İnternette gördüğü çizimler ilgisini çekince hobi olarak natürel ahşap oyuncak yapmaya başlayan Mustafa Tanır, Türkiye’de yapım işi pek olmayan ve genelde yurt dışında imal edilen natürel ahşap oyuncağı Kahramanmaraş’ta tek başına yapıyor. Çıkardığı başarılı işler sayesinde hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olan Tanır, natürel oyuncaklarla çocukların sağlıklı ortamlarda büyümesini amaçlıyor. Kahramanmaraş’ta kendisinden başka bu işi yapan kişinin olmadığını söyleyen Mustafa Tanır, elinin altında yetiştirecek eleman bulamamasından şikâyetçi.

“ÖĞRENME SÜRESİ BİRAZ UZUN VE ZEVKLİ OLDU”

Natürel ahşap oyuncak yapmaya 17 yıl önce bir hobi olarak başladığını dile getiren Tanır, mesleği öğrenme süresinin biraz uzun ama zevkli olduğunu söyledi. Tanır, “Natürel ahşapla ilgili internette gördüğüm çizimleri çok beğeniyordum. Yapılan çizimleri ahşap üzerinde yapacağıma inandım. Öğrenme süresi biraz uzun ve zevkli oldu. Ahşap oyuncakları yaparken sabırlı olmak gerekiyor. Çünkü sabır isteyen bir meslek. Çizimleri en ince ayrıntısıyla ahşaba geçirip kıl testere ile kesiyoruz. Özellikle kesim işlemi büyük özen ve yetenek istiyor. Yıllarca önce hobi olarak kendi küçük atölyemde başladığım natürel ahşap oyuncak yapımını şimdi daha da geliştirdim” dedi.

“BU DA ÇOCUKLARI ÇOK KÖTÜ YÖNDE ETKİLİYOR”

Natürel ahşap oyuncak yapmada ki en büyük amacının çocuklara geçmiş tarihi yansıtmak olduğu belirten Tanır, “Natürel ahşap oyuncaklar hem çocuklar için hem de büyükler için daha sağlıklı ve yararlı. Teknoloji geçmiş yıllara göre çok çabuk gelişiyor. Her gün yeni bir ürün yeni bir teknoloji üretiliyor. Teknolojinin en kötü kurbanları ise çocuklar oluyor. Yurt dışından getirilen ithal oyuncaklar veya yurt içinde merdiven altlarında üretilen plastik oyuncakların çoğunluğu kanserojen madde içeriyor. Bu da çocukları çok kötü yönde etkiliyor. Bu nedenle natürel ahşap oyuncaklar çocukların sağlığı için çok önemli. Ahşaptan yapbozlar, at arabaları, hayvan figürleri gibi birçok oyuncaklar yapıyorum. Oyuncaklara hiçbir katkı maddesi olmadan satıyoruz. Oyuncaklar sade olduğu için çocuklar istediği gibi boyama imkânı buluyor. Bu hem çocukları zekâsını hem de kişisel gelişimini geliştiriyor” ifadelerini kullandı.

“BİZİ MUTLU EDİYOR”

Natürel ahşap ile oyuncakların yanında insan portresi de yaptığını ifade eden Tanır, şöyle konuştu; “Natürel ahşapta oyuncakların yanı sıra insan portresini yapıyorum. Örneğin vesikalık bir fotoğrafı bilgisayarda ahşap kesimine uygun hale getirip kıl testere ile ne ince ayrıntısına kadar kesiyorum. Daha sonra çerçeve ile vatandaşlarımıza veriyorum. Natürel ahşap özellikle öğrenci kesiminden yoğun ilgi görüyor. Üniversitede ve meslek liselerinde çocuk gelişimi programlarında sağlıklı oyuncaklarla ilgili araştırmalar yapmak için atölyeye geliyorlar. Bunun yanında natürel ahşap oyuncaklar şehre gelen yerli yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Oyuncakların natürel olması turistlerin büyük beğenisini topluyor. Bu da bizi mutlu ediyor.”

“MESLEK OKULLARINDA EL SANATLARIYLA İLGİLİ BÖLÜMLERE DAHA AĞIRLIK VERİLMELİ”

El sanatlarının yok edilmeden nesilden nesile aktarılması gerektiğini vurgulayan Tanır, “El sanatları geçmişe göre daha az üretiliyor. Bir şehrin tarihini kültürünü yansıtan bir nevi el sanatlarıdır. Yaşadığımız yöreye ait geleneklerimize ait ürünler üretiyoruz. Fakat her şey artık makine ortamında yapıldığı için vatandaşların tercihi o yönde oluyor. Buda tarihi yapıyı anlatan el sanatlarının zamanla yok olup gitmesine neden oluyor. Meslek okullarında el sanatlarıyla ilgili bölümlere daha ağırlık verilmesi gerekiyor. Yeni nesile geçmişin yaşam tarzlarının anlatılması öğretilmesi çok önemli. Bu nedenle bu tür mesleklere daha çok destek verilmeli” şeklinde konuştu.

 

Haber: Abdulsamet İspir