banner287

Hayvan Sayımız Kurban Bayramı İçin Yeterli

Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Uyduran, Kahramanmaraş’taki hayvan sayısının Kurban Bayramı için yeterli olduğunu ifade etti.

Hayvan Sayımız Kurban Bayramı İçin Yeterli

Mehmet Uyduran, Kurban Bayramının yaklaşmasıyla vatandaşların telaşlanmaması gerektiğini, Kahramanmaraş’taki hayvan sayısının yeterli olduğunu ve her bütçeye uygun hayvanın olduğunu vurguladı. Uyduran, “Kurban Bayramına yaklaşık 37-38 günlük bir süre kaldı. Şuan Kahramanmaraş’ımızda yerelde son yıllarda üreticilik konusunda özellikle büyükbaşta çok aktif hale geldik. Yereldeki beslenen hayvanların Kahramanmaraş’ımıza yeteceğine kanaatimiz var. Yani hayvan azlığı söz konusu değil, hayvan konusunda bolluk ve bereket var. Şuanda Kasaplarımız mevcut hayvanları kesiyor ama herkes rahat olsun, hayvan sayımız gayet yeterli. Kahramanmaraş halkının şunu da net bir şekilde bilmesini istiyorum, hayvan satış noktalarında her bütçeye uygun, asgari ücretli kardeşlerimize, esnaf kardeşlerimize, memur kardeşlerimizin cebine uygun bütçelerde hayvanlar var. Ayrıca hayvanları kendi gözüyle görüp almalarını tavsiye ediyorum. Kahramanmaraş merkezde 3 yerde satış noktası olacak, buralarda güzel bir organizasyon sağlayacağız ve güzel bir canlı hayvan pazar alanı olacak. Kahramanmaraş’ta son 5 yılda, küçükbaştan büyükbaşa dönmeler oldu. Kurban Bayramında Büyükbaş hayvanların kesimi arttı. Büyükbaş hayvan kesimi insanlarımıza cazip geliyor, bunun sebebi de dinimizin emriyle bir sığıra 7 kişi ortak olabiliyor ve 7 pay olabiliyor. Büyükbaşlarda karkas oranı et oranının, küçükbaşa göre bir tık fazla olması da insanlarımızı cezbediyor’’ şeklinde konuştu.  

ALICININ DA SATICININ DA MEMNUN OLACAĞI BİR BAYRAM OLACAK

Başkan Mehmet Uyduran, geçtiğimiz günlerde Birliğinin öncülüğünde Sivil Toplum Kuruluşlarıyla istişare edilerek belirlenen canlı hayvan fiyat satış öneri listesindeki asıl amacın: fahiş fiyat artışlarını önlemek ve hem alıcıyı hem de üreticiyi memnun etmek olduğunu söyledi. Başkan Uyduran, “Geçtiğimiz günlerde Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte yapmış olduğumuz toplantıda belirlemiş olduğumuz fiyat listesi, tavsiye niteliğindedir. Tavsiye listemizin asıl amacı fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek. Ancak şu da bir gerçek, ticarette satıcı ile alıcı arasına kimse giremez. Satıcı, hayvanın canlı kilosuna 60 lira ister, alıcı 45 lira olsun ister 50 lira gibi ortada bir rakamda buluşurlar. Bizler hem üreticileri, yemlere gelen zamları diğer masrafların artışını göz önünde bulundurarak hem üreticilerimizin memnun olmasını hem de tüketicilerimizin memnun olmasını istedik. Kurban bayramı sürecinin çok güzel geçeceğini, Allah’ın izniyle bolluk ve bereketli geçeceğini düşünüyorum. Hayvan sayımızda kesinlikle bir kıtlık söz konusu değil. İnsanlarımız ‘hayvan yok, kıtlık var’ gibi düşüncelere kapılmasınlar. Hatta hayvan fazlalığı olduğunu, bayrama yakın zamanlarda hayvan satışlarında fiyatlarda düşüş bile olabiliyor. Ayrıca, inşallah alıcının da satıcının da memnun olacağı bir kurban bayramı olacak. Üreticiyi desteklemeliyiz ki, üretici üretsin ve kasaplarda et bulabilelim. Kurban kesecek vatandaşlar da kurban bulabilsin ve kurban kesebilsin. Bizim amacımız üreticiyi desteklemek, hem üreticinin memnun kalmasını sağlamak hem de tüketiciyi memnun etmek. Bolluk ve bereketli bir şekilde bir Bayram geçirmemizi temenni ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Ömer Harmankaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER