Milli Mücadele Kahramanı Arslanbey’in kabrinin son hali yürekleri sızlattı

Kurtuluş Savaşı’nda Maraş Müdafaa-i Hukuk Teşkilatı Komutanlığını üstlenen ve Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtulmasında önemli rol oynayan Arslanbey’in, Şeyh Adil Mezarlığı’nda bulunan kabrinin bakımsız kalması yürekleri sızlatırken, “Tarihimize böyle mi sahip çıkacağız” sorusunu akıllara getirdi.

1886 yılında Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi Fındıkköyü’nde doğan Arslanbey, ilk ve orta öğrenimini Elbistan’da tamamladı. Ardından medrese eğitimi alan Arslanbey, 2.Meşruiyetin ilanından sonra 1908 yılında Halep’te polislik mesleğine başladı. 1. Dünya Savaşı’nda Trablusşam’da Polis Başkomiseri ve sahil casusu mücadelesinde vazifesinde iken 1918’te Mondros Ateşkeş Antlaşması’nın ardından, Maraş’a döndü. Memleketi Maraş’ta Maraş Müdafaa-i Hukuk Teşkilatı Komutanlığı görevini üstlenen Arslanbey, Maraş’ın düşman işgalinden kurtulmasında önemli rol oynamıştı. Daha sonra milletvekili seçilmesine rağmen meclise gitmeyerek Adana Cephesi’nde görev alan Arslanbey, savaş yıllarının ardından uzun bir süre Kahramanmaraş’ta çiftçilik ile uğraştı. Milli Mücadele’de gösterdiği başarıdan dolayı Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirilen Arslanbey, Soyadı Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından Toğuz soyismini aldı. Arslan Toğuz, 7 Haziran 1963’te vefat etmesinin ardından Şeyh Adil Mezarlığı’na defnedildi. Ancak, Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Mücadelesinde önemli rol oynayan bu önemli komutanın kabri adeta unutuldu. Mezarlığın üzerindeki yazılar bile zor okunur hale gelirken, mezarlığın bakımsız halde bulunması mezarlığı ziyarete gelip Arslanbey’in kabrini farkeden vatandaşlara sitem ettirdi.

“TARİHİMİZE BÖYLE Mİ SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Mezarlıkta yakınlarını ziyarete gelen vatandaşlar, Arslanbey’in mezarını fark ettiğinde, büyük bir sitem ediyor. Vatandaşlar, “İlkokuldan beri Maraş Müdafaasındaki kahramanlıkları okuyoruz, dinliyoruz. Ancak, bu kahramanlardan birisi olan Arslanbey’in mezarı adeta atıl hale gelmiş durumda. Tarihimize bu şekilde mi sahip çıkacağız? Yetkililerin derhal mezarın bakımını yaparak, güzel bir hale getirmesi gerekiyor” dedi.

Haber: Burak Alkaya

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 13:29

Abdulsamet İspir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER