KSÜ Tüp Bebek Merkezi 2 bine yakın ailenin tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmasını sağladı

Çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin 7 yıldır yardımına koşan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tüp Bebek Merkezi, şimdiye kadar 2 bine yakın ailenin tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmasına vesile oldu.

KSÜ Tüp Bebek Merkezi 2 bine yakın ailenin tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmasını sağladı

Son teknoloji cihazları ve donanımıyla Kahramanmaraş başta olmak üzere çevre illerden gelen hastalara hizmet veren KSÜ Tüp Bebek Merkezi, Türkiye’de bulunan tüm imkânları bünyesinde barındırmasıyla dikkat çekiyor. 2015 yılından bu yana çalışmaları kapsamında yaklaşık 4 bin tüp bebek tedavisi gerçekleştiren ve 2 bine yakın olumlu sonuç alan Merkez, aynı zamanda birçok konuda uyguladığı tedavilerle üreme konusunda sorun yaşayan çiftlere fayda sağlıyor. 5 kadın doğum uzmanı ile hizmet veren Merkezin faaliyetleri hakkında bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Tüp Bebek Merkezi sorumlusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Murat Bakacak, Laboratuvarlarının çok güçlü olduğuna dikkat çekti. Bakacak, “Laboratuvarımızda Histoloji ve Embriyoloji öğretim üyesi olmak üzere 3 tane Embriyoloğumuz, 4 tane de hemşiremiz mevcut. Buradan Kahramanmaraş’a ve Kahramanmaraş çevresindeki illere hizmet veriyoruz. Bunların haricinde burası aynı zamanda bir eğitim kliniği, Kadın Doğum Uzmanlığı eğitimi alan pek çok öğrencimiz var. Onlarda burada bizimle beraber her gün çalışarak eğitimlerini tamamlıyorlar” dedi.

7 YILLIK SÜREÇTE 20 BİNE YAKIN AŞILAMA TEDAVİSİ YAPTIK

Merkezde 3 bin çifti tedavi altına aldıklarını söyleyen Doğum Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Murat Bakacak,Merkezimiz Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi bünyesinde 2015 yılında altyapı projesi kapsamında açıldı. O günden itibaren bölgemizde çok yoğun bir şekilde faaliyet göstermekte. Kahramanmaraş’taki tek tüp bebek merkezi, yakın çevrede de kamu da yer alan tek tüp bebek merkezi olarak faaliyetlerini göstermekte. Hastalarımızın çoğunluğu Kahramanmaraşlı olmak üzere, çevre illerden de pek çok hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Kurulduğumuz günden bu yana, çocuk sahibi olmak isteyen ailelere hem tüp bebek, hem de tüp bebek harici üreme teklifleri konusunda hizmetler veriyoruz. Bu 7 yıllık süreçte, yaklaşık 4 bin tüp bebek tedavisi gerçekleştirdik, 3 bin çifti tedavi altına aldık, bu çiftlerimizden bazılarına tek tedavi bazılarına birden fazla tedavi yaptık, 2 bine yakın aileyi tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmasına vesile olduk. Tüp bebek tedavisi haricinde aşılama tedavileri de yapmaktayız, 7 yıllık süreçte 20 bine yakın aşılama tedavisi yaptık. Merkezimizde 5 Kadın Doğum Uzmanı ile çalışmaktayız” ifadelerini kullandı. 

SON TEKNOLOJİYLE VE SON BİLGİLERLE GEREKEN TÜM HİZMETİ HASTALARIMIZA SUNUYORUZ

KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Alev Özer, ise merkezin faaliyetleri hakkında şu ifadelere yer verdi:Merkezimizde çok farklı tedaviler uyguluyoruz, bunların arasında sperm dondurma var. Sperm sayısı az olan erkeklerin verdiği numuneleri doldurabiliyoruz, hiç spermi olmayan erkeklerde tese dediğimiz yöntemlerle yumurtalık dokusunu dondurabiliyoruz. Özellikle yumurtalık rezervi azalmış kadınlarda puling dediğimiz tekrarlayan sikrus yapıp embriyolar elde edip onları dondurabiliyoruz, sonrasında parça parça transferlerini yapabiliyoruz. Özellikle dondurma seçeneği, şuan ki teknolojide en son seçeneklerden birisi. Bizde merkezimizde aktif olarak kullanıyoruz. Hem embriyoların hem de spermlerin dondurulabiliyor olması gerçekten büyük bir avantaj bizler için. Yumurtalık kapasitesi fazla olan hastalarda bu yöntem çok işe yarıyor, çünkü ohss dediğimiz vücutta su toplanması gibi sorunlardan hastayı korumak adına embriyoları dondurup sonra transferini yapıyoruz. Ayrıca gelen hastayı değerlendirmek adına ren filmini çekiyoruz ve herhangi bir sorunları varsa öncelikle onları tedavi ediyoruz. Şuan Türkiye’de olan tüm imkânlar buradaki merkezimizde mevcut, son teknolojiyle ve son bilgilerle gereken tüm hizmeti hastalarımıza sunuyoruz.”

Haber: Abdulsamet İspir/Ömer Harmankaya

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER