Gaziantep’te deneme sürüşleri başladı, Kahramanmaraş’ta yaprak kımıldamadı!

Komşu ilimiz Gaziantep ile Mersin arasını 2 saate düşürecek olan hızlı trenin deneme sürüşleri başlarken, bu konuda daha önce defalarca sözler verilen Kahramanmaraş’ta ise konuyla ilgili yaprak bile kımıldamıyor.

Gaziantep’te deneme sürüşleri başladı, Kahramanmaraş’ta yaprak kımıldamadı!

İlk olarak 2014 yerel seçimleri öncesinde Kahramanmaraş’ta miting düzenleyen dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kahramanmaraş halkına sözü verilen hızlı tren hattı projesinin deneme sürüşleri Gaziantep’te başlarken, bu projede yer alması hakkında söz verilen Kahramanmaraş’ta ise konuya dair herhangi bir gelişme yaşanmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından benzer sözü yerel seçimlerin hemen sonrası 10 Nisan 2014’te Kahramanmaraş’a projeleri incelemeye gelen dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, hızlı tren hattı projesine Kahramanmaraş’ı da eklediklerini söylemişti. Bakan Elvan, “Hükümet olarak Türkiye'yi dünyanın 8. yüksek hızlı tren işletmecisi seviyesine yükselttik. Hızlı tren ağına şimdi de Kahramanmaraş'ı ekliyoruz. Böylece, kahramanlar diyarı, yiğitler diyarı, evliyaların, şairlerin diyarı Kahramanmaraş'ı Türkiye'ye daha hızlı bağlıyoruz” diyerek müjdeyi Kahramanmaraş halkına vermişti. Projede güzergah olarak Gaziantep – Osmaniye – Adana – Mersin belirlenirken, Kahramanmaraş’ın ise Nurdağ’dan bağlantı yolu ile projeye dahil olacağı belirtilmişti. Aradan yıllar geçtikten sonra 25. dönem ve 26. dönem Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak, 2018 yılı Ocak ayında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile görüşmesinin ardından “Kahramanmaraş’tan hızlı trene binen bir yolcu hiç trenden aktarma olmadan İstanbul’a Ankara’ya gidebilecek” diyerek müjdeyi yenilemişti.

PEK ÇOK SİYASETÇİ SÖZÜNÜ VERMİŞTİ

Hem yerel bazda, hem de ulusal bazda pek çok siyasetçi projenin gündeme gelmesinin ardından, projeye Kahramanmaraş’ın da dahil olacağının sözünü verirken, 7 Kasım 2020 tarihinde AK Parti Kahramanmaraş İl Kongresi için Kahramanmaraş’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Şubat Stadyumu’nda düzenlenen kongrede “Kahramanmaraş’ta ki demiryollarını tamamen yeniledik ve iyileştirdik. Nurdağı yolundan geçen Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep hızlı tren hattı ile Kahramanmaraş’ı hızlı tren ile buluşturacak hattın etüt proje çalışmalarında sona yaklaşıldı” diyerek sözünü yenilemişti. Buna rağmen,  Kahramanmaraş’a hızlı trenin gelmesiyle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Komşu illerimiz bir bir hızlı tren konforuna ulaşırken, Kahramanmaraş ise bu konuda yine geri planda kaldı.

Haber: Burak Alkaya

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

Maraşlılar yüzde yüze yakın oy verin belki tren bu sefer gelir

SIRADAKİ HABER