşekkür ediyoruz.”

Haber: Abdulsamet İspir

türkoğlu belediye başkanı||Osman Okumuş

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER