Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi riskli bir ameliyatı başarıyla gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşadı. Kahramanmaraş’ta yaşayan 22 yaşındaki Merdane K. karnında oluşan şişme ve ağrı nedeniyle ilk önce Sütçü İmam Üniversitesi hastanesine başvurdu. Ultrason için 30 gün sonrasına randevu verildiği için Adana Şehir Hastanesi’ne gitmek durumunda kalan Merdane, yapılan kontrollerde karnında kist olduğunu öğrendi. Kistin alınması için bıçak altına yatmaya hazırlanan gencin koronavirüs testinde sonucu pozitif çıkması üzerine ameliyatı 15 gün sonraya ertelendi. Ameliyat için gün sayan Merdane, ağrısının şiddetlenmesi ve nefes darlığı yaşaması nedeniyle Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine getirildi. Burada Jinekolog Onkoloji IVF (Tüp Bebek) Uzmanı Op. Dr. Ferah Kazancı tarafından kontrolleri yapılan Merdane, tekrar Adana Şehir Hastanesi’ne gönderilmek istendiğinde olumsuz yanıt alındı. Bunun üzerine kolları sıvayan Ferah Kazancı ve ekibi, riskli bir ameliyatı başarıyla gerçekleştirerek genç kızın karnından 40 santimetrelik kisti çıkardı.

HASTANEMİZDE BU TÜR AMELİYATLARI YAPMA İMKÂNIMIZ VAR

İlk defa genç bir hastada bu kadar büyük bir kitle ile karşılaştığını ifade eden Op. Dr. Ferah Kazancı, “Bu kadar büyük bir kitle çok nadir görülür, bu yaşta bir hastada görülmesi de çok nadirdir. Bu tip bir ameliyatı daha öncesinde çok kez yaptım. Yaklaşık 4 aydır burada görevdeyim aktif olarak. Daha öncesinde ilçelerimizden gelen hastalarımız oldu büyük kitleleri olan. Onlar daha ileri yaşlardaydı, onlarda beklediğimiz bir bulguydu. Ama genç bir hasta ve bu kadar büyük bir kitle, ilk defa karşılaştığımız bir durumdu. Biz, hastanemizde bu tür ameliyatları yapma imkânımız var, vatandaşlarımızın bilgilenmesine ihtiyacımız vardı, bizler vatandaşlara hizmet etmek için buradayız” ifadelerini kullandı.

HASTAMIZI ULTRASON YAPARKEN BİLE SIRTÜSTÜ YATIRAMADIK

Op. Dr. Farah Kazancı, hasta ve ameliyatla ilgili yaptığı açıklama şunları söyledi: “Hastamız 22 yaşında, Pazar günü şiddetli karın ağrısı ve nefes darlığı şikâyetiyle bizlere başvurdu. Tüm karnı dolduran, akciğerlerine kadar bası yapan yaklaşık 30-40 santimetrelik bir kitlesi vardı, hastamızı ultrason yaparken bile sırtüstü yatıramadık. Hastamız daha öncesinde Adana Şehir Hastanesine gitmiş ve orada ameliyat randevusu almış ama hastamızın koronavirüs testi pozitif olduğu için ameliyat etmeden göndermişler. Biz, bu hastalığın Adana Şehir Hastanesinde değerlendirildiği için tekrardan Adana Şehir Hastanesine göndermek istedik, ama hastane kabul etmedi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi de yoğun bakım ünitesi olmadığı için kabul etmedi yoksa ameliyatı bizzat yapmak isterdim, orada Onkoloji ekibi yok biliyoruz.

PATOLOJİ SONUCUNDA BİR SIKINTI ÇIKMAZSA TAKİBİNİ YAPACAĞIZ

Biz tüm hazırlıkları yaptık, riskleri ailesine anlattık ve hastamızı ameliyat ettik. Çok büyük kisti başarı ile çıkardık, çok şükür hastamız şuan iyi. Ameliyattan sonra hastamızı bir gün yoğun bakımda yatırdık, iki günde gözlem altında tuttuk, şimdi patoloji sonucunu bekliyoruz. Hastamızın yumurtalığını ve rahmini koruduk, İnşallah doğurganlığı devam edecek, herhangi bir sıkıntı olmayacak. Patoloji sonucunda bir sıkıntı çıkmazsa takibini yapacağız, herhangi bir sıkıntı çıkarsa yine tedavisine devam edeceğiz.”

HOCAMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Genç kızın ağabeyi Ümit Kara ise şunları söyledi: “Hastamızda son bir yıldır karnında şişme oldu. Sonrasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesine getirdik, bize ultrason için 30 gün sonrasına randevu verdiler. Çok uzun bir süreç olduğu için bizde hastamızı Adana Şehir Hastanesine götürdük, orada birkaç gün kontroller yapıldı ve kist olduğu söylendi, burada da söylenmişti. Hastada öksürük vardı ve Covid testi pozitif çıktı. Hastamızın Covid olduğundan dolayı ameliyat yapamayacaklarını söylediler. 15 gün sonrasına gün verdiler, sonrasında evimize geldik. Sonrasında karın ağrısı şiddetlendi, duramıyordu yerinde. Buraya getirdik hastamızı, hocamız o gün nöbetçiymiş bizlere çok yardımcı oldu. Hocamız, sıkıntılı bir durum olduğunu, hastanın masada kalabileceğini, bunları göze alabiliyorsanız ameliyatı yapabileceğini söyledi. Bizde kabul ettik ve Hocamız ameliyatı başarıyla yaptı, hocamıza çok teşekkür ediyoruz.”

Haber: Abdulsamet İspir