3 çocuk annesi Hayriye Telek, taksi şoförlüğü yaparak ev ekonomisine katkı sağlıyor. Kocasının hapishaneye girmesiyle birlikte evini geçindirmek için bu mesleğe başlayan Telek, işini severek yaptığını belirtti. Necip Fazıl Şehir Hastanesi taksi durağında yaklaşık 2 yıldır müşterilerini bekleyen Telek, şehrin büyüklerinden taksi durağı için küçük bir kulübe istedi.

“ÇOK OLUMLU TEPKİLER ALIYORUM”

 Kendisinin kadın taksici olarak çok olumlu tepkiler aldığını ifade eden Telek, özellikle kadın müşterilerden çok olumlu tepkiler aldığını söyledi. Telek, “Kahramanmaraş’ın tek kadın şoförüyüm. 3 çocuk annesiyim. Bu işe eşim sayesinde başladım. Eşim taksiciydi. Taksi bize ait, eşim cezaevine girince evi geçindirmek için bu işe başladım. 2 yıldır bu işi yapıyorum. Eşim içeri girdiğinden bu yana taksiye ben çıkıyorum. Kahramanmaraş’taki tek taksici olarak tepkiler çok güzel. Özellikle kadınlardan çok güzel tepkiler alıyorum. Bu zamana kadar kötü bir tepki almadım. Benim için güzel geçiyor” şeklinde konuştu.

 ŞEHRİN BÜYÜKLERİNDEN BİR TAKSİ DURAĞI İSTİYORUM

Kendisinin bir durağı veya kulübesi olmadığını belirten Telek, otobüslerin dinlenme yerinde müşteri beklediğini kaydetti. Telek, “Kahramanmaraş’ta taksi kültürü çok fazla yok. Ben de Necip Fazıl Şehir Hastanesi durağında çalışıyorum. Poliklinikler bana uzak kalıyor. Hastalar da mağdur oluyor. Burada taksici olup olmadığını göremiyorlar. Dışarıdan gelen taksiciler oluyor, müşterilerini bırakıyorlar. Tekrardan dönüyorlar. Çünkü burada beni gören olmuyor. Benim kulübem yok, şehrimizin büyüklerinden bir de taksi kulübesi rica ediyorum. Otobüs şoförlerinin içinde oturuyorum. Yeri geliyor, rahatsız oluyorum. Onlarda benden rahatsız oluyor. Kışın arabanın içerisinde soğukta, yazın güneşin bağrında bekliyorum. Bir dinlenme yeri istiyorum. En azından telefonumu şarj edebileceğim bir nokta ve içinde mini buzdolabı çalıştırabileceğim küçük bir kulübe istiyorum. İnşallah sesim duyulur. 2 yıldır ben buradayım. 2 yıldır ben burada çabalıyorum. Gerekli yerlere de ben başvurumu yaptım. Bir sonuç elde edemedim. İnşallah bundan sonra bir sonuç elde edebilirim. Tekrardan kış geliyor, soğukta sığınabileceğim bir yerim olsun” diye konuştu.

HASTALARDA MAĞDUR OLUYOR

Hastane yönetiminin kendisine polikliniklerin önünde beklemesine izin vermediğini belirten Telek, bu durumdan hastalarında rahatsız olduğunu dile getirdi. Telek, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Bey ile bir yıl önce Kahramanmaraş Kalesi’nde karşılaşmıştık. Yüz yüze görüşme fırsatı buldum. Derdimi anlattım. Yanımda sekreterini aradı ve kulübe işini çözeceğini söyledi. Bir yıl oldu oradan da bir sonuç gelmedi. Hastane yönetimi de sıkıntı çıkarıyor, polikliniklerin önünde durmama izin vermiyor. Arabam uzakta kalırsa da müşteriler görmüyor. Onlarda bu konudan rahatsız oluyorlar. Bana sitem ediyorlar. Normalde benim durağım hastane ama bana ait bir kulübe yok. Aracımı mecburen otobüslerin dinlenme yerine koyuyorum. Kendime ufak bir kulübe istiyorum.”

Kökleri dışarıda kalan ağaçlar ilginç görüntüler oluşturuyor Kökleri dışarıda kalan ağaçlar ilginç görüntüler oluşturuyor

Haber: Didem Kayabaşı