CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Kahramanmaraş'taki seçim çalışmaları kapsamında Elbistan mitinginde halka seslendi. Kılıçdaroğlu siyaseti sadece insan için yaptıklarını, iktidara gelmeleri halinde terörü sonlandırıp ülkeye huzuru getireceklerini vaat etti.

Haziran seçimlerinde Kahramanmaraş’ta milletvekili çıkaramayan Cumhuriyet Halk partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kahramanmaraş’a ayrı bir önem verdi. Bir günde üç yerde yaptığı mitingle Kahramanmaraşlılarla seslenen Kılıçdaroğlu partisine desetk istedi.

Elbistan Malatya Caddesi’nde bulunan CHP seçim bürosu önünde binlerce kişiye seslenen Kılıçdaroğlu, bu ülkenin insanını sevdiğini ve hizmet etmek istediğini söyledi.

“Benim köşeyi dönme gibi kul hakkı yeme gibi alışkanlığım yok” diyerek sözlerine devam eden Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

“Memleketle hepimizin huzur içerisinde yaşamasını istiyorum. Esnafı, çiftçisi, emeklisi ve herkes kazanmalı. "Düne kadar "kaynak yok" diyorlardı. Şimdi Allah'a şükür onlar da söylemeye başladı. 13 yıldır sen armut mu topluyordun? Asgri ücreti net 1500 lira yapacağız. 7 Haziran öncesi "Olmaz, olmaz" diyorlardı şimdi utangaç şekilde "Biz de 1300 yapacağız" diyorlardı. Hani kaynak, para yoktu?’”

“KAHRAMANMARAŞ’IN NEYİ EKSİK?”
Elbistan’ın tarım kenti olduğunu ve bereketli topraklara sahip olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şu ifadelere yer verdi: “Konya’nın 130 milyar dolarlık tarım üretimi var Kahramanmaraş’ta sadece 12 milyarlık bir alan. Kahramanmaraş’ın Konya’dan neyi eksik, toprağımız mı eksik, suyumuz mu eksik, güneşimiz mi eksik, insanımız mı eksik?

Benim dinim, ahlakım, inancımda var. İbadet Allah için yapılır. Siyaset için yapılmaz. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmaz. Hepimiz soyumuzla sopumuzla gurur duyarız. Dünya’nın hiçbir yerinde etnik üzerinden siyaset yoktur. Siyaset vatandaşın çocuğu işsizse iş bulmaktır. Okuyorsa iyi bir eğitim imkânı sunmaktır. Çiftçi kazanamıyorsa çiftçinin kazanacağı bir ortam yapmaktır. Biz tüm bunları bıraktık etnik kimlikle uğraşıyoruz. Bizi ayrıştırıp bölüyorlar. Bu ülkeye huzuru barışı getirmek istiyorum. Görüşü inancı ne olursa olsun vatandaşlarıma hizmet etmek istiyorum.”“FAKİRİN UMUDU BENİM”
Ülkedeki bütün fakirlerin umudunun CHP olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Ben Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olarak, vatandaşlarımı her yerde savunacağım. Tüccarın, esnafın, emeklinin güvencesi benim. Prim borcu var diye eşine kendine ve çocuğuna sağlık hizmeti verilmiyor. Vatandaşlar borç batağının içerisinde. Ben rahmetli Ecevit’in yolundan geliyorum. Ecevit derdi ki: “ne ezen ne ezilen insanca hakça gönüller olsun”

Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramlarında 2 maaş ikramiye vereceğiz diyorum bize bunun kaynağını soruyorlar. Bayramları çoluk çocuğuyla huzur içerisinde geçirsinler istiyorum. Sanıyorlar ki emekliye verilen bu ikramiye İsviçre Bankalarına yatırılacak. Emekli bu ikramiyeyi yine bakkalda manavda harcayacak. Şimdi ise kendiler de başladı. 13 yıldır sen armut mu topluyordun. Asgari ücreti net bin 500 lira yapacağız. Asgari ücretin netini benden öğrendiler çünkü o asgari ücretle çalışan insanların nasıl geçindiğinden bile haberleri yok. Buna 7 Haziran’dan önce olmaz diyorlardı şimdi ise biz de bin 300 lira yapacağız diyorlar. Para yok diyorlardı. Emekliye gelince para yok, esnafa gelince para yok, işçiye gelince para yok. Yandaşa gelince havuzlar dolu. Bu düzeni değiştireceğiz” dedi.

“TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLECEK”
Taşeron işçilerin sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, Hiçbir şeker fabrikasının özelleştirilmeyeceğini belirterek şöyle konuştu:

“Siz bize yetki vereceksiniz bizde size verdiğimiz sözlerin yerine getireceğiz. Taşeron işçilerin de sorununu çözeceğim. Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin her evde kazan kaynasın. 22 milyon fakirimiz var. Ayda 300 lira ile geçinen aileler var. Sevgili anneler çocuğunuzu askere gönderirken büyük acılar, büyük kaygılar yaşıyorsunuz. Gencecik fidan gibi çocuklarınızı toprağa veriyorsunuz Böyle bir şey olmamalı. Çocuğunuz askere huzur içinde gitmeli düğünle bayramla gitmeli ama 30-35 yılıdır terör sorunu çözülemedi. AK Parti’nin çözüm sürecini gördünüz. Türkiye’yi nerelere getirdiğini gördünüz. Defalarca bu yol yanlış dedik. Ama benim size sözüm var. Ben bu sorunu bitireceğim. Açık ve net söylüyorum. Sevgili Elbistanlılar bu sorunu ancak ve ancak Cumhuriyet Halk Partisi çözer.

Sevgili gençler, ben sizi bu ülkenin umudu, geleceği ve onuru olarak görüyorum. Sizin için hiçbir yasa kaymayacağım. Bu ülkede özgürce yaşayacaksınız. Sizler bizden daha iyi yetiştiniz. Bizden daha iyi ülkeyi yöneteceksiniz. Bakın 13 yıldır yurt sorununu çözemediler. Çocuk üniversiteyi kazanıyor ve anne-baba seviniyor. Ama arkasından düşünüyor. Oğlum-kızım nerede kalacak. Yurt bulacak mı? 13 yılda çözemediler. Söz veriyorum. Bir yılda bu sorunu çözeceğim. Çocuklarınız huzur içinde okula gidip gelecek. Bu ülkenin gençleri, bu ülkenin geleceğidir.”

“DAVUTOĞLU SARAY İÇİN ÇALIŞIR,
BEN SİZİN İÇİN ÇALIŞIRIM”
7 Haziran ertesi bir propaganda yapıldığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu son olarak şu açıklamaları yaptı:

“Efendim CHP iktidara gelince sosyal yardımlar kesilecek. Aman ha sakın CHP’ye oy vermeyin dolar fırlar. Ama hepsi bunların zamanında oldu. Dolarda arttı. İşsizlikte arttı. Hepsi oldu. Sosyal yardımları bırakın kesmeyi sosyal yardımları en az 2 katına çıkartacağız. Her aileye en az 720 lira vereceğiz. Bir şeyi sakın unutmayın Davutoğlu, saray için çalışır. Kılıçdaroğlu, halk için çalışır. Ben sizin için çalışırım. Benim saray gibi bir amacım yok, köşeyi dönmek gibide bir amacım yok. Benim tek derdim bu ülkenin insanları huzur içinde yaşasın. Bu ülkenin çocukları işsiz kalmasın.

Bu ülkede refahı ve huzuru isteyenler çoğunlukta. Kavgadan uzak durmak istiyoruz. Herkesin işi herkesin aşı olsun istiyoruz. Bölünmeyeceğiz, ayrışmayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi’nin çatısı altında birleşeceğiz. Ben sizden yalnızca dört yıl istiyoruz. 4 yılda biz farklı bir Türkiye olacağız. Huzurlu bir Türkiye olacağız. Onların 13 yılda yapamadıklarını ben 4 yılda yapacağım. Asgari ücret yeni yılda net bin beş yüz lira olacak” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu Elbistan mitinginin ardından Pazarcıklılarla buluştu. Oradan ise Andırın’a geçti.
Haber: Erdi İşbilir