Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu bugün başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor. Kış lastiği takma zorunluluğu bugün başlayan ve 1 Nisan 2022'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araç sürücülerine 846 lira ceza kesilecek. Bu bağlamda kimi sürücüler lastiklerini günler öncesinden değiştirirken kimi sürücüler ise lastik değişimini son güne bıraktı. Bu da lastikçilerde yoğunluk yaşanmasına neden olurken, konuyla ilgili konuşan Kahramanmaraşlı lastik ustası Harun Doğan, tüm araçlar için kış lastiğinin gerekli olduğunu ifade etti.. Her üründe olduğu gibi lastik fiyatlarında da artış olduğunu ve kimi vatandaşların paradan kaçarak kış lastiğini taktırmadığına vurgu yapan Doğan, “Allah korusun bir kaza olsa takacağı lastiğin 2-3 katı ya da daha fazla masrafı çıkıyor. Artı Allah göstermesin can kaybı da olabiliyor” dedi.

“KIŞ LASTİĞİNİN MUTLAKA TAKILMASI LAZIM”

Harun Doğan, konuyla ilgili konuşmasında şunları söyledi: “Kış lastiğinin mutlaka takılması gerekiyor. Kış lastiği yeri geliyor hayat kurtarıyor, yeri geliyor bir can kurtarıyor. Bazı vatandaşlar aracına yaz lastikle biniyor. Kış mevsiminde araç aşırı bir şekilde kayıyor. Fren mesafesi artıyor. Araçta bir kış lastiği bir ABS demektir. Örneğin yaz lastiğiyle 200 metrede duracaksan kış lastiği ile 50-75 metrede durabilirsin. Can güvenliğin olur. Bazı vatandaşlar kış lastiğinin sadece kar yağdığında ya da don olduğunda takıldığını düşünüyorlar. Bu düşünce yanlış. Hava sıcaklığına belli bir sıcaklığın altına düştüğü zaman kış lastiğinin mutlaka takılması lazım. Ya da 4 mevsim olan lastikler var onların takılması lazım. Kimi vatandaşlar parasından kaçıyor ama aracın kayması sonucu bir Allah korusun bir kaza olsa takacağı lastiğin 2-3 katı ya da daha fazla masrafı çıkıyor. Artı Allah göstermesin can kaybı da olabiliyor.

“KIŞIN EN KÖTÜ BİR KIŞ LASTİĞİ EN İYİ YAZ LASTİĞİNDEN DAHA İYİDİR”

Ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu yarın (bugün) başlayacak. Fakat ticari diye bir şey yok can candır. Normal araca binende can taşıyor, ticari olan da can taşıyor. Tüm araçlara kış lastiği takılması lazım. En azından iki tane takılabilir. Kışın en kötü bir kış lastiği en iyi yaz lastiğinden daha iyidir. Sadece ticari değil, diğer araçlara da kış lastiğinin takılmasını tavsiye ederim. Her üründe olduğu gibi lastik fiyatlarında da artış oldu. Normalde 350 lira olan lastik şu anda ortalama 450 lira oldu. Tabii ki fiyatların artışı markaya göre de değişiyor. Kaliteli markaların lastikleri daha yüksek.”

Haber: Abdulsamet İspir