DSC_9519

İddiaya göre, kentte bir rent a car firmasından araç kiralayan kişi kiraladığı otomobilin bir süre sonra çalışmadığını fark ederek rent a car yetkililerine durumu bildirdi. Ancak rent a car işletmecisi,  "Araca arıza yaptırmışsın" diyerek kendisine boş senet imzalattırdı. Boş senedi imzalayan kişi daha sonra Emniyet Müdürlüğüne giderek ihbarda bulundu. Yapılan ihbar neticesinde çalışma başlatan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aynı yöntemle farklı kişilerin de dolandırıldığını, kardeşlerin işlettiği 2 ayrı rent a car dan araçları kiraladıklarını belirleyerek özel ekip kurdu.

DSC_9517-1

UZAKTAN BAĞLANTI YÖNTEMİYLE ADACI KİLİTLEDİKLERİ ORTAYA ÇIKTI

Özel ekip, yaptığı çalışmada mağdurların A.K. liderliğinde bir suç örgütü tarafından dolandırıldığını, tespit etti. Takibe alınan örgütün, müşterilerinin kendilerinden kiraladıkları araçları uzaktan bağlantı yöntemiyle kilitleyip durdurduğu, müşterinin "Araç çalışmıyor" diyerek kendilerini aradıktan sonra yanlarına gidip "Araca arıza yaptırmışsın" diyerek çekici yardımıyla götürdükleri motor tamircisinin 50 bin ile 150 bin lira arasında masraf çıkarttığı kaydedildi.

Hemzemin geçitte trenin çarptığı çoban öldü Hemzemin geçitte trenin çarptığı çoban öldü

DSC_9516

4 AYLIK TAKİP SONUNDA 22 AYRI ADRESE OPERASYON

Bazı müşterilerin kendilerine 'masraf' altında çıkarılan parayı ödediği, bazılarına ise senet imzalattırdıkları belirlenen örgütün daha sonra bu senetleri avukata vererek icra takibi başlattığı ve bu yöntemle yaklaşık 100 kişiden 5 milyon lira civarında gelir elde ettiği öne sürülen örgüte İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 4 aylık takip sonunda 22 ayrı adrese eş zamanlı şafak operasyonu düzenlendi. Operasyonda örgüt lideri olduğu öne sürülen A.K., 6 kardeşi, babası, polis, avukat , oto tamircisi ve noter başkatibinin de aralarında olduğu 19 kişi gözaltına alındı.

20 ARAÇ MUHAFAZA ALTINA ALINDI

Adreslerde yapılan aramada 2 tüfek, 2 kurusıkı tabanca, mermi, fişek, çok sayıda senet, tapu, sözleşme ile dijital materyaller ele geçirilirken, örgüt faaliyeti çerçevesinde suç gelirlerinden elde edildiği değerlendirilen 20 araç da muhafaza altına alındı. Şüphelilerden 1’i emniyetteki ifadesinin ardından savcılık talimatıyla, 2'si de çıkarıldıkları mahkemece adli kontrolle serbest bırakıldı. Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak, örgüt faaliyetleri çerçevesinde birden fazla kişi tarafından yağma, nitelikli dolandırıcılık, özel hayatın gizliğini ihlal, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, darp, cebir, tehdit, kasten yaralama ve şantaj suçlarından Emniyette sorguları tamamlanan örgüt lideri A.K.'nın da aralarında olduğu 16 kişi alınan doktor raporunun ardından adliyeye çıkartıldı.