Mangal ve şişler Kurban Bayramı için hazır ama…

Kahramanmaraş’ın Tarihi Demirciler çarşısında Kurban Bayramı için mangallar ve şişler tezgâhtaki yerlerini aldı ancak esnaflar satışlardan memnun değil.

Mangal ve şişler Kurban Bayramı için hazır ama…

Tarihi Demirciler Çarşısında 40 yılı aşkındır mangal ve şiş üretimi yapan Ali Kar, Kurban Bayramı için hazır olduklarını ancak hayat pahalılığından dolayı satışların çok zayıf olduğunu vurguladı. Ali Kar, “Kendi ürettiğimiz ürünlerimizde var, dışarıdan alıp sattığımız ürünlerde var. Kendi ürettiğimiz ürünler: şiş ve mangal, diğer ürünlerimiz ızgara olsun sac tavalar olsun fabrikasyon üretim olduğu için dışarıdan alıp satıyoruz. Mangallar 50 liradan başlıyor, 500 liraya kadar mevcut, fiyatlar kalitelerine göre değişiyor. Her bütçeye uygun mangallarımız var ama alım yok, satışlar çok az. Şişler 2 buçuk lira,  küçük ciğer şişi 1 buçuk lira, tavuk için kalın şişimiz var, patlıcan kebabı için kalın şişimiz var ama alıcımız yok. Şuanda Kurban Bayramına sayılı günler kaldı, biz bayram için hazırız, mangallarımız şişlerimiz hazır ama pahalılıktan dolayı vatandaşlarımız sadece fiyatları soruyor almıyor’’ şeklinde konuştu.

ÇOK BÜYÜK BİR DURGUNLUK VAR

2000 yılındaki krizde bile bir durgunluk olmadığını, 40 yıllık meslek hayatında böyle bir şeyi yaşamadığını vurgulayan Ali Kar, “Piyasada çok büyük bir durgunluk var, pandemi zamanında da dahi satışlarımız iyiydi. O zamanlarda vatandaşlarımızın alım gücü yüksekti, hayat pahalılığı bu kadar yoktu. Şuan bayrama çok az bir zaman kaldı ve satışlarımız yok denecek kadar az. Şeker olsun, yağ olsun ekmek olsun aklınıza gelebilecek tüm ürünlerde fiyatlar geçen seneye göre yüzde 300 arttı ama bizde fiyat arışı sadece yüzde 20, bu da bizi çok zor durumda bırakıyor. 40 yıldır bu işin içerisindeyim bu kadar durgun bir dönem, bu kadar durgun bir bayram arifesi görmedim, yaşamadım. 2000 yılındaki krizde bile bu kadar durgunluk yoktu. Vatandaşta haklı, bu şartlarda hangi birine yetişsin, kurbanlığını mı alsın, çocuklarına bayramlık kıyafet mi alsın yoksa gelip bizden mangal veya şiş mi alsın?” ifadelerini kullandı.

Haber: Ömer Harmankaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER