2 metrekarelik dükkânda zanaatını icra ediyor

Kahramanmaraş’ta 56 yıldır ayakkabı tamiratı yapan Ayakkabıcı Ustası Ökkeş Kötüyebakmaz, 2 metrekarelik küçük dükkânda zanaatını icra ediyor.

2 metrekarelik dükkânda zanaatını icra ediyor

20 yıldır Uzunoluk caddesindeki dükkânında ayakkabı tamiratı yapan Ökkeş Kötüyebakmaz, birçok kez dükkân işlettiğini ancak farklı nedenlerden dolayı oralarda devam edemediğini anlattı. Kötüyebakmaz, “Mesleğe 16 yaşında başladım, 72 yaşındayım, 56 yıldır bu işi yapıyorum. Bu dükkân, 5. Dükkânım, 20 yıldır da buradayım. Daha önce Bahçelievler Mahallesi, Sakarya mahallesi ve Çocuk bahçesi civarında dükkân işlettim. 1980 Askeri darbesinde siyasi olaylardan dolayı dükkânımı kapatmak zorunda kaldım. 2000 yılındaki ekonomik krizden önce Bahçelievler Mahallesinde imalathanem vardı, krizden dolayı iflas ettim. Şuanda da ekonomik kriz var ancak, çok şükür kimseye borcum yok, emekliyim bu işi de ek iş olarak yapıyorum. Kendime bir meşgale olsun vakit geçsin emekliliği sıkıcı bir şekilde yaşamamak için ve kimseye muhtaç olmamak için bu işi yapmaya devam ediyorum. Dükkanı ilk kez görenler çok şaşırıyor, dükkân birçok şehirden gelen turistlerin dikkatini çekiyor fotoğrafını çekip kendilerince ölümsüzleştiriyorlar’’ dedi.

ÜRETİMDE MAKİNENİN YAYGINLAŞMASINDAN NASİBİMİZİ ALDIK!

Ayakkabıcı ustalarının, makineleşmenin yaygınlaşmasından olumsuz etkilendiklerini ve kendilerinin değerinin azaldığını belirtti. Ayakkabı tamircisi Ökkeş Usta, “Ayakkabı üretimindeki makineleşmeden bizde nasibimizi aldık, üretimdeki makineleşmenin yaygınlaşmasıyla ayakkabı ustalarının değeri azaldı maalesef. Devlet memurlarından çok para kazanırdık biz. Üretimde makineleşme yaygınlaşmadan önce zanaatkârlar çok değerliydi. Şimdi öyle değil, neredeyse her şey makineyle üretilmeye başladı. Bir de yanıma çırak gelmiyor, zanaatkâr yetişmiyor meslekte. Belki yıllar sonra insanlar ayakkabı tamiratı yapacak kimse bulamayacaklar’’ şeklinde konuştu. Öte yandan Ökkeş Kötüyebakmaz dükkâna gelenlere samimi davrandığını ve onlarla sıcak ilişkiler kurduğunu da belirterek, “Ayakkabı tamiratı dışında bir iş yapmıyorum, çok fazla da bir müşteri potansiyelimde yok açıkçası. Ancak gelen herkesi bir müşteri gibi değil de kardeşim gibi, evladım gibi görüyorum. Onları samimiyetle ve yaptığım iş ile memnun etmeye çalışıyorum ve bunu da başardığıma inanıyorum çünkü bir gelen sürekli gelmeye başlıyor, bu da beni mutlu ediyor’’ ifadelerini kullandı.

Ömer HARMANKAYA

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER