Tarihi değerleri, kadim gelenekleriyle her yıl çok sayıda turisti ağırlayan kentte, keçi sütü, şeker ve salep bitkisinin kıvam verilmesiyle ortaya çıkan, ustasının fıçıda dövmesiyle lezzeti katlanarak artan Maraş dondurması, şehri ziyaret edenlerin favori lezzetleri arasında yer alıyor. Kahramanmaraş`ın adeta sembolü haline gelen Türkiye'de coğrafi işaret belgesi de alan dondurma, aroması, parlak beyaz rengi ve benzersiz tadıyla ziyaretçileri cezbediyor. Türkiye ve dünyanın çeşitli kentlerinden Kahramanmaraş`a gelen turistler, ünü dünyaya yayılan dondurmayı mutlaka tadıyor.

KENTİN EN ÖNEMLİ MARKASI DONDURMA

Kahramanmaraş Lokantacılar, Pastacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Erdal Kanbur, ünü dünyaya yayılan Maraş dondurmasının dört kıtaya ihraç edildiğini söyledi. Kanbur, Doğal güzelliklerinin yanı sıra, edebiyat ve gastronomi alanında da öne çıkan Kahramanmaraş’ımız dondurmasıyla da adını duyuruyor. Kahramanmaraş’ın tanıtımına büyük katkı sağlayan Maraş Dondurması, ülkemiz sınırlarını aşarak tüm dünya ülkelerine yayılmış, Kahramanmaraş’ın simgesi haline gelmiştir. Maraş dondurması çok sayıda kişinin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Dondurmamız kentin en önemli markasıdır. Havaların ısınmasıyla şehrimize son günlerde Türkiye'nin dört bir yanından turistler geliyor, bu turistler dondurma yemeden ayrılmıyor” şeklinde konuştu.

"Maraş`ın dondurması başkadır"

Gaziantep`te yaşayan Yaşar Uymaz ise Kahramanmaraş`a gezmeye ve dondurma yemeye geldiklerini belirterek, kentin hem güzel havasıyla hem de dondurmasıyla vazgeçilmezleri olduğunu söyledi. Gaziantep`ten gelen sağlıkçı Ebru Hanım da zor bir süreç geçirdikleri için çocuğu ve ailesiyle hem değişiklik olması hem de ısınan havalar nedeniyle serinlemek için Kahramanmaraş`a dondurma yemeye geldiklerini bildirdi. Alınan önlemlere dikkat ederek tatil yaptıklarını vurgulayan Hanım, "Hijyen, sosyal mesafe ve maskeyi hiçbir zaman unutmamamız lazım. Normal hayatımıza tamamen dönmek için bu uyarılara çok dikkat etmemiz lazım. Havalar ısındı, özlediğimiz dondurmayı yemeye geldik. Tavsiye ederiz Maraş`ın dondurması başkadır." diye konuştu.